1-7 травня 2017

ФРАНЦІЯ

Подія: 7 травня у другому турі президентських виборів у Франції перемогу отримав Емануель Макрон, отримавши понад 60% голосів виборців. 14 травня він офіційно вступив на пост глави держави.

Коментар: Перемога Макрона була сприйнята позитивно на офіційному рівні в більшості західних країн, зважаючи на його євроцентристську передвиборчу кампанію. У зовнішньополітичному напрямку експерти відзначають, що його діяльність буде відрізнятись від кроків його попередника президента Ф. Оланда, який перш за все хотів забезпечити надходження до Франції європейської допомоги, а внутрішні реформи не проводив. Саме цей факт і сформував негативне ставлення до Ф. Оланда з боку головного партнера – Німеччини. А. Меркель стала першою, хто привітав новообраного президента.

Традиційно для очільників Франції, перший закордонний візит було здійснено до ФРН вже 15 травня. Втім, саме від знаходження порозуміння з Берліном буде залежати наскільки зовнішньополітичний порядок денний нового президента буде реалізований. Багато в чому це також буде залежати від результату червневих парламентських виборів у Франції та вересневих парламентських виборів у Німеччині.

Окремим питанням, яке може бути досить чутливим, є побудова відносин Е. Макрона з окремими країнами Вишеградської групи, зокрема Польщею та Угорщиною. В рамках посилення інституцій ЄС, новий глава французької держави вказував на готовність запровадження проти цих краї санкцій за порушення принципів та норм ЄС. Що стосується українського питання, то  під час виборів Е. Макрон говорив про продовження курсу Ф. Оланда. (детальніше інформація про політичну ситуацію у Франці, а також очікувані зовнішньополітичні кроки буде надана окремим аналітичним документом).

 ЧЕХІЯ

Подія: 2 травня прем’єр-міністр Чехії Б. Соботка оголосив, що направив президенту М. Земану запит про складання з себе повноважень, що мало б привести до розпуску уряду. Такий крок був зроблений на тлі корупційний скандалів, пов’язаних з віце-прем’єр міністром А. Бабішем, відомим впливовим бізнесменом та медіамагнатом. Втім, через декілька днів чеський прем’єр оголосив про зміну своїх планів з огляду на той факт, що М. Земан, у специфічному трактуванні Конституції, вирішив прийняти його відставку, проте залишити на посадах членів уряду. Б. Соботка вказав, що він відзиває свою заяву, натомість подає заяву про звільнення з посади віце-прем’єр міністра А. Бабіша.

Коментар: Вказана урядова криза є проявом посиленої конкуренції та підготовки головних політичних партій Чехії та їх лідерів до парламентських виборів, які мають відбутися восени. Мова йде про соціал-демократичну партію Чехії, головою якої є чинний прем’єр-міністр Б. Соботка, і партію ANO, очолювану А. Бабішем. Наразі вони обидві входять до проурядової коаліції. Можна говорити про те, що наразі всередині політичного істеблішменту склалися два угруповання. Перший табір, орієнтований проти А. Бабіша, складається з коаліційних партій ЧСДП та християнських демократів за підтримки правоцентристської опозиції. На противагу вказаному табору виступає віце-прем’єр А. Бабіш та президент М. Земан. Протистояння загострилося зважаючи на той факт, що партія А. Бабіша в останніх опитуваннях громадської думки випереджає майже вдвічі соціал-демократів (приблизно 33% для ANO, та 16% – ЧСДП). При формуванні коаліції показники двох партій були на одному рівні підтримки –  25-30%.

Скоріш за все, М. Земан прийме рішення про відставку А. Бабіша з поста віце прем’єр-міністра. Втім посада залишиться у квоті партії ANO як члена коаліції. Активні кроки з дискредитації чинним главою уряду свого заступника не вплинуть значним чином на зміну електоральної підтримки для А. Бабіша.

ОБСЄ

Подія: 4 травня Австрія, як головуюча країна в ОБСЄ, повідомила Постійну Раду про необхідність закриття Офісу ОБСЄ в Єревані через брак консенсусу щодо його мандату.

Коментар: Таким чином, закривається останній офіс ОБСЕ, який залишався в країнах Південного Кавказу (офіс в Грузії  був закритий в 2008 через блокування мандату з  боку РФ, а офіс в Баку у 2015). Вказане рішення є значним розчаруванням для австрійського головування. Глава МЗС Австрії протягом місяця намагався знайти компроміс у питанні, зокрема, до регіону відряджався колишній президент Австрії Хайнц Фішер як спеціальний представник.

Азербайджан виступив проти мандату офісу в Єревані, аргументуючи тим, що він займався з розмінуванням територій, які знаходяться в зоні Карабахського конфлікту – один з  проектів. Баку наполягає, що  всі питання, що стосуються конфлікту, виходять за повноваження Офісів ОБСЄ і мають вирішуватись виключно в рамках Мінської групи ОБСЄ. Вірменська сторона вказує на знищення Азербайджаном повноправної присутності ОБСЄ на Південному Кавказі, що може мати значні наслідки для діяльності ОБСЄ в регіоні.

США

Подія: 3 травня Державний секретар Р. Тіллерсон виступив перед співробітниками Державного департаменту США, де описав основні напрямки діяльності Держдепу та напрямки оптимізації роботи.

Коментар: Р. Тіллерсон під час виступу зосередився на регіональній співпраці США та побудовы відносин в конкретних регіонах світу. Серед пріоритетів були вказані відносини з азійськими партнерами, в тому числі, щодо врегулювання конфлікту з Північною Кореєю. Особливу увагу, США готові приділяти відносинам з Китаєм, Японією, країнами АСЕАН. Наступним регіоном впливу є Близький Схід (Сирія, Іран, Саудівська Аравія). Лише третім за вагою у списку Тіллерсона було налагодження відносин з Росією в контексті вирішення сирійського конфлікту та ситуації в Україні. Втім, це єдина згадка про Україну у виступі. Далі він зупинився на Африці та американських континентах. Головним лейтмотивом у запропонованому підході є саме орієнтація першочергово на регіон, а вже потім фокусування на окремих країнах. В цьому контексті необхідно відмітити, що у промові приділено мало уваги співпраці з країнами Європейського Союзу, НАТО, а також баченню співпраці з країнами Східної Європи та Південного Кавказу.

Текст підготовлено  в рамках проекту “Експертна дипломатія: посилення інформаційної співпраці між комітетом у закордонних справах та незалежними аналітичними центрами України” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження“.

Пропозиції