2 -8 грудня 2019

Підготовка до саміту нормандського формату станом на ранок 8.12.2019

Подія: Весь тиждень країна, разом із нашим президентом, готувалися до саміту у нормандському форматі, що має пройти 9 грудня у Парижі. Але не самітом єдиним, тож спробуємо максимально охопити конгломерат новин у переддень нормандської зустрічі.

Коментар: Тиждень в Україні був насичений внутрішньополітичною підготовкою до нормандської зустрічі. 3 грудня в Офісі президента пройшла координаційна нарада в рамках підготовки до саміту в нормандському форматі.  7 грудня, під час останнього перед самітом закритого засідання РНБО, було затверджено кінцевий варіант плану реінтеграції Донбасу, який влаштує Україну. Хоча деталі цього плану не розголошують, основними наративами в ньому є повернення полонених, повернення контролю на україно-російським кордоном, припинення вогню та проведення місцевих виборів. Було окремо наголошено, що всі варіанти передбачають повернення до складу України тимчасово окупованих територій Донбасу.

Офіційні Париж та Берлін неодноразово висловлювали свої високі очікування щодо цієї зустрічі. Сполучені Штати через повіреного в справах в Україні Вільяма Тейлора обіцяли Україні значну підтримку в контексті майбутніх рішень нормандського формату. 

Нагадаємо, що останній саміт у форматі нормандської четвірки відбувся 19 жовтня 2016 року.

Співпрацю з МВФ продовжено

Подія: За повідомленням офіційного інтернет-представництва президента України, Україна та Міжнародний валютний фонд домовились про нову програму співпраці на 5,52 млрд доларів на 3 роки. Досягнення домовленості підтвердили і в самоу фонді.
Коментар: Згідно із повідомленням, президент України телефоном поспілкувався з директором-розпорядником фонду Крісталіною Георгієвою. За результатами дзвінка сторони узгодили нову трирічну програму підтримки. Це рішення ще має схвалити виконавча рада МВФ.

Після низки не зовсім вдалих переговорів із місіями МВФ цього року підписання нової програми дійсно є позитивним кроком для України. Перш за все, нова програма може сприйматися як підтвердження ефективності реформ в фінансовому секторі і багато в чому може стати індикатором “безпечності” українського ринку для інвесторів. 

Нові пропозиції по Криму від президента України та реакція Росії.

Подія: У інтерв’ю польському виданню Gazeta Wyborcza Володимир Зеленський зауважив, що США зможе допомогти у питанні повернені Криму. Як завжди, Кремль реагує вкрай зухвало. 

Коментар: 2 грудня президент України у інтерв’ю польському виданню Gazeta Wyborcza зазначив, що бажає знову підняти питання деокупації Криму. «Думаю, що в справі з Кримом могли б допомогти США. Міг би бути такий формат переговорів: Україна, Росія, США» – сказав Зеленський. Окрім того, президент планує спробувати підняти цю тему під час саміту у нормандському форматі. У відповідь на плани президента України спікер президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що «Будь-яке обговорення теми Криму неможливе».

Маємо той самий дипломатичний глухий кут, що і з самого початку протистояння. Посилання на нібито демократичний “референдум” зі сторони Москви та претензії України на відновлення правомірного контролю над своєю територією. Фактично, це можна сприймати як спробу відновлення наративу женевського формату як альтернативи нормандському. В той же час є обґрунтовані сумніви як щодо реальності втілення такого плану, так і операційної спроможності зовнішньої політики України піднімати питання саме в такому розрізі, особливо при непевних позиціях перед 9 грудня. 

Парламент Угорщини та РФ (нібито) погодилися разом захищати національні меншини в Україні, або ще трохи про російські фейки

Подія: 3 грудня спікер Державної думи РФ В’ячеслав Володін заявив, що парламент Угорщини звернувся до них із пропозицією разом захищати національні меншини в Україні.

Коментар: За словами Володіна, так званий “захист” стосувався б в першу чергу умов вивчення та використання рідних мов національних меншин. Звісно ж, не обійшлося і без згадки українських націоналістів, яким “не можна спускати з рук їх поведінку”. 

За повідомленням українського МЗС, отримана із Будапешта інформація свідчить про те, що Державні Збори Угорщини не ухвалювали жодного такого рішення та не зверталися із відповідними запитами до Держдуми РФ. Як результат, маємо ще одну спробу російського істеблішменту розхитати ситуацію із угорською меншиною на території України, яка дійсно наразі залишається вкрай нестабільною (підтвердженням чого є нещодавній інцидент із заявами посла Угорщини в України Іштвана Ійдярто, щодо якого він вже був викликаний до МЗС України для роз’яснень).