10-16 квітня 2017

ТУРЕЧЧИНА

Подія: 16 квітня 2017 року в Туреччині відбувся референдум щодо внесення змін до Конституції Туреччини, за яким значно посилюється влада президента країни. За результатами референдуму 51,41% населення підтримали внесення змін. Відповідно до нових норм, після внесення змін до Конституції, президент зможе сам призначати міністрів та вищих державних чиновників, оголошувати надзвичайний стан та розпускати парламент. Він буде одночасно президентом і очільником уряду, а посаду прем’єр-міністра скасують в 2019 році. Фактично цим Туреччина закінчить перехід від парламентськї до президентської республіки, що відбувається за часи Т. Ердогана, який зможу залишитися при владі до 2029..

Коментар:

Ідея референдуму була проголошена після невдалого військового перевороту в країні у липні 2016 року. Після цього спостерігається поступова монополізація влади з боку президента Ердогана, активна боротьба з опозицією та медіа, порушення прав людини. Крім того, в країні досі дії надзвичайний стан, а також йде посилення антиєвропейських настроїв, які посилились останнім часом, як через постійну критику з європейських столиць щодо згортання демократії подій у Туреччині, так і через намагання вести кампанії за референдум в європейських країнах, де проживає значна діаспора (дивиться попередні тижневики).

ОБСЄ та Рада Європи розкритикували референдум, який на їх думку не відповідав європейським стандартам і закликали до перерахунку голосів. Позиція міжнародних спостерігачів була повністю проігноровано Анкарою. Президент Ердоган в чисельних виступах наголошував, що референдум не має на меті створити його диктатуру. Головна опозиційна партія – Народно-Республіканська партія заявила про можливість відкликання своїх представників з парламенту на знак протесту проти порушень на референдумі 16 квітня, а також подала до ЦВК вимогу визнати недійсними результати референдуму, спільно з двома іншими опозиційними партіями – Демократична партія народів і Патріотична партія. Клопотання було відхиллено ЦВК.

18 квітня відбувалась телефонно розмова між Президентами України та Туреччини, під час якої обговорювалися питання регіональної та міжнародної безпеки, а також важливість проведення у Києві Шостого засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною. Також було анонсовано, що 3 травня президент Туреччини зустрінеться з президентом РФ В. Путіним, а 16 травня з президентом США Д. Трампом.

2. КОРЕЙСЬКА НАРОДНА ДЕМОКРАТИЧНА РЕСПУБЛІКА

Подія: Адміністрація президента США Д. Трампа оголосила політику максимального тиску відносно КНДР у відповідь на чергові спроби запустити ракети, В той же час, на офіційному рівні, поки було заявлено про відмову від варіанти військового втручання або повалення диктатури в країні.

Коментар:

16 квітня 2017 Північна Корея здійснила чергову невдалу спробу запуску ракети невідомого типу, що відбувається на фоні розробок ядерної зброї та постійних спроб запуску ракет-носіїв. ООН неодноразово приймала відповідні резолюції, засуджуючи подібні дії, закликаючи до переговорів щодо ядерної програми та накладаючи санкції на КНДР. США вважають, що подібні запуски ракет є спробою спровокувати відкритий конфлікт. Зокрема, 11 квітня МЗС Північної Кореї заявило, що захищатиме себе “потужною силою зброї” у відповідь на наближення ударної групи військово-морського флоту США до Корейського півострова для гарантування безпеки перед очікуваним запуском у день святкування дня народження Кім Ір Сена – основоположника сучасної північнокорейської ідеології. США довгий час намагаються заручитися підтримкою Китаю в цьому питанні, але президент Трамп робив заяви, що США готові самостійно боротися з ядерною загрозою КНДР. Держсекретар Тіллерсон заявив, що йде перегляд статусу Північної Кореї в усіх аспектах, в тому числі в якості держави, що підтримує тероризм. КНДР вже була в списку держав – спонсорів тероризму з 1998 по 2008 (зараз там Іран, Сирія, Судан).

19 квітня Росія заблокувала проект заяви США в Раді Безпеки ООН щодо засудження останнього ракетного випробування КНДР, в той же час підтримавши фактично ідентичну заяву у лютому 2017. На 28 квітня заплановано засідання Ради безпеки ООН щодо питання ядерної програми Північної Кореї, яка очолить Держсекретар США.