3.02-9.02.2020

Візит президента Туреччини до України

Подія: Цього тижня відбувся офіційний візит Реджепа Таїпа Ердогана, президента Туреччини, в Україну.

Коментар: Обидві сторони відмітили, що переговори пройшли в позитивному та конструктивному ключі. Президент Туреччини наголосив, що його країна засуджує нелегітимну анексію Криму. Він також оголосив, що Туреччина збудує домівки для 500 родин кримських татар, які переселилися після окупації півострова на материкову Україну.

Найяскравішим епізодом візиту, з точки зору медіа, можна назвати привітання президента Ердогана почесного караулу словами “Слава Україні!”. 

Під головуванням двох президентів пройшло восьме засідання Стратегічної ради високого рівня. Основними питаннями засідання було підписання зони вільної торгівлі, розвиток спільних інфраструктурних проектів та програма майбутніх інвестицій. Щодо довгоочікуваної ЗВТ було підписано Меморандум про взаєморозуміння в переговорах щодо Угоди про зону вільної торгівлі. Сама угода ще не фіналізована, проте, за твердженням сторін, вже знаходиться на завершальній стадії розробки. 

Загалом візит можна оцінити позитивно:: намітилися нові горизонти співпраці і вдалося ще раз підтвердити позицію Туреччини в питанні російської агресії. Проте не обійшлося і без неординарних заяв. Наприклад, президент Туреччини наголосив на важливості спільної боротьби проти “терористичної організації”  під проводом Фетхуллаха Ґюлена – опозиціонера і основного ідеологічного супротивника Ердогана, який наразі переховується в США. Підтримка президентом України подібних заяв може загострити відносини із турецькою діаспорою в Україні.

Прямо зараз Туреччина знаходиться у доволі натягнутих відносинах із Російською Федерацію через події у Сирії та нові домовленості щодо міста Ідліб. З цієї точки зору цей візит можно оцінювати і як певний виклик РФ та небажання Ердогана поступатися своїми позиціями. А нові домовленості між міністрами оборони Туреччини та України служать лише додатковим доказом рішучості президента. 

Візит президента Зеленського в Італію та Ватикан

Подія: 7-8 лютого відбувся офіційний візит президента України в Італійську Республіку та Ватикан. 

Коментар: Поїздка президента видалася вкрай насиченою. 7 лютого у Римі Зеленський мав зустрічі з прем’єр-міністром Італії Джузепе Конте. Окрім звичних тем двосторонньої співпраці, розвитку торгово-економічних відносин та інвестицій, окремо політики обговорили питання закриття у Італії так званих “представництв” терористичних угрупувань Л/ДНР та питання звільнення українського воїна Віталія Марківа.

8 лютого український президент провів зустрічі у Ватикані з Папою Римським Франциском, державним секретарем кардиналом Пароліно та секретарем з міждержавних відносин Полом Річардом Галахером.

Для України близький та активний діалог з Італією є вкрай необхідним. Політична позиція Італії щодо російської агресії проти України є нестійкою і скоріше такою, що відповідає інтересам країни-агресора. Саме тому італійський фронт дипломатичної роботи є важким, але необхідним для розвитку напрямом. До того ж, свого вирішення вже давно чекає резонансна справа Віталія Марківа.

В той же час візит у Ватикан вийшов більш позитивним в загальному ключі. Давно очікувала свого вирішення питання патріархату для УГКЦ, і цей візит очевидно може позитивно вплинути на прийняття відповідного рішення. Нестандартним, але цікавим та перспективним було рішення Зеленського запросити католицьку церкву стати посередником у звільненні українських полонених. З урахуванням того, що учаться УГКЦ та ПЦУ викличе протест російської сторони, а ми не можемо погодитися на участь у цьому процесі УПЦ МП, Ватикан дійсно може зіграти доволі активну роль.

Іран припинив співпрацю з  Україною в справі збитого літака

Подія: Після опублікування в українських медіа аудіозапису розмови іранського пілота та диспетчерської Іран офіційно припинив співпрацю з Україною в справі збитого українського пасажирського літака.

Коментар: Ймовірно, запис розмови було зроблено під час самої катастрофи. В розмові пілот каже, що побачив спалах у небі, а потім почув вибух. 

Україна очікує відновлення співпраці до повного та всебічного з’ясування всіх обставин катастрофи. За повідомленням РНБО України, наша держава очікує від іранської сторони виконання всіх вимог статті 26 Чиказької конвенції у розслідуванні авіакатастрофи літака Boeing-737-800.

Питання розслідування катастрофи українського літака в Ірані, на жаль, вже втрачає свій міжнародний резонанс, а отже і ризикує загубитися у загальному інформаційному потоці. Цьому посприяли, перш за все, врегулювання відносин між США та Іраном та закінчення імпічменту в Сполучених Штатах, в результаті чого Трамп втратив необхідність до більш рішучих дій на міжнародній арені. Українській стороні необхідно продовжувати наполягати на продовженні спільного розслідування і на участі своїх експертів у всіх його етапах. Також надзвичайно важливо залучати до цього і інші зацікавлені сторони – Швецію, Німеччини, Великобританію та Францію. 

Додон готовий надати Придністров’ю широку автономію

Подія: 7 лютого під час відеозвернення президент Молдови Ігор Додон заявив, що готовий надати Придністров’ю широку автономію у складі Молдови.

Коментар: За словами президента, декілька останніх років офіційний Кишинеу робить поступові кроки для ширшої та більш відкритої інтеграції. Було врегульовано питання видачі реєстраційних автомобільних номерів Республіки Молдова для автовласників із Придністров’я, Молдова погодилася визнавати дипломи придністровських ВНЗ, ведуться роботи з усунення роумінгу у зв’язку. 

Ігор Додон також зазначив, що об’єднання має пройти шляхом політичного діалогу та взаємного врегулювання претензій. Основою для таких переговорів він назвав бачення лише спільного майбутнього. Окремо президент наголосив, що про незалежність цього регіону не може бути і мови.

Молдова обрала шлях м’якої поступової інтеграції сепаратистського регіону, який наразі показує сумнівні результати. Звісно, подальші поступки за російським сценарієм, який просуває Дмітрій Козак в майбутньому можуть призвести до реінтеграції на умовах Москви. Проте такий “успіх” може стати небезпечною пасткою для українського керівництва та наших партнерів. Треба чітко усвідомлювати, що умови нашого протистояння з Російською Федерацією доволі істотно відрізняються від молдовських – як кількісно (масштаб протистояння, близькість агресора, пролонгованість активної фази конфлікту), так і якісно (перш за все тут маємо на увазі інформаційну сторону конфлікту). Тому Україна, беззаперечно, матиме свої плюси під потенційного врегулювання Придністровського питання – яке буде неможливе без виведення з Придністров’я російських військ -, але ми не маємо вважати таку модель врегулювання універсальною. 

Імпічмент завершено, Трампа виправдали

Подія:  Сенат США провів два голосування по статтям обвинувачення чинного президента Дональда Трампа. По обом випадкам президент був виправданий сенаторами.

Коментар: Після провалу голосувань по виклику додаткових свідків та залучення нового матеріалу до слідства  стало точно зрозуміло, що республіканська більшість не дасть імпічменту відбутися. Республіканці двома голосуваннями (51-49 та 53-47 голосів) виправдали чинного президента від двох статей звинувачення: перевищення повноважень та перешкоджання розслідуванню Конгресса. 

Тепер Сполучені Штати знову поринають у передвиборчу гонку. Перші праймеріз показали розбрат та непередбачуваність у стані демократів та одноосібність кандидатури Трампа. 

Після імпічменту, в якому українське питання посідало одну з центральних нфш, першочерговим нашим завданням є відновлення українського іміджу, пошук та налагодження нових сфер співпраці та утримання від партійної заангажованості. План-мінімум – досягти призначення нового посла Сполучених Штатів до Києва.