Країна:
Сінгапур
Тема:
Політичні системи

Сінгапур – країна з одним з найвищих рівнів ВВП на душу населення, яка займає друге місце за Індексом глобальної конкурентоспроможності. Має високорозвинену й успішну вільну ринкову економіку, є фінансовим, логістичним та технологічним центром Південно-Східної Азії. Сінгапур виступає поборником розвитку вільної торгівлі та економічного співробітництва, а також бере активну участь у регіональних та двосторонніх торгівельних угодах з метою забезпечення ринків експорту та захисту закордонних інвестицій.

Водночас світові тенденції, викликані торгівельною війною між США та Китаєм, Brexit, посилення протекціонізму з боку США та інших країн, пандемія коронавірусної інфекції COVID-19 та інші зовнішні фактори негативно відобразились на експортозалежній економіці країни. 

ПОЛІТИЧНА СПІВПРАЦЯ 

Дипломатична активність між країнами активізувалась у 2002 р., коли розпочало свою роботу Посольство України в Сінгапурі, а у 2003 році Сінгапур відвідав Міністр закордонних справ України А. Зленко. 

За весь час відбулося два візити Президента України до Сінгапуру. У березні 2011 р. В. Янукович відвідав країну з державним візитом. А у грудні 2014 р. робочий візит у Сінгапур зробив П. Порошенко. З боку Республіки Сінгапур у 2010 році Україну відвідав Міністр-ментор Лі Куан Ю («батько» сінгапурського дива) у якості спеціального гостя, а у грудні 2014 р. з офіційним візитом був міністр закордонних справ, міністр права К. Шанмугам. Взаємозв’язки між країнами, в переважній більшості, підтримуються на рівні керівництва зовнішньополітичних відомств та профільних міністерств, при цьому Республіка Сінгапур демонструє послідовну підтримку України в питаннях суверенітету та територіальної цілісності. 

Україні потрібно зміцнювати політичний діалог між країнами на рівні найвищих посадових осіб, щоб продовжити позитивну тенденцію підтримки Сінгапуром нашої країни на міжнародних площадках, зокрема в питаннях посилення взаємодії з азійськими регіональними організаціями (зокрема АСЕАН) та збільшення рівня торгівельно-економічної співпраці. 

У січні 2020 р. Міністр закордонних справ В. Пристайко відвідав Сінгапур з офіційним візитом, в ході якого було підписано Меморандум про співпрацю між Радою експортерів та інвесторів при МЗС та Сінгапурсько-китайською ТПП, також було домовлено про проведення українсько-сінгапурського бізнес-форуму та організацію візиту представників сінгапурського бізнесу до України, що є гарною основою для поглиблення економічного співробітництва між країнами. Подібні форуми мають відбуватися на постійній основі. 

Відсутність Посольства Республіки Сінгапур в Україні (резиденцію посла РС в Україні у 2012 р. перенесли з Москви до Сінгапуру) передбачає більш активну інформаційну та організаційну роботу профільних міністерств, Торгово-промислової палати України (у тісній взаємодії з Сінгапурською федерацією бізнесу) з метою залучення бізнесових кіл України, зацікавлених у співпраці з Сінгапуром. 

Договірно-правова база українсько-сінгапурських відносин складається з 14 угод та меморандумів. 

ТОРГІВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО 

Торгівельно-Економічне Співробітництво є пріоритетним напрямком співпраці двох країн. Впродовж останніх років товарообіг між країнами демонструє позитивну динаміку. У 2019 р. товарообіг між країнами збільшився на 19% у порівнянні з попереднім роком та склав 281,24 млн дол. США, з позитивним сальдо для України у 167,4 млн дол. США. 

Протягом останніх років диверсифікація торгівлі відбувається за рахунок української харчової і сільськогосподарської продукції. Період пандемії проілюстрував потребу розширення постачальників цієї продукції для Сінгапуру, який є глобальним харчовим хабом. Українські експортери мають можливість нарощувати свій експортний потенціал в аграрному секторі. Окрім того, українські виробники термічно оброблених продуктів з м’яса птиці, свинини та яєць, згідно нещодавно прийнятого рішення Державного агентства Сінгапуру з питань харчових продуктів, можуть отримувати дозволи для експорту продукції на ринок РС. Україна має шанс вибудувати нові ланцюги постачання своєї аграрної продукції на азійські ринки, використовуючи потенціал Сінгапуру. Серед сільськогосподарських продуктів, які домінують в українському експорті до Сінгапуру переважають борошномельно-круп’яна продукція, жири та олія тваринного та рослинного походження молочні продукти, натуральний мед тощо. 

Основними статтями імпорту з Сінгапуру виступають електричні машини, ядерні реактори, котли, машини, оптичні прилади, пластмаси, полімерні матеріали тощо.

Серед інших сфер, які потрібно розвивати, є транспорт, логістика, аерокосмічна галузь, інформаційно-комунікаційні технології, енергетика, інноваційні проєкти тощо.

Україна та Сінгапур мають «заморожені» переговори про підписання Угоди про зону вільної торгівлі, розпочаті більше 10  років тому. Україні слід повернутися до розгляду питання про створення ЗВТ, яке дозволить посилити співпрацю з одним із найпотужніших фінансових центрів Азії, розширити можливості для українських експортерів не тільки на внутрішньому ринку Сінгапуру, але й на інших ринках країн АСЕАН та Азії загалом. Також наявність Угоди стане сигналом для активізації інвестиційної співпраці між країнами.

В Україні працюють сінгапурські компаній, серед яких Food Empire Holding (світовий виробник напоїв та продуктів швидкого приготування, який запустив перший в Україні завод з виробництва кави під ТМ MacCoffee), DeltaWilmar CIS (завод з переробки пальмової олії), Sitra Holdings (торгівля меблями), Sudima International (агропромислова продукція, деревина), Olam International (агропромислова продукція), Flextronics (СП з випуску офісного обладнання), Amtel Properties (нерухомість, логістика). Однак перспективи для інвестування та ведення бізнесу в нашій країні мають значно більші потужності.

Недостатня поінформованість про потенціал та можливості України заважають налагоджувати дієве економічне партнерство. Україна має посилити свою інформаційну присутність, а також збільшити вплив публічної та культурної дипломатії у співпраці між країнами. Для свого позиціонування в азійському просторі Україна має відійти від старих стереотипних кліше, створивши образ економічно та технологічно привабливої країни з сучасним баченням розвитку. У цій ситуації Український інститут у співпраці з іншими профільними міністерствами має напрацювати комплексну програму позиціонування України в азійському регіоні.   

Важливим кроком має стати започаткування прямого авіасполучення між Україною та Сінгапуром, який є  основним авіахабом Південно-Східної Азії.

Підготовлено: Наталя Бутирська