10.02-16.02.2020

Мюнхенська безпекова конференція 2020

Подія: 14-16 лютого у Мюнхені пройшла міжнародна безпекова конференція, і Україна була в центрі уваги багатьох дискусій та обговорень. Звісно, не обійшлося і без певних скандалів. 

Коментар: Як і форум у Давосі, конференція у Мюнхені є однією з найпрестижніших світових політичних платформ для обміну думок, презентації нових стратегій і бачень та оголошення нових революційних курсів. В цьому році доволі значна увага на конференції була присвячена і українському питанню: ще до початку офіційної частини організатори опублікували на сайті так звані “12 кроків для зміцнення безпеки України”. Цей контроверсійний план був складений європейськими та російськими експертами за участь Російської ради з міжнародних справ (РРМС). Доволі показовими є пункти про поступове зняття санкцій з РФ (навіть до виконання Мінських домовленостей), встановлення нових відносин між ЄС та РФ, і розробки “нової української ідентичності” з урахуванням думки сусідніх країн(!). Очевидним є відкрито проросійський характер подібних пропозицій. Після першої хвилі обурення зі сторони українських політиків, експертів та громадськості цей план з сайту конференції прибрали, проте на наступний день сторінку з ним було відновлено.

На полях конференції президент провів зустрічі із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою, делегацією Конгресу США та прем’єр-міністром Баварії. У своєму ж виступі президент акцентував увагу на питаннях встановлення миру в Україні, поверненні наших полонених та важливості наступного саміту у Нормандському форматі. Також Зеленський заявив про можливість проведення виборів і на окупованій частині Донбасу та введення системи “спільних патрулів українських прикордонників та представників ОРДЛО”. 

Необхідно пам’ятати, що Мюнхенська конференція – це форум, на якому доволі часто презентуються нові бачення та стратегії. Таким чином, ці горезвісні 12 кроків є певним індикатором нових векторів у ставленні ЄС до російсько-українсбкої війни і нашої проблематики загалом. 

Телефонна розмова Путіна із Зеленським

Подія: 14 лютого президент України провів телефонну розмову із президентом Російської Федерації в рамках підготовки до зустрічі у Нормандському форматі.  

Коментар: Відповідне повідомлення з’явилося на сайті Офісу президента України. За наданою інформацією, сторони обговорили виконання домовленостей зустрічі у Парижі 9 грудня та підготовку до нового раунду переговорів. Також повідомлялося про нові обміни полоненими та нібито готовність Росії більш активно працювати в форматі Тристоронньої контактної групи у Мінську.

Черговий телефонний дзвінок із Путіним стався буквально несподівано для більшості експертів та оглядачів. Звісно, дзвінок носив скоріше технічний характер та допоміг сторонам уточнити певні деталі перед новою зустріччю, але враховуючи заяву нового керівника Офісу президента Андрія Єрмака про можливу зустріч двох президентів та захоплення буквально на наступний день українських рибалок в Азовському морі, можна з певною долею ймовірності стверджувати про більш широкий список обговорених тем, ніж зазначено в офіційних релізах. 

До того ж не можна не відмітити різницю у поданні інформації про дзвінок російською стороною. На сайті президента РФ міститься коротке повідомлення про те, що дзвінок пройшов за ініціативи української сторони та стосувався виключно “різних аспектів врегулювання внутрішньоукраїнського конфлікту”. 

Арешт українських рибалок в Азовському морі

Подія: 15 лютого Прикордонне управління ФСБ РФ затримало в Азовському морі українське судно з чотирма громадянами України на борту. 

Коментар: За офіційними повідомленнями, причинами затримання став нібито “незаконний вилов риби” в акваторії Криму. Після арешту підконтрольний Росії Керченський міський суд виніс ухвалу про арешт чотирьох українських громадян на 10 діб. 

Повідомляється, що проти наших моряків порушено справу про про адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 8.17 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ (порушення правил видобутку (вилову) водних біологічних ресурсів).

За повідомленнями СБУ, це далеко не перший випадок перешкоджання співробітниками ФСБ та так званої окупаційної влади вилову риби українськими рибалками в акваторії Чорного моря. Цей конкретний випадок явно вписується в загальний наратив нарошування тиску зі сторони окупантів на українську владу, особливо з урахуванням проведення на той момент ‘Мюнхенської безпекової конференції та намагання просувати на її платформі проросійського плану врегулювання конфлікту в Україні.

Візит Європейського комісара з питань сусідства та розширення до України

Подія: 12 лютого Володимир Зеленський зустрівся з Європейським комісаром з питань сусідства та розширенням Олівером Варгеї. 13 лютого пан комісар мав зустріч із представниками Комітету з питань інтеграції України з Європейським Союзом.

Коментар: На порядку денному візиту єврокомісара були питання продовження все більш широкої політичної та економічної інтеграції України до спільноти Європейського Союзу. Якщо зустріч з президентом носила скоріше церемоніальний характер та була місцем для намічання основних орієнтирів та досягнень двосторонньої співпраці, то зустріч у Комітеті вже стосувалася конкретних елементів цієї співпраці. Основна увага акцентувалася на подальших інвестиціях в українську економіку (на чому наголошував в першу чергу єврокомісар), включенню України в нвоі програми ЄС (наприклад, згадувалося оновлення програми “20 цілей до 2020”) та збереження санкційного режиму проти Російської Федерації. 

Приємно відзначити продовження обговорення цільових питань у оновлені Угоди про асоціацію, зокрема, вже згадуваний нами у раніших дайджестах “промисловий безвіз” – Угоду про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (АСАА) та Угоди про спільний авіаційний простір. На фоні певного розходження поглядів ЄС та України в контексті Мюнхенської конференції результат поїздки пана Варгеї можна вважати одним з позитивних моментів цього тижня. 

Зеленський зустрівся із американськими сенаторами

Подія: В п’ятницю, 14 лютого, президент України мав зустріч із сенаторами зі Сполучених Штатів.

Коментар: Україну з візитом відвідали три американських сенатора – Рон Джонсон (республіканець, штат Вісконсін), Джон Барассо (республіканець, штат Вайомінг) та Крістофер Мерфі (демократ, штат Коннектикут). Темами зустрічі були реформи, американська підтримка України та вектори двосторонньої співпраці.

Цей візит треба, скоріше, сприймати не як окремий захід групи ініціативних парламентарів, а як частину вже анонсованої в Мюнхені програми по протидії російській агресії. Нагадаємо, що 14 липня американська делегація на Мюнхенський безпековій конференції оголосила про план проведення переговорів із ключовими союзниками щодо протидії російській агресії. 16 лютого в Київ також прибув Координатор з питань протидії тероризму Державного департаменту США посол Нейтан Сейлс. 

Після залученості України в процес імпічменту чинного президента Дональда Трампа будь-який перспективний напрям розвитку наших відносин зі Сполученими Штатами та їх зацікавленість у такій співпраці є дуже і дуже позитивним сигналом.