Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТО

Нехтування формуванням прагматичних та взаємовигідних відносин з країнами поза ЄС та НАТО у середньостроковій перспективі може призвести до втрати потенційних ринків, а також до схиляння Росією цих країн на власний бік в рамках міжнародних організацій.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Слуга народу 43,16%

Окремо тема не розглядається у програмному політичному документі партії «Слуга народу».
Відсутні і можливі заяви спікерів партії щодо інших географічних напрямів зовнішньої політики України.

На сторінку партії

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

Основним пріоритетом ОПЗЖ є відносини з Росією. На думку В.Медведчука, ні Африка, ні Азія, ні ЄС не в змозі заповнити втрати, які понесла Україна, розірвавши торгово-економічні відносини з РФ.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Розвиток зовнішньої політики за іншими напрямами не є предметом висвітлення передвиборної програми партії. Втім у розділі «Нова стратегія миру» програми «Новий курс України» йдеться про те, що до нової формули перемовин «Будапешт+» мав би також бути долучений Китай.
Одночасно повна програма партій «Новий курс України» в її економічній частині звертає значну увагу на економічний показники росту та стабільності фінансово-кредитних систем Китаю, Індії, Японії і т. д .
Окремо під час зустрічі з послом Японії в Україні лідерка партії наголосила на співпраці з Японією щодо запровадження в Україні сучасних енергозберігаючих та екологічних технологій та співробітництва в ІТ-секторі.

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

У передвиборній програмі не приділяється увага питанням співробітництва України з іншими країнами світу поза ЄС та НАТО. В заявах лідерів політичної партії під час передвиборчої кампанії також мало уваги приділялося саме цьому спрямуванню зовнішньополітичних зусиль.
А. Парубій на посту голови ВРУ приділяв значну увагу питанням Балто-Чорноморського співробітництва, а С. Кубів займався питаннями співробітництва з КНР в рамках ініціативи «Один пояс – один шлях». Однак під час кампанії вони не звертали на ці питання уваги.

На сторінку партії

Голос 5,82%

У політичній програмі партії відмічено, що Україна може набути лідерської ролі на пострадянському просторі, де може слугувати прикладом для демократичних сил щодо трансформацій та реформ в пострадянських країнах.
В одній із публічних заяв партії згадуються відносини України з країнами Центральної Азії в контексті гібридної агресії Росії. Зокрема, вказано, що Росія після 4-х років блокади відкрила для України автотранспортний та залізничний транзит експортної продукції до Казахстану та Киргизстану. Партія вбачає тут закулісні домовленості частини старих опозиційних еліт, які активно намагаються просувати свої приватні інтереси.

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

РП не приділяє значної уваги альтернативним географічним чи функціональним напрямкам зовнішньої політики, проте лідер партії О. Ляшко звертає увагу на необхідність поглиблення відносин України з Ізраїлем. У липні 2019 р. відбувся його візит до Єрусалиму, підсумовуючи який політик зазначив, що Ізраїль є прикладом для України в тому як потрібно розвивати країну в умовах війни. Було озвучене бажання залучити ізраїльські компанії до видобутку українського газу. Політична сила адвокатувала якнайшвидшу ратифікацію Угоди про ЗВТ з Ізраїлем, що було зроблено під час пленарного засідання ВРУ 11.07.2019.

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

Кандидати від «Сили і честі» звертають увагу на африканський напрям. Зокрема, Світлана Андрущенко (№28 у списку) вважає, що Україна вже зараз повинна підняти питання про готовність долучитися до стратегії ЄС щодо Африки, виступити з дипломатичною ініціативою про можливість залучення країн Східного партнерства до Альянсу ЄС - Африка, який був проголошений у 2018 році.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

В програмних документах партії та у виступах кандидатів у народні депутати згадок про інші напрями зовнішньої політики немає. Увага зосереджена на критиці задекларованого Україною курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію та довкола проблеми припинення війни. Як альтернативний варіант проведення зовнішньої політики вбачається врегулювання відносин з РФ та активізація економічних відносин з СНД.

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

Латинська Америка не належить до пріоритетів УСГ поза межами ЄС та НАТО.
Що стосується Африки та Китаю, то їх лідер партії В. Гройсман розглядає передусім через економічну призму. Серед держав Африки очільник УСГ виокремлює Кенію і вважає, що у перспективі для українських виробників може відкритися ринок Кенії та інших країн Центру і Півдня Африки.
Щодо КНР, то В. Гройсман вважає, що держави мають подвоїти товарообіг.

На сторінку партії

Свобода 2,15%

У передвиборчій програмі зроблено акцент на потребі «формувати новий вектор української геополітики», а саме створити «нову європейську єдність Балто-Чорноморського Союзу» (п. 28). Аналогічно, розвиток напряму Балто-Чорноморської осі названо стратегічною метою зовнішньої політики України у програмному документі партії і наголошено на потребі «залучати до військово-політичного та економічного блоку держави Центрально-Східної Європи, Балтії, Скандинавії, Кавказу, Балкан, а також басейнів Чорного та Каспійського морів. Ініціювати взаємовигідні угоди з державами цього регіону» (п. 8.14). Звертається увага на необхідність налагодження військово-технічного співробітництва з іншими державами (п. 8.22), щоправда, не зазначається, з якими саме.

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

ГП виступає за необхідність розбудови відносин з іншими державами світу на принципах взаємної вигоди, рівності прав сторін і прозорості у прийнятті рішень. Підкреслюється важливість наповнення стратегічного партнерства з Китаєм реальним змістом, досягненням значимих позитивних результатів.
Україна має брати активну участь у колективних зусиллях європейської і світової спільноти по запобіганню та локалізації небезпечних загроз і конфліктів.

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

У передвиборчій програмі окремим пунктом виокремлено «прагматичні союзи із зовнішніми партнерами» (щоправда, без конкретизування, якими), а також ініціювання створення Центрально-Східного європейського військового альянсу.

На сторінку партії