ЛИТВА

ОЦІНКА УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ У 2019 РОЦІ : В+

Литва продовжує лінію всеосяжної підтримки України на всіх майданчиках і у всіх сферах. У литовському Сеймасі було створено такі депутатські групи, як «ProUkraine» та «Група друзів українського Криму». Зміна президентів в обох державах не позначилась на  активному діалозі на найвищому рівні, що засвідчив візит Президента України до Вільнюса та досягнуті протягом року домовленості у сфері безпеки та оборони.

2015-2019

Зовнішньополітичні відносини між Україною та Литовською Республікою можуть слугувати наочним прикладом чи не ідеальної міждержавної взаємодії, динаміка якої протягом цих п’яти років не лише зберігається, але й інтенсифікується. Після незаконної анексії Криму та російської агресії держави рекордними темпами посилили двосторонню співпрацю. Литовська Республіка продовжує підтримувати Україну як у двосторонніх відносинах, так і на рівні ЄС, демонструючи максимальну одностайність у підтримці територіальної цілісності та суверенітету України, а також санкцій проти РФ.

У відповідь на звернення українського уряду Литва стала першою державою, яка надала військову допомогу, за котрою слідували гуманітарна й інші види підтримки. Зокрема, мова йде про лікування й реабілітацію сотень військовослужбовців. В Україні Литву протягом цих п’яти років стали називати «адвокатом європейських прагнень України», «другом» та «стратегічним партнером», що було підтверджено реальними діями з боку Литовської Республіки. Водночас Литва завжди була та є послідовною у спонуканні української влади до активізації реформ і до поступу у боротьбі з корупцією.

Політичний інтерес

Динаміка українсько-литовських відносин є стабільно високою і такою, що з кожним роком не лише не збавляє оберти, але і, навпаки, тяжіє до більш плідної співпраці. Яскравим свідченням політичної зацікавленості слугувала публічна підтримка з боку представників української влади, зокрема Голови ВРУ А. Парубія, колишнього Прем’єр-міністра Литвовської Республіки А. Кубілюса як кандидата на посаду генерального секретаря Ради Європи. Водночас протягом року більшість заяв щодо Литви відбувалась у рамках загального бачення Балтійського регіону. Депутатську групу з міжпарламентських зв’язків з Литовською Республікою було створено однією з найперших (жовтень). Але окремого місця у передвиборних програмах Литві відведено не було.

Інституційна Співпраця

Показовим і важливим тестом на взаємодію між вітчизняними органами державної влади була підготовка засідання Ради Президентів України та Литовської Республіки, що відбулося під головуванням В. Зеленського та Г. Науседи, під час якої велася значна координаційна робота з формування двостороннього порядку денного. Непоганий рівень міжінституційної співпраці продемонстрував офіційний візит до Литовської Республіки української делегації у складі очільників низки вітчизняних міністерств на чолі з Президентом України у листопаді.

Стратегічне бачення

За результатами засідання Ради Президентів України та Литви у листопаді 2019 р. було підписано декларацію про розвиток стратегічного партнерства між Україною та Литвою на 2020-2024 рр., що стало результатом значної уваги, яку Україна приділяє Литовській Республіці на всіх рівнях.

Діяльність

Активне співробітництво між Україною та Литвою відбувалось за президенства обох очільників Української держави та попри зміну влади в Литві. Так, у квітні відбулося 19-те засідання міжурядової українсько-литовської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. А новий Президент Литви Г. Науседа бачився з Президентом України не лише під час офіційного візиту В. Зеленського до Вільнюса, але й у Варшаві з нагоди 80-ї річниці початку Другої світової війни.

Вимушена пауза у відносинах, що була пов’язана з проведенням президентських і парламентських виборів, повністю була надолужена під час візиту офіційної делегації України на чолі з Президентом В. Зеленським до Литовської Республіки у листопаді. Співпраця та комунікація між державами активно відбувалася практично на всіх рівнях влади. Зокрема, у серпні Голова ВРУ А. Парубій здійснив свій офіційний візит до Литовської Республіки, а у листопаді Спікер литовського Сеймасу В. Пранцкетіс, перебуваючи в Україні, мав низку офіційних зустрічей із вітчизняними високопосадовцями.

Результати

За результатами засідання Ради Президентів України та Литовської Республіки було підписано такий засадничий документ, як Декларація про розвиток стратегічного партнерства між Україною та Литовською Республікою на період з 2020-2024 рр. У Вільнюсі також було підписано Декларацію про наміри щодо взаємного визнання електронної ідентифікації та довірчих послуг для електронних трансакцій між міністром енергетики Литовської Республіки Ж. Вайчюнасом і Віцепрем’єр-міністром цифрової трансформації України М. Федоровим. Було підписано Декларацію про наміри у сфері кібернетичної безпеки між Україною та Литовською Республікою, згідно з якою, зокрема, планується створити спільні пункти єдиного контакту для обміну інформацією про кіберзагрози та напади, а також розробити план спільних навчань.

Під час поїздки офіційної делегації Литовської Республіки до прифронтової Авдіївки було домовлено про виділення коштів для часткової реконструкції місцевої школи. З литовською стороною домовлено про взаємодію МО України з з Ситуаційним центром Департаменту стратегічних комунікацій ЗС Литовської Республіки. Крім того, у Литві Міністерством оборони було досягнуто згоди щодо співпраці у сфері кіберзагроз.

У м. Тернопіль відкрито почесне консульство Литовської Республіки в Україні.

Товарообіг між двома країнами у 2019 р. склав 1,55 млрд дол. США, порівняно з 1,2 млрд у 2018 р., але залишається із значним негативним сальдо для України.

 


.