КАНАДА

ОЦІНКА УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ У 2019 РОЦІ : В+

2019 р. став надзвичайно сприятливим для розвитку співпраці з Канадою. Різноманітні формати двостороннього та багатостороннього співробітництва, включаючи візити на найвищому рівні, та особливо проведення Конференції з питань реформ в Україні, що відбувалася в Торонто, дозволили наростити політичні, безпекові та інвестиційні виміри відносин. Угода про зону вільної торгівлі сприяє активізації торговельних відносин та виходу українських товарів на ринок Канади. Традиційно продовжувалася підтримка Канадою здійснення внутрішніх реформ в Україні, зокрема в секторі державного управління та оборони. Це дає можливість у двосторонніх відносинах перейти на довгострокове планування і визначення спільних пріоритетів.

2015-2019

Двостороння співпраця України і Канади значно покращилася за останні п’ять років, передовсім у безпековій, економічній, торговельній, консульській та медичній сферах. Пріоритетність співпраці з Канадою визнає не лише українська сторона, але й канадська, де сформувався унікальний консенсус щодо підтримки України між всіма ключовими політичними гравцями. Починаючи ще з уряду С. Гарпера, Канада послідовно дотримується санкційного режиму щодо Росії та надає Україні матеріальну і технічну допомогу, яка за останні п’ять років склала близько 800 млн дол. США.

За даними Держстату загальний товарообіг за 2015-2018 рр. зріс майже вдвічі від 236 млн дол. у 2015 р. (експорт до Канади – 30 млн дол. США, імпорт – 206 млн дол. США) до 411 млн дол. США у 2018 р. (експорт до Канади – 78 млн дол. США, імпорт – 333 млн дол. США). Цьому зростанню значно сприяла Зона вільної торгівлі, яка запрацювала у 2017 р. Водночас, у 2019 р. товарообіг впав до 280,2 млн через зменшення канадського імпорту.

Політичний інтерес

Канада займає високу позицію серед зовнішньополітичних пріоритетів України. Хоча у 2019 р. Канада не згадувалася в передвиборних програмах ні кандидатів у президенти, ні політичних партій, пріоритетність співпраці не раз озвучувалася керівниками двох країн у формі спільних заяв (спільний брифінг Президента України та Прем’єр-міністра Канади 2.07 в Торонто), під час двосторонніх зустрічей парламентських та урядових делегацій (Конференція з питань реформ в Україні в липні) тощо. 

Серед найбільш пріоритетних напрямів співробітництва обидві країни виділяли безпековий, торговельно-економічний та інвестиційний, як це було прямо зазначено Президентом В. Зеленським та Прем’єром Дж. Трюдо на згаданому спільному брифінгу в Канаді. Президент України у своїй промові назвав Канаду «прикладом тієї держави, якою б хотіла стати Україна». Також Канада регулярно згадувалась у рамках Групи 7, зокрема, у виступі очільника МЗС В. Пристайка під час його призначення у ВРУ (29.08) та в Указі Президента «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» (8.11). 

Міжінституційна співпраця 

Цьогоріч можна відзначити високу злагодженість у діяльності органів влади щодо Канади, що найперше було визначено липневою Конференцію з питань реформ в Україні, яку приймала Канада. Провідну роль у просуванні співпраці вже традиційно відіграє Посольство України в Канаді, яке забезпечувало діалог у згаданих напрямах. На зустрічі у жовтні із Головою ВРУ Д. Разумковим Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Р. Ващук позитивно відзначив тісну кооперацію органів державної влади в питанні співпраці із Канадою. Водночас, незважаючи на оголошені ще у 2017 р. та знову підтверджені влітку 2019 р. наміри розширити Угоду про вільну торгівлю на сферу інвестицій та послуг, прогрес у переговорах був незначним і обмежився лише відеоконсультаціями на рівні експертів. Початок формальних переговорів вчергове відкладено за відсутності ініціативи з боку МЕРТ.

Стратегічне бачення 

Попри інтенсивне співробітництво, стратегічне партнерство з Канадою визначене лише у Спільній декларації про особливе партнерство 1994 р. З іншого боку, українська влада неодноразово згадувала про свою зацікавленість у збільшенні канадських інвестицій та нарощуванні торговельного потенціалу. Влітку було оголошено низку запланованих кроків, що сприятимуть розвитку відносин на новому рівні, а саме: розширення Угоди про вільну торгівлю на сферу послуг та інвестицій, нова Угода про молодіжні обміни, яка б спростила візові вимоги та умови короткострокової мобільності, Угода про спільне аудіовізуальне виробництво (підписано у липні) тощо.

Діяльність

Протягом року відбувалася низка контактів вищого рівня у форматах двостороннього та багатостороннього співробітництва. Важливим був візит Міністра закордонних справ Канади Х. Фріланд до України (травень), упродовж якого було обговорено питання канадських інвестицій в економіку України та підготовку липневої Конференції з питань реформ.

На президентських і парламентських виборах працювала багаточисельна довгострокова моніторингова місія на чолі з колишнім Міністром закордонних справ Канади Л. Ексвортсі, одним зі знаних лобістів української інтеграції до світових освітніх, наукових та культурних проєктів.

Найважливішою подією минулого року стала Міжнародна конференція з питань реформ в Україні, яку Канада приймала у липні. У ній взяли участь представники 37 країн, зокрема міністри закордонних справ, керівники міжнародних інституцій (ЄС, НАТО, Світового Банку, МВФ), парламентарії, бізнесмени, очільники громадських організацій, науковці та експертна спільнота, а також представники діаспори. На Конференції оговорювалося низка питань, пов’язаних з інвестиційними можливостями та необхідними реформами економіки, безпеки і публічного сектору. 

У листопаді українська офіційна делегація на чолі із міністром оборони України А. Загороднюком взяла участь у Міжнародному форумі з питань безпеки у Галіфаксі, де, зокрема, обговорювалася співпраця з метою протидії гібридним впливам та кіберзагрозам, а також захисту національної інформаційної безпеки від зовнішнього впливу.

Традиційно активною була співпраця у сфері публічної та культурної дипломатії, що реалізовувалася завдяки залученню української діаспори в Канаді. Зокрема, у жовтні Україна дебютувала на Книжковому салоні у Монреалі як країна-партнер.

Новопризначена Посол Канади Л. Ґаладза задекларувала всебічну підтримку канадського уряду щодо реформування судової системи України, лібералізації візового режиму, гуманітарного та культурного співробітництва, а також розвитку договірно-правової бази відносин.

Результати

Найважливіші результати в канадсько-українській співпраці стосувалися безпекової, торгово-економічної та інвестиційної сфер. Так, у координації із США та ЄС Канада ввела в березні найбільший з 2014 р. санкційний пакет щодо РФ через Керченський інцидент, фактично збільшивши кількість російських приватних осіб та компаній, що підпадають під санкції, до 435 осіб. Також у березні Оттава прийняла рішення про розширення і продовження місії військового навчання «Unifier» до березня 2022 р. Станом на сьогодні понад 14 тис. українських військових пройшли програму тренувань. Окрім того, безпекова співпраця має охопити коло питань для співпраці, як-от кібербезпека, протистояння гібридним загрозам, розвиток критичної та соціальної інфраструктури тощо. Наприкінці 2019 р. також відбулися перші постачання снайперських гвинтівок з Канади.

Під час брифінгу на Конференції з питань реформ в Україні Прем’єр Канади оголосив про виділення додаткових 45 млн дол. США на підтримку реформ в Україні, включаючи 25 млн дол. на інклюзивні реформи та реформи, що сприятимуть гендерній рівності в Україні у рамках канадської феміністичної ініціативи.

За підсумками 2019 р. товарообіг між країнами зменшився з 411,2 млн дол. США у 2018 р. до 280, 2 млн дол. США, що відбулося за рахунок значного скорочення імпорту товарів з Канади. Однак обсяг експорту українських товарів зріс, що є наслідком дії Угоди про вільну торгівлю.

У жовтні 2019 р. відбулося визнання Голодомору актом геноциду щодо України Британською Колумбією, яка мала досить обмежений інтерес до цього питання. Таким чином вона стала шостою провінцією Канади, що визнала Голодомор актом геноциду. Окрім того, Канада продовжувала надавати підтримку Україні на міжнародних платформах, особливо в питаннях повернення моряків і кораблів, захоплених Росією, артикульована позиція на підтримку України на міжнародних майданчиках, зокрема, на підтримку вступу України в НАТО і блокування повернення РФ у Г7.