ВЕЛИКА БРИТАНІЯ

ОЦІНКА УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ У 2019 РОЦІ : В+

У 2019 р. у стосунках України і Великої Британії спостерігалося певне затишшя, зумовлене пов’язаними
з Брекзітом перипетіями у ВБ і затяжним виборчим періодом в Україні. Втім, воно відобразилося тільки
на інтенсивності контактів, а не на їхньому наповненні, тож варто очікувати пожвавлення вже в
першій половині 2020 р.

2015-2019

Стосунки України з Великою Британією протягом 2015-2019 рр. можна вважати історією успіху. З 2014 р. Велика Британія послідовно підтримувала Україну в двосторонньому форматі (підтримка реформ та безпекова співпраця), у ЄС (зокрема в контексті впровадження і дотримання санкцій), а також на різноманітних міжнародних майданчиках. Водночас Брекзіт послабив критичну до РФ частину держав-членів ЄС і знизив вплив прихильників подальшого розширення ЄС і НАТО на схід Європи. Крім того, пов’язана з Брекзітом турбулентність у Британії відвертала увагу від України та негативно впливала на інтенсивність контактів в останні два роки. З позитивної точки зору, здобута у 2014-2019 рр. нова солідарність та досвід співпраці дозволяють визначити нові стратегічні цілі.

Політичний інтерес/залученість

Політичний інтерес залишається стабільним з огляду на послідовну підтримку України з боку ВБ у боротьбі з російською агресією, активне міжпарламентське співробітництво, налагоджені канали комунікації з діячами громадянського суспільства, правозахисниками та аналітиками. 

На парламентському рівні інтерес народних обранців засвідчує чисельність сформованої 5 листопада Міжпарламентської групи дружби з ВБ, що налічує 133 особи (майже третина складу ВРУ). Пріоритет відновлення Нормандського формату спочатку знизив інтерес новообраної влади до стосунків з ВБ на користь інших партнерів, але наприкінці року політичний інтерес знову зріс. Це засвідчують заяви Прем’єр-міністра О. Гончарука під час його візиту до Лондона, виступи на публічних заходах у Лондоні заступників Міністра оборони та економіки і народних депутатів (5.12). Британія окремо згадується в Указі Президента України №837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» у розділі щодо зовнішньої політики у розрізі забезпечення договірно-правового оформлення двосторонніх відносин між Україною та Сполученим Королівством після виходу Великої Британії зі складу ЄС та у рамках Групи 7. 

Інституційна співпраця

У міжінституційній співпраці у 2019 р. не виявлено нерегулярностей. Здебільшого координація відбувалась по лінії МЗС-МЕРТ щодо нової угоди після Брекзіту, та МЗС-МО щодо забезпечення британської допомоги для реформи ЗСУ. 

Стратегічне бачення

Українська політика щодо ВБ поки покладається на Договір про принципи відносин та співробітництво від 1994 р. та ad hoc оновлення короткострокових пріоритетів (останнє у 2017 р., коли були поставлені цілі доведення торговельного обороту до 3,5 млрд дол., входження до топ-20 країн-експортерів до ВБ, укладення угоди про вільну торгівлю та лібералізацію візового режиму). Водночас у 2019 р. активно готувалася, в т.ч. і в рамках консультацій з британською стороною, двостороння Угода про політичне співробітництво, вільну торгівлю і партнерство, тож динаміка щодо визначення стратегічних пріоритетів – позитивна. 

Діяльність

Внутрішньополітична турбулентність в обох державах призвела до зниження інтенсивності контактів на найвищому рівні. У 2019 р., як і в попередньому, не було офіційних візитів на рівні очільників держав. Президент В. Зеленський мав телефонні розмови з Прем’єр-міністром Т. Мей та двічі з Прем’єр-міністром Б. Джонсоном (5.08, 22.08). Останній запросив Президента України відвідати ВБ з офіційним візитом. 

Активні контакти на урядовому рівні відбувались обома складами урядів. Лондон відвідали Міністр культури Є. Нищук (13.03), де зустрівся з заступником парламентського міністра з питань мистецтва, спадщини та туризму ВБ М. Еллісом та взяв участь у Лондонському книжковому ярмарку. Міністр інфраструктури В. Омелян зустрівся з Міністром транспорту К. Грейлінгом, керівниками компаній Ryanair та Hutchison Ports (7.06). Регулярно відбувалися візити Торгового представника України Т. Качки. Серед іншого перша заступниця МІП Е. Джапарова взяла участь у Міжнародній конференції з питань свободи медіа (11.07), заступник секретаря РНБО C. Кривонос відвідав виставку військового обладнання (12.09), а Міністр закордонних справ В. Пристайко виступив на конференції NATO Engages на полях саміту НАТО (3.12). Прем’єр-міністр О. Гончарук здійснив робочий візит на інвестиційний саміт ЄБРР для країн-членів СхП (22.11). Водночас у конференції «Ukraine: Great Expectations», яка була спільно організована «Українською призмою» та Chatham House у Лондоні (05.12), взяли участь помічник Президента А. Єрмак, заступниця Міністра оборони А. Фролова, заступник Міністра економіки Т. Качка та народні депутати В. Галайчук і С. Вакарчук. 

Продуктивно працює посольство (участь у публічних заходах і їх ораганізація, у т.ч. й організація візитів колишнього політв’язня О. Сенцова (14.11) та родичів Е. Бекірова (20-21.05), статті посла у провідних медіа, зокрема про річницю анексії Криму у Telegraph (18.03) та річницю катастрофи MH17 у Times (17.07), оперативне реагування на незаконні візити до окупованої АРК, фейки та некоректні формулювання в медіа, успішне просування ініціативи #KyivnotKiev, організація презентацій книжок тощо. 

Тематично у 2019 р. у двосторонніх відносинах переважали робочі консультації над базовою угодою та переговори щодо спрощення візового режиму. Втім, остаточні рішення обох питань перейшли як завдання на наступний рік. 

У 2019 р. ВБ не змінила своєї позиції на підтримку України. Вона надалі підтримувала продовження та розширення санкцій ЄС проти РФ, санкцій проти делегації РФ у ПАРЄ, займала критичну щодо РФ та збіжну з українськими інтересами позицію на міжнародних майданчиках (наприклад, в ООН). Можна відзначити заяви на захист судноплавства в Чорному морі (18.02), щодо річниці анексії АРК (18.03) чи катастрофи рейсу MH17 (крім заяви, також публічний захід у Парламенті, 17.07). Пов’язані з Україною питання регулярно обговорюються у британському парламенті.

Україну у 2019 р. відвідали міністр оборони ВБ Б. Воллес, міністр міжнародного співробітництва Г. Болдвін, державний міністр з питань Європи та Америки К. Пінчер, командувач Сухопутних військ ВБ М. Карлтон-Сміт тощо. ВБ надалі активно надавала технічну допомогу на підтримку процесу реформ та підтримувала співпрацю у безпековому секторі. Зокрема, в Україні продовжують працювати британські інструктори в рамках місії «Орбітал» (2015-2023 рр.), а у 2019 р. мандат місії також поширився на тренування ВМС. 

Результати

ВБ залишається єдиною серед найбільших держав Європи, яка послідовно засуджує дії РФ і підкреслює необхідність стримування у стосунках з РФ. Активність і результативність міжпарламентської співпраці знайшла своє відображення у нагородженні відповідно до указу Президента (24.08) орденами за заслуги ІІІ ступеня парламентарів Дж. Віттінгдейла, П. Летем, М. Антоніва та С.Макдональда. 

Прогрес у досягненні визначених у 2017 р. короткострокових цілей можна оцінити як помірний. Торговельний оборот поки не досяг бажаних 3,5 млрд дол. США і наразі складає 2,56 млрд (товари та послуги). Входження до топ-20 країн-експортерів до ВБ залишається завданням на перспективу, проте експорт до ВБ зростає (на 10% порівняно з минулим роком). Британія є третім за розміром інвестором в українську економіку з загальним обсягом інвестицій майже 2 млрд дол. США. Мета укладення угоди про вільну торгівлю розвинулася до переговорів про новий двосторонній договір, який, як анонсується, перебуває на завершальній стадії і може бути підписаний вже під час запланованого візиту Президента В. Зеленського до Лондона у 2020 р. 

Питання лібералізації візового режиму поки не дало практичних результатів. Утім, необхідність переукласти відповідні домовленості до закінчення перехідного періоду членства ВБ в ЄС наприкінці 2020 р. дає Україні певні важелі щодо покращення ситуації з візами. 

У справі підтримки реформ на наступний рік ВБ анонсувала понад 37 млн фунтів (такі сфери: оборона, миротворча діяльність, боротьба з корупцією, врегулювання гуманітарних питань, управнення жінок, забезпечення рівних можливостей), а також 9 млн фунтів на нові проєкти в галузі медіа (для всіх країн СхП). У поточному році допомога була розширена на 2,8 млн фунтів на гуманітарну сферу та 3,5 млн фунтів на проєкти із зміцнення миру, підтримки постраждалих від конфлікту та на поборювання гендерно зумовленого насильства. У рамках тренувальної програми «Орбітал» станом на 2019 р. вже підготовано понад 17,5 тис. українських військовослужбовців, в т. ч. 1000 інструкторів.

У культурній сфері на 48-му Лондонському книжковому ярмарку (12-14.03) вперше було представлено національний стенд України, організований командою Українського інституту книги. 

З важливих документів варто відзначити Протокол між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про внесення змін до Угоди між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії про міжнародні автотранспортні перевезення від 13.12.1995, підписаний міністрами транспорту, що передбачає спрощення дозвільної системи в галузі.