1.01 – 5.01.2020

Протистояння США та Ірану набирає обертів

Подія: Після вбивства одного з керівників елітних підрозділів Вартових ісламської революції генерала Касіма Сулеймані поблизу аеропорту Багдаду американськими військовими, буквально щогодини між Іраном та Сполученими Штатами росте напруга, яку багато хто вже сприймає як початок нового великого конфлікту на Близькому Сході. 

Коментар: Новий виток конфлікту почався з атаки на американську військову базу в Іраку 27 грудн, до якої, за словами американських військових, були причетні шиїтські бойовики. У відповідь на неї 29 грудня американські ВПС провели ряд точкових ударів по базам угрупування “Катаїб Хізбала” в Іраку та Сирії. 31 грудня декілька тисяч протестувальників-шиїтів у Багдаді атакували посольство США. 

3 січня США завдали ракетного удару в район міжнародного аеропорту Багдаду, внаслідок якого і загинув генерал Сулеймані. З того часу сторони встигли обмінятися взаємними образами та погрозами: адміністрація американського президента заявила про потенційні 52 цілі для ударів на території Ірану, іранське керівництво офіційно вийшло з ядерної угоди 2015 року, а після повідомлення про переміщення американських бронетанкових частин з Кувейту парламент Іраку прийняв постанову про заборону розміщення на території країни іноземних збройних формувань (а отже – і вивід уже розміщених там контингентів армії США). Паралельно країни-члени антитерористичної коаліції зупинив бойові дії проти бойовиків ІДІЛ та припинили курси тренування військових Іраку. Українське МЗС вже висловило своє занепокоєння ситуацією, що склалася, та закликало запобігти подальшій ескалації. 

Поки що жодна зі сторін не показує найменшого бажання йти на компроміс, тому де-факто наступний тиждень стане вирішальним в контексті подальшого розвитку конфлікту. На фоні цього виникає стійке відчуття дежавю з початком 2000-х рр., а деякі “гарячі голови” вже встигли звинуватити в усьому високосний рік…

Візит Помпео до України відкладений, що далі? 

Подія: На 3 січня 2020 року у Державного секретаря США Майка Помпео був запланований візит. Однак через події в Іраку він був відкладений. Як далі будуть розвиватися подіЇ?

Коментар: Через загострення подій у Іраку та загалом у відносинах Сполучених Штатів та Ірану Державний секретар США Майк Помпео був змушений відкласти свої візити до Києва та Мінська. 

Українське МЗС в особі міністра закордонних справ Вадима Пристайко з розумінням поставилося до такого рішення американського колеги. У своєму Твіттері міністр запевнив Сполучені Штати у підтримці Україною свого стратегічного партнера. 

Наразі важко дати точний прогноз, коли можуть бути відновлені домовленості про візит Держсекретаря, проте нещодавнє призначення нового повіреного у справах все рівно є індикатором нормального продовження розвитку україно-американських відносин. 

 

Поїздка Зеленського в Оман

Подія: Президент України наразі перебуває в Омані, де матиме серію зустрічей високого рівня. 

Коментар: 5 січня офіс президента повідомив, що Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом в Омані, на який вирушив разом із сім’єю та рейсовим літаком (через що спочатку поширювалась інформація про його від’їзд на відпочинок). Під час візиту має бути обговорена торговельно-економічну співпраця, зміцнення дипломатичних відносин та залучення інвестицій в Україну.

Першу зустріч президента мав з міністром, відповідальним за закордонні справи Султанату Оман Юсуфом бін Аляві бін Абдаллою. За повідомлення Офісу президента на своїй сторінці у Facebook, учасники зустрічі обговорили зміцнення відносин між країнами, зокрема зробили акценти на нарощуванні торговельно-економічної співпраці.

Новий тимчасово повірений у справах США в Україні

Подія: З початку 2020 року посольство США в Україні очолює тимчасово повірена у справах Крістіна Квін.

Коментар: Під час свого першого офіційного відеозвернення пані Квін запевнила в незмінності та стабільності підтримки України зі сторони Сполучених Штатів. Також дипломатка відзначила значний прогрес, який Україна досягла буквально на її очах.

До свого призначення тимчасово повіреної у справах пані Квін близько 6 місяців перебувала в Україні на посаді заступниці голови місії США в Україні. На посаді тимчасово повіреного у справах Крістін Квін замінила Вільяма Тейлора, який звершив виконання своїх обов’язків у Києві в кінці 2019 року. 

Оператор ГТС України в повному обсязі отримав від “Газпрому” оплату за транзит

Подія: Генеральний директор “Оператор ГТС України” Сергій Макогон заявив, що на рахунки підприємтсва надійшла оплата за транзит від “Газпрому” в повному обсязі. 

Коментар: За слова генерального директора, послуги надаються за принципом передоплати, тому оплата надійшла в розрахунку за 178 млн кубічних метрів на добу (хоча реальні обсяги транзиту складають близько 35-45 млн кубічних метрів на добу).

Транзит російського газу через українську ГТС відновився в результаті перемовин та підписання нового контракту 30 грудня 2019 року. Контракт передбачає не лише продовження транзиту газу територією України до 2025 року, але і відмові сторін від взаємних претензій. Таким чином Україна відмовилася майже від  позовів проти Газпрому на 12,2 мільярди доларів та від штрафів Антимонопольного комітету на 7 мільярдів. Хоча, в той же час, збереглася необхідність РФ сплатити штраф за рішенням Стокгольмського арбітражу на 3 мільярди доларів.