ІТАЛІЯ

ОЦІНКА УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ У 2019 РОЦІ :С+

У 2019 р. зберігалася підтримка Італією євроінтеграційних прагнень і територіальної цілісності України. Італія не визнає анексії Криму та на офіційному рівні підтримує запровадження санкційного режиму проти РФ. Важливий вимір мали безпекова, військова, медична, культурна та гуманітарна співпраці. З боку України не спостерігалося збільшення активностей за винятком певних культурних ініціатив наприкінці 2019 р.

2015-2019

Українсько-італійські відносини у політичному та економічному вимірах протягом п’яти років залишалися доволі асиметричними. Зміна урядів як в Україні, так і в Італії не змогла ефективно сприяти налагодженню співпраці та розумінню стратегічних інтересів обох країн. І хоча саме в Італійській Республіці проживає одна з найбільших українських громад серед країн ЄС, її потенціал залучення був мінімальним.

Стратегічне бачення подальшої взаємодії після виконання Дорожньої карти співробітництва між Україною та Італією на 2016 – 2017 рр. не було представлено на наступний період. Попри підписання Меморандуму про взаєморозуміння між парламентами України та Італії у 2017 році міжпарламентська взаємодія до 2019 р. відбувалася неактивно. 

Хоч експорт товарів та послуг до Італії з 2015 по 2019 р. не значно збільшився (з 2.11 млрд дол. США у 2015 р. до 2.54 млрд дол. США у 2019 р.), імпорт зріс у двічі (з 1.01 млрд дол. до 2.15 млрд дол.). Італійські інвестори доволі болісно сприйняли вихід з українського ринку італійського банку «Унікредит» у 2016 р., що не сприяло активізації інвестиційного залучення більшої кількості малих та середніх підприємств до співпраці з Україною. Крім того, великий потенціал розвитку двостороннього торговельно-економічного співробітництва, що існував у сферах виробничої кооперації та інвестиційної співпраці, не був використаний.

Позитив проявився саме наприкінці 2019 р., коли спільна фотоініціатива українського та італійського митців щодо подій на Донбасі та фільм про Марківа дозволила італійському суспільству вперше задуматися про те, що на сході України відбувається війна. 

Політичний інтерес/залученість

У 2019 р. український політичний інтерес до напряму визначався підтримкою Італією реформ та європейської інтеграції України. Серед українських політичних діячів помітно виявляли інтерес до Італії представники ВРУ VIII скликання, зокрема, С. Алєксєєв, О. Бєлькова (БПП), Г. Гопко, та представники IX скликання С. Юраш, Д. Монастирський, Є. Чернєв (СН), більшість з яких увійшли до нового міжфракційного об’єднання «Free Markiv». Депутатська група ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Італійською Республікою була створена у листопаді. Проте, у партійних документах та програмах напрям представлений не був.

Говорити про посилення співпраці у відносинах Україні та Італії зарано. Акцент перемовин орієнтувався на можливості економічної взаємодії двох країн, євроінтеграційні прагнення України, кейс «Марківа», а також збереження санкційного режиму проти РФ. Міжпарламентська група дружби Україна – Італія лише у листопаді 2019 р. змогла затвердити нових представників як з боку України, так і з боку Італії та почала готувати порядок денний співпраці із МВС та МЗС з питань В. Марківа. 

Інституційна співпраця

Через зміну влади в Україні на президентському та парламентському рівнях інституційна співпраця з питань взаємодії України та Італії у публічному просторі не надто висвітлювалася. Єдиним винятком наприкінці 2019 р. стала «справа Марківа», в якій продовжують взаємодіяти МЗС та МВС України. До них були залучені і представники Групи дружби Україна – Італія ВРУ. 

Стратегічне бачення:

Стратегічне бачення взаємодії України та Італії було окреслено ще в Дорожній карті співробітництва між Україною та Італією на 2016–2017 рр. Протягом 2019 р. іншого стратегічного документа представлено не було. Попри підписання Меморандуму про взаєморозуміння між парламентами України та Італії у 2017 р. обидві країни не змогли посилити діалог на рівні політичних партій у 2019 р. 

Діяльність

У 2019 р. італійські лідери продовжували декларувати підтримку суверенітету і територіальної цілісності Української держави та дотримання міжнародних санкцій проти РФ до повного виконання Мінських домовленостей, про що було зазначено міністрами попереднього та чинного урядів Італії. 

Протидія гібридним загрозам становила головний виклик для урядових структур України, особливо для МЗС, у контексті подолання популістських заяв окремих італійських політиків від партій «Ліга», «Рух 5 зірок», «Браття Італія» щодо можливості скасування санкцій проти РФ. 

Робочі зустрічі на парламентському рівні не були чисельними, що пояснюється обранням нового Президента, уряду та парламенту в Україні, а також зміною урядової коаліції в Італії. Проте відбулася телефонна розмова та особиста зустріч Президента України В. Зеленського та Прем’єр-міністра Дж. Конте (на полях ГА ООН), що стосувалася, передусім, долі Марківа. 

Україна та Італія обговорювали аспекти розширення воєнно-політичного, економічного, сільськогосподарського, культурного та спортивного діалогу. Водночас напрацювання попередніх років для міністерств фінансів й економічного розвитку та торгівлі України у партнерстві з італійськими колегами не були достатньо ефективно використані протягом 2019 р. 

Позитивними можна вважати візит Голови Групи Дружби Італія – Україна У. Каппеллаччі до України. Крім того, зустрічі заступників міністрів МЗС та МВС України із заступником Міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії М. Ді Стефано у листопаді 2019 р., а також із Т. Міловановим, Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. 

Важливим був візит першого Віцепрем’єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі С. Кубіва до Риму (червень). Перемовини продовжилися під час відповідного візиту італійського заступника Міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва М. Ді Стефано (листопад), який провів зустрічі із представниками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, а також МЗС України. 

Співпраця Італії та України незначно посилилася на рівні інституцій та регіонів, переважно із західної України та південної Італії. Візити до Італії здійснили представники Львівської та Вінницької областей до міст Фрозіноне, Барі, Таранто.

Певної активізації протягом 2019 р. зазнали гуманітарна та культурна складові – опрацьовується текст Меморандуму про співпрацю у сфері цивільного захисту, здійснюється співпраця щодо забезпечення якості вищої освіти та культурного співробітництва. Варто відзначити спільну фотовиставку О. Кромляса та Р. Травані про події на Донбасі, що отримала широкий резонанс у місцевій та національній пресі, які вперше змінили термінологію з «внутрішнього конфлікту» на «забуту війну» в Україні. Наприкінці 2019 р. був завершений фільм про Віталія Марківа «The Wrong Place», спільна робота українських та італійських журналістів, що готуватиметься до показів в Європі уже в 2020 р. 

Результати 

Аналіз розвитку двосторонніх відносин у 2019 р. свідчить, що попри окремі проблемні питання, пов’язані з трактуванням подій в Україні та проросійською налаштованістю частини впливових політичних сил Італії, італійська сторона продовжувала декларувати прихильність до загальноєвропейського курсу України на підтримку суверенітету і територіальної цілісності, а також продовження санкційної політики ЄС щодо РФ. 

Загальний обсяг торгівлі між Україною та Італією за 2019 р. склав 4,48 млрд дол. США, при незначному падінні українського експорту. Загалом зберігається позитивне  сальдо для України. Традиційно головними експортними одиницями є сировина (метали, зерно, деревина), а імпорту – готові товари або продукція (вироби з металів, деревини, устаткування). 

Підписано Угоду про побратимство між бальнеологічними курортами України та Італії – містами Трускавець та Кьянчано-Терми.