16-22 грудня 2019

Візит президента в Азербайджан: події, думки, результати

Подія: 16-17 грудня відбувся візит президента України до Азербайджану, де він мав зустрічі із своїм азербайджанським колегою та прем’єр-міністром.

Коментар: За підсумками зустріч голови держав зробили низку заяв, в яких, крім іншого, відмічали перспективні можливості в торгівлі, спільних інвестиційних проектах та в розвитку безпекової двосторонньої співпраці. Окремо можна виділити підтримку українською владою ідеї розширення “Південного газотранспортного коридору” (інфраструктурного проекту поставок азербайджанського газу в Європу) із включенням туди і України. 

Класично у форматі наших двосторонніх відносин, лідери країн висловили взаємну підтримку територіальній цілісності та незалежності. Загалом все більший наголос на необхідності саме безпекової співпраці у регіоні – вельми позитивний сигнал, який потрібно перетворити у дієвий та постійни тренд наших регіональних відносин. 

Під час зустрічі із прем’єр-міністром Азербайджану Алі Асадовим обговорили широкий спектр питань економічної та інвестиційної співпраці. Також на рівні міністрів закордонних справ та послів було підписано низку угод, зокрема декілька регіональних протоколів співпраці, міжміністерських угод та про організацію міждержавного урядового зв’язку між Києвом і Баку. 

Україна призначила нових послів

Подія: В понеділок, 16 грудня, міністр закордонних справ України Вадим в інтерв’ю УНІАН заявив, що Україна погодила зі Сполученими Штатами кандидатуру наступного посла. Ним стане Володимир Єльченко. Окрім того, президент призначив нового постійного представника при ООН та ще чотирьох послів.

Коментар: За словами міністра, вже було отримано агреман американської сторони на прийняття Єльченка, з кандидатурою якого українська сторона визначилася ще два місяці тому. 

Володимир Єльченко – кадровий професійний дипломат, з 2015 року є постійним представником України при ООН. Він дійсн зможе посилити роботу нашого диппредставництва у Вашингтоні, особливо на фоні так званого “українського скандалу”, який вже призвів до початку процедури імпічменту проти президента США. Таким чином, саме зараз вкрай важливо чітко та відкрито показувати саме державну позицію України в америці, не втягуватися в міжпартійні війни та захищати зовнішній імідж держави. 

Також 18 грудня указом президент призначив заступника міністра закордонних справ Сергія Кислицю постійним представником України при ООН. Окрім того, Сергія Камишева було призначено послом в Китайскій Народній Республіці, Марка Шевченка – в Республіці Молдова, Андрія Кузьменка – в Катарі, і Мирославу Щербатюк – в Йорданському Хашемітському Королівстві. 

Зустріч українських послів у Берліні

Подія: 21 грудня у столиці НІмеччині відбулася регіональна конференція керівників дипломатичних установ України в Західній Європі. 

Коментар: Про зустріч у своєму Твітері повідомив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко. Метою зустрічі було висвітлення зовнішньополітичних пріоритетів на наступний рік, серед яких – створення умов для економізації зовнішньої політики, врегулювання конфлікту на Донбасі та подальший розвиток культурної та публічної дипломатії. 

Міністр також заявив, що подібні зустрічі будуть проведені і з керівниками зовнішніх дипломатичних представництв у Південно-Східній Азії та Східній Європі.

Газові перемовини України та Росії: нові результати

Подія: В ході прямих переговорів Україна та Росія домовилися про продовження транзиту газу через українську ГТС та про врегулювання взаємних вимог.

Коментар: Після довгих дискусій 19 та 20 грудня повідомляється, що сторонам вдалося досягти компромісу по принциповим питанням транзиту газу через Україну, а також взаємних боргових претензій – в тому числі і через Стокгольмський арбітраж. 

Новий протокол включає в себе:

  • відкликання всіх арбітражних та судових позовів проти один одного (а отже, відкликання українських позовів на суму більш ніж 12 млрд доларів); 
  • в той же час російська сторона виконає рішення Стокгольмського арбітражу (поки не уточнюється, яким саме чином буде здійснюватися платіж); 
  • підписання міжоператорської угоди про поставки газу до 2024 року (у 2020 – 65, надалі по 40 млрд кубометрів щорічно);
  • у разі виконання попередніх положень, угода передбачає можливість постачання газу в Україну по ринковій ціні без урахування знижки за масштабі поставок. 

Генеральна Асамблея ООН прийняла нову резолюцію по Криму

Подія: У середу, 18 грудня, Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію авторства української делегації про захист прав людини в Криму в умовах російської окупації.

Коментар: Про прийняття резолюції в своєму Твітері повідомила постійна місія України при ООН. Разом з Україною, співавторами документу виступили 38 держав. За резолюцыю проголосувало 65 держав, проти виступило 23.

Резолюція містить вимогу до РФ припинити зміну демографічну ситуацію в Криму, засудження масових затримань активістів та безпідставних переслідувань та вимогу звільнити всіх затриманих на півострові українців. у документі додатково засуджується практика насильного призову чоловіків до збройних сил РФ. Резолюція посилається на міжнародно-правове визначення агресії та застереження про те, що отримання території або іншої переваги внаслідок агресії не може і не буде вважатися законним.

Прийняття цієї резолюції є вже другою за грудень перемогою української делегації при Організації Об’єднаних Націй.

“Пряма лінія” з Путіним: що було цікавого для нас?

Подія: 19 грудня пройшла вже 15-та (!) щорічна прес-конференція Володимира Путіна. Як і щороку, не обійшлося без курйозів. І як завше, Україна була однією з головних тематик…

Коментар: Як завше, прес-конференція була довгою та вкрай виснажлива (особливо для глядача), тому розглянемо основні тези Путіна, які могли нас зацікавити:

  • Іноземних військ на Донбасі нема. Лише місцеві сили та ополчення, а зброя надана “державами, які їм симпатизують”;
  • “Нема нічого, крім Мінську” (щодо врегулювання ситуації на Донбасі);
  • Рішення Стокгольмського арбітражу носить виключно політичний характер;
  • Українська ідентичність “була створена графом Потоцьким…, який перший заговорив про українців як про окремий етнос”;
  • “Білоруський та російський народи – це майже одне і те саме (як і російський та український)”;
  • Причорноморські землі та схід України – “ісконно російська територія” (як бачимо, ідея “руського міра” досі жива та квітне).

Висновок може бути лише один – наратив з 2014 року лише міцнішає, лише посилюється і будь-які сигнали про його м’якшення мають викликати лише підозру та настороженість.

Імпічмент Трампа та новий оборонний бюджет: новини із США

Подія: Цього тижня своїм загальним голосування Палата представників США офіційно оголосила імпічмент президенту Сполучених Штатів Дональду Трампу, втретє в історії країни. В той же час 21 грудня президент США затвердив новий оборонний бюджет.

Коментар: Після місяців слухань та комітетної роботи питання імпічменту чинного президента було винесено на загальне голосування Палата представників Конгресу. Доволі очікувано рішення було прийнято, і наразі справа за Сенатом, який має офіційно розпочати судове засідання щодо порушення закону президентом. Офіційне звинувачення звучить як “перевищення службових обов’язків”. Звісно, не потрібно покладати значних надій на позитивний результат процесу імпічменту з урахуванням більшості республіканців, але як частина медійності демократичної партії вона вже працює (в той же час віднімаючи в самих демократичних кандидатів і ефірний час, і інформаційний простір).

21 грудня президент США підписав новий національний оборонний бюджет на 2020 рік, який передбачає збільшення військової допомоги України до 300 млн доларів, надання протикорабельних ракетних комплексів, комплексів берегової охорони, радіолокаційних станцій берегової охорони та повітряної охорони. Також документ передбачає введення серії санкцій: проти проектів “Північного потоку-2” та “Турецького потоку”, а також заборону продажу Туреччині американських винищувачів F-35 (введену через закупівлю Туреччиною зенітно-ракетних систем С-400 у РФ).