2.03-8.03.2020

В України новий уряд. Хто обійме ключові зовнішньополітичні посади? 

Подія: 4 березня на позачерговому засіданні Верховної Ради України уряд прем’єр-міністра Гончарука був розпущений. На зміну йому напрочуд швидко був обраний під керівництвом Дениса Шмигаля. 

Коментар: З колишнього уряду свою посаду зберіг лише міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Окрім “системного перезавантаження”, ця зміна урядової команди продемонструвало ще й певний кадровий голод провладної команди – про що свідчить і процес підбору кандидатів, і порядок та хід інтерв’ю та загалом сам процес призначення. 

В той же час наші західні партнери нормально відреагували на призначення нових урядовців. В загальних рамках дипломатичні представники Сполучених Штатів Америки, Європейського Союзу та країн Європи подякували колишньому уряду за плідну співпрацю та висловили надію на її продовження та незмінність українських пріоритетів. 

В форматі нашу огляду сконцетруємось на цільових зовнішньополітичних посадах нового уряду:

  • Міністр закордонних справ – Дмитро Кулеба

Професійний дипломат. Починаючи з квітня 2016 року був Постійним представником України при Раді Європи. З 29 серпня 2019 року був віце-прем’єром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. 

  • Міністр оборони – Андрій Таран.

Генерал-лейтенант у відставці. Має значний досвід роботи у апараті Міністерства оборони, ГУР, також працював військовим аташе при посольстві України у Вашингтоні. З квітня по серпень 2015 року був представником України у Спільному центрі контролю та координації на Донбасі. З вересня по листопад 2015 – член робочої підгрупи з питань безпеки у ТКГ у Мінську. 2016 року звільнений в запас. 

  • Віце-прем’єр з європейської та євроатлантичної інтеграції – Вадим Пристайко.

Міністр закордонних справ при уряді Гончарука. З 2014 року був заступником Міністра закордонних справ, 7 липня 2017 року призначений головою представництва України при НАТО. Міністром закордонних справ став 29 серпня 2019 року. 

Аби адекватно слідкувати за “незмінністю курсу нового уряду, згадаємо основні цілі у зовнішньополітичній царині уряду Гончарука. Зі сторони МЗС визначалися такі цілі: задоволеність українців захистом від держави за кордоном, забезпечення вільних подорожей без віз (читай, розширення списку безвізових країн) та гідна підтримка українську бізнесу, культури та спорту за кордоном. Якщо можна відмітити дійсний прогрес у другій цілі, то питання захисту громадян та їх інтересів за кордоном не зовсім підпадає під розуміння вимірювальних цілей, тому тут явно вийде притримуватися раніше взятих дороговказів.

Зустріч Зеленського з послами G7 та Представником ЄС

Подія: Під час робочої поїздки до Полтавської області президент України президент провів зустріч із послами країн Великої сімки та Представником Європейського Союзу в Україні.
Коментар: Про це повідомляється на офіційному сайті Офісу президента України. Основними темами зустрічі були подальший курс України та цілі і порядок денний нового уряду. Президент запевнив дипломатів, що внутрішні перестановки виконавчої влади не змінять зовнішньополітичних пріоритетів держави. 

Після призначення нового уряду більшість країн Великої сімки на дипломатичному рівні висловили подяку за співпрацю попередньому уряду Гончарука і встигли заявити про свої сподівання на продовження конструктивної роботи і з новим урядом.

Зустріч відбулася на наступний день після швидкого призначення Верховною Радою нового уряду на чолі з Денисом Шмигалем. Вочевидь, це викликало певні занепокоєння серед представників Великої сімки, особливо з урахуванням швидкості та загального підґрунтя таких урядових перестановок.

Забезпечення сталості відносин та курсу України на продовження реформ є ключовими у відносинах України з ЄС та з G7, і тому в перехідний період роботи нового українського уряду можемо очікувати на більш пильну увагу наших партнерів. Це буде і не дивно, особливо на фоні доволі провокативних перших заяв очільника уряду Шмигаля. 

“Дом” – телеканал для окупованих територій

Подія: Міністерство культури презентувало телеканал, який тепер мовитиме на тимчасово окуповані території. Назва нового телеканалу – “Дом”. 

Коментар: В презентації приймали участь в.о. гендиректора телеканалу UATV Юлія Островська, перший заступник міністра культури Анатолій Максимчук, заступник голови комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, а також заступники глави Офісу президента Юрій Костюк та Кирило Тимошенко.

З 1 березня телеканал вже працює в тестовому режимі. “Дом” буде розважально-інформаційним каналом, який отримуватиме свій контент від «1+1 media», «StarLight Media», «Inter Media Group» та «Медіа Група Україна». Окремо на презентації зазначили, що 15% контенту буде від студії «Квартал 95». З часом має з’явитися і власний новинний контент.

Важливим питанням функціонування нового каналу була мова, якою будуть йти програми. Було зазначено, що жодних рамок для використання російської та української мови не буде. Проте Микита Потураєв запевнив, що редакційна політика «Дому» не буде повторювати тези російської пропаганди.

Звісно, створення каналу, який би відстоював українське інформаційне поле на тимчасово окупованих територіях, є надзвичайно потрібним і правильним кроком. Водночас залишається багато питань щодо функціонування нового мовника. Громадянське суспільство доволі серйозно було занепокоєне як мовною політикою каналу, так і наявністю великої кількості журналістів та експертів, які працювали на проросійських медіа. Тому, очевидно, що процес початку постійного стабільного мовлення на окуповані території ще далекий від свого закінчення. 

Коронавірус в Україні: перші захворівші

Подія: Весь тиждень епідемія COVID-19 було центральною новиною у медіа усього світу. Тепер з нею стикнулася і Україна.

Коментар: Цього тижня почала проявлятися сталість негативних впливів нового коронавірусу на економіку. Американські біржі продовжили майже історичного масштабу падіння, підприємці та бізнесмени всього світу розраховують і на подальше погіршення ситуації. Перш за все, під ударом знаходяться великі транскордонні корпорації, інфраструктурні та логістичні підприємства, важка промисловість.

Цього ж тижня кількість заражених перевалила за 100 000. Хоча, в той же час, загалом спостерігаєтсья скоріше позитивна тенденція – за інформацією Міністерства охорони здоров’я України, 56,4% хворих одужали. Після Китаю другим найбільш очагом зараження є Італія із майже 6 тисячами захворівших. Вона ж очолює список країн з найвищим рівнем смертності – майже 6%.

З початку року до Центру Громадського Здоров’я України надійшло 38 повідомлень про підозру на COVID-19,отримано лише 1 позитивний результат. Цього ж тижня закінчився карантин у Нових Санжарах для людей, які прибули з Китаю. Усі тести дали негативний результат.

На жаль, за повідомленням ВООЗ, жодна країна не застрахована від спалаху епідемії, і найчастіше не стоїть питання “чи почнеться епідемія?”, скоріше – “коли почнеться епідемія?”. Наразі по всій країні планується обмеження проведення масових заходів, відвідування місць навчання, обмеження виїзду за кордон та прийому іноземців, а також додаткові перевірки на транспортних вузлах. Незважаючи на запевнення МОЗ України в готовності нашої держави до початку спалаху COVID-19, необхідно також і готуватися до потенційних наслідків для економічного та соціального життя країни.