ПОЛЬЩА

ОЦІНКА УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ У 2019 РОЦІ : В+

У 2019 р. відносини України та Польщі зазнали позитивних трансформацій. Було розблоковано з української сторони процес польських пошукових робіт на території України, що дозволило активізувати контакти на вищому рівні за участі нового Президента України В. Зеленського. Хоча питання різного трактування історичних подій не зникли з порядку денного, основний акцент двосторонніх відносин перемістився в бік реалізації економічних та інфраструктурних проєктів, а також стратегічних питань безпекової співпраці.

2015-2019

У 2015-2019 рр. польсько-українські взаємини продовжили носити стратегічний характер, переважно в контексті підтримки євроатлантичної інтеграції України та солідарності у протидії російській агресії. На рівні ЄС, а також у форматі В4 Варшава надавала підтримку Україні як державі-партнеру політики ЄС «Східного партнерства», а також як підписанту УА з ЄС.

Зміна політичної команди в Польщі, прихід до влади партії «Право і Справедливість» актуалізувало питання історичної пам`яті, що відповідно не знайшло розуміння в Україні. На тлі відсутності компромісу з історичних питань значно зіпсувалися відносини на найвищому рівні між Президентами України та Польщі, що також вплинуло роботу двосторонніх інституцій та динаміку діалогу. Поряд з цим, зважаючи на переорієнтацію торгових потоків України, Польща поступово набирала вагу як торговий партнер, що нині входить до п’ятірки найбільших.

 Політичний інтерес/залученість

Інтерес до українсько-польських відносин у 2019 р. залишався на високому рівні. Такий інтерес серед прихильників різних політичних сил дозволяв використовувати питання взаємовідносин для мобілізації електорату під час позачергових виборів до ВРУ. Перезавантаження відносин із найближчими сусідами чітко артикульовано у передвиборній програмі партії «Слуга народу». Партії «Голос» та «Сила і честь» звертались до українсько-польських відносин переважно в контексті регіональної співпраці на балто-чорноморській дузі.

Президент В. Зеленський наголошував на стратегічності відносин із Польщею та неприпустимості домінування історичної тематики в порядку денному. Він також зачіпав теми підтримки Польщею європейської та євроатлантичної інтеграції України, санкцій проти «Північного потоку-2», реалізації спільних бізнес-проєктів.

Інституційна співпраця

Відбулося перезавантаження української частини українсько-польської Міжурядової комісії з питань економічного співробітництва та призначення співголовою Віцепрем’єр-міністра Д. Кулеби. Українська сторона в особі Прем’єр-міністра О. Гончарука артикулювала прохання щодо швидшого призначення голови польської частини за результатами формування нового уряду Т. Моравецького. Цікавим прикладом була співпраця української частини українсько-польської Змішаної Комісії з питань міжнародних автомобільних перевезень.

Стратегічне бачення

Точкою відліку стратегічної візії нової політичної команди В. Зеленського щодо двосторонніх відносин із сусідніми державами, у т.ч. і з Польщею, можна вважати прийняття у листопаді Указу Президента України 837/2019 «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави», де одним із пунктів у зовнішньополітичній сфері передбачається «розвиток партнерських добросусідських відносин із сусідніми державами». На виконання указу МЗС України та інші профільні відомства до 1 грудня мали підготувати плани діяльності на 2020 р.

Документом стратегічного рівня можна вважати підписаний у Варшаві Меморандум про тристоронню співпрацю з США та Польщею щодо диверсифікації джерел постачання газу та підвищення рівня енергетичної безпеки України.

Діяльність

Президент П. Порошенко у 2019 р. двічі зустрічався з Президентом РП –на полях у Давосі (січень) та у ході робочого візиту до Польщі (лютий). Президент В. Зеленський мав дві телефонні розмови з А. Дудою (квітень та грудень), а також провів зустріч із польським главою держави в Брюсселі і здійснив офіційний візит до Польщі (серпень-вересень).

Було проведено два засідання Консультаційного комітету Президентів України та Республіки Польща (лютий та листопад). Проведено засідання Міжурядової координаційної ради з питань міжрегіонального співробітництва (березень), українсько-польської робочої групи з питань співробітництва у галузі сільського господарства (лютий), а також українсько-польської Змішаної Комісії з питань міжнародних автомобільних перевезень (липень). Попри спроби української сторони не вдалося вийти на проведення у 2019 р. українсько-польської Міжурядової комісії з питань економічного співробітництва (останнє засідання було у 2017 р). Між главами урядів відбулась одна телефонна розмова (жовтень).

У 2019 р. відбулось сім зустрічей на рівні Міністрів закордонних справ. Посольство України займало проактивну позицію протягом року. Також була проведена попередня робота щодо відкриття філії Українського інституту у Варшаві.

Традиційно активним було міжпарламентське співробітництво –  проведено засідання парламентської Асамблеї України і Республіки Польща (березень) та Міжпарламентської Асамблеї ВРУ, Сейму і Сенату РП, Сейму Литовської Республіки (червень). У березні Польщу відвідали представники міжпарламентської групи дружби Україна – Польща. Депутатська група ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща була створена однією з перших (15.10).

Результати

Польща залишається стратегічним партнером України у підтримці територіальної цілісності та суверенітету, а також європейських та євроатлантичних прагнень. За час непостійного членства Польщі у Раді Безпеки ООН у 2018-2019 рр. Київ і Варшава тісно координували дії щодо протидії російським намірам. Позитивно можна оцінити результати співпраці у сфері енергетичної безпеки.

Історичні питання перестали домінувати на порядку денному двосторонніх відносин із скасуванням заборони на проведення пошукових робіт польських поховань на території України. Втім, питання упорядкування місць української пам’яті на території Польщі поки не унормоване польською стороною.

До проблемних питань традиційно можна віднести обмежені пропускні спроможності існуючих контрольно-пропускних пунктів на кордоні, надання Польщею недостатнього обсягу дозволів на міжнародні вантажні автомобільні перевезення.

За підсумками 2019 р. Польща є четвертим торговим партнером України з майже 6,6% від загального товарообігу (7,39 млрд дол. США).