25 листопада- 1 грудня 2019

Телефонна розмова Зеленського з Путіним

Подія: В процесі підготовки до саміту у нормандському форматі 9 грудня, президент України провів телефонну розмову з президентом РОсійської Федерації. 

Коментар: за повідомлення офісу президента України, розмова стосувалася повернення українських кораблів, повернення всього знятого з них обладнання, а також нових газових переговорів у форматі Україна-Росія-ЄС. Натомість адміністрація президента РФ подає трохи інше бачення тем: у питанні кораблів не згадується питання повернення обладнанням (до того ж знову повторюється наратив про “провокацію Києва у Керченській протоці”), а переговори в тристоронньому форматі зведені до переговорів про “відновлення транзиту та прямих поставок газу в Україну” без згадки про Європейський Союз.

Звісно, в останні 5 років різниця в розумінні одного і того факту стала візитівкою російською зовнішньої політики, але нам важливо відслідковувати це інше бачення, аби відповідно готуватися до наступних кроків Росії. 

Візит президента України до Естонії та Литви

Подія: 26 листопада президент України відвідав з офіційним візитом Естонію, 27 листопада – Литву. Візити були продуктивними та успішними в розвитку двосторонніх відносин

Коментар: Протягом візиту Естонію глава держави зустрівся зі своїм естонським колегою та відвідав ряд заходів у Талліні. Особливої уваги заслуговує підписана спільна заява президентів двох країн про співробітництво, взаєпорозуміння та допомогу. Також під час зустрічі двох президентів Зеленський озвучив зацікавленість України у форматі “Ініціативи трьох морів” та бажання в подальшому приєднатися до ініціативи. З часу заснування “Ініціативи трьох морів” України вже була декілька разів запрошена до участі – в тому числі і на установчі засідання як держава-засновниця -, проте до цього часу особливої уваги цьому напрямку не приділялося. 

Таким же насиченим вийшов і візит українського президента до Литви 27 листопада. Під час зустрічі із президентом Литовської Республіки глави держав підписали Декларацію про розвиток стратегічного партнерства між Україною та Литовською Республікою на період з 2020 по 2024 роки. Окремо було оголошено, що конференція українських реформ у 2020 році відбудеться 7 липня саме у Литві.

Нафтогаз проти Газпрому: нестримні перемоги

Подія: Українське агентство Нафтогаз повідомило, що російська компанія Газпром програла апеляційну справу щодо рішення Стокгольмського арбітражу. Крім того, Нафтогаз запропонував новий формат повернення грошей Газпромом, які мають бути виплачені українській компанії відповідно до рішення міжнародної судової інстанції.

Коментар: 27 листопада було повідомлено, що Стокгольмський арбітраж, який розглядає газову справу Нафтогазу та Газпрому, відхилив застосування принципу “бери або плати”, на якому наполягав Газпром при розгляді справи. В той же час було повідомлено, що апеляційний суд постановив, що Стокгольмський арбітраж у своїх рішеннях не допустив помилок – а отже, апеляція Газпрому була відхилена.

Загалом за всіма справами, газпрома має виплатити Нафтогазу близько 3 мільярдів доларів, які він відмовлявся виплачувати до рішення арбітражного суду. 

Аби допомогти своєму опоненту таки наважитися виконати рішення суду, Нафтогаз пропонує Газпрому провести виплату зобов’язань газом в форматі прямої поставки. В той же час офіційні представники Нафтогазу запевнили, що штрафи, накладені рішенням Стокгольмського арбітражу (3 млрд доларів) та рішенням Антимонопольного комітету України (7 млрд доларів) не стануть предметом торгу та переговорів.

Відставка Зеркаль

Подія: Заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль написала заяву про відставку. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.

Коментар: Пані Зеркаль займала посаду заступника міністра закордоних справ з 2014 року. Вона представляла позицію України, зокрема, у справах проти Російської Федерації у Міжнародному Суді ООН та Арбітражному трибуналі з морського права. Перші чутки про можливий відхід від справ пані Зеркаль з’явилися ще в серпні цього року.

За словами самої дипломатки, причиною відставки стала різниця у позиціях чинної влади та керівництва МЗС з її позицією. “Я не той персонаж, який буде дружити з Росією” – заявила пані Зеркаль в інтерв’ю з Денисом Бігусом та Алісою Юрченко.