Закордонні українці та питання подвійного громадянства

Кожен третій українець мешкає на постійній чи тимчасовій основі закордоном. Упорядкувати стосунки між державою Україна та українцями, які живуть за її межами, потрібно, перш за все, в інтересах самої держави, яка від своїх представників закордоном отримує політичний, економічний, інформаційний і соціальний зиск.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Слуга народу 43,16%

Відповідно до заяв президента В. Зеленського під час його інавгураційної промови необхідно активізувати співпрацю з представниками української діаспори по всьому світу. На цьому тлі в програмі політичної партії «Слуга народу» в різних розділах містяться дві ініціативи.
По-перше, пропонується розробити державні програми системних контактів з українськими діаспорами. По-друге, очікується запровадження режиму найбільшого сприяння іноземним інвесторам з українським корінням.
Пропозиції щодо подвійного громадянства не оприлюднювались офіційно, втім була хвиля коментарів Д. Разумкова і інших представників партії, які пов’язані з реакцією на публічні звинувачення окремих кандидатів в народні депутати від партії «Слуга народу» в наявності подвійного громадянства . Представники наголошували на необхідності уніфікованого підходу до перевірки кандидатів від всіх партій, а також на неможливості позбавлення громадянства за наявність другого.

На сторінку партії

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

ОПЗЖ не демонструє чіткої позиції у питанні подвійного громадянства.
Що стосується закордонних українців, то у своїх заявах В.Рабінович згадує про готовність представників політсили спілкуватися з представниками російської влади заради вирішення питань рядових українців, що проживають в Росії.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Програмний документ не дає чіткої відповіді на питання співпраці з українською діаспорою та відносно позиції партії щодо питання подвійного громадянства.
На офіційному сайті партії згадка про контакти з діаспорою датується груднем 2018 року, де йдеться про зустріч Ю. Тимошенко з новообраним президентом Світового конгресу Українців Павлом Гродом.
Публічна заява була зроблена лідеркою партії щодо необхідності захисту українських громадян за кордоном в контексті засудження італійським судом громадянина України В. Марківа, службовця Національної гвардії України.
У контексті громадянства України, партія ВО «Батьківщина» підтримала законопроект №3433 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України)» .

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

Передвиборна програма Європейської солідарності зазначає, що можливості української діаспори мають бути задіяні поряд із іншими інструментами, такими як дипломатія, бізнес контакти тощо для створення інтересу до України у світі.
Протягом 5 років президентства П.Порошенка співпраця з українською діаспорою була серед його зовнішньополітичних пріоритетів. Роль закордонних українців була відмічена і під час зустрічі лідера ЄС з очільниками Світового конгресу українців та Українського конгресового комітету Америки у травні 2019. Було відмічено обопільний інтерес щодо неухильного продовження європейського та євроатлантичного вектору розвитку України .
Офіційна позиція партії щодо подвійного громадянства відсутня.

На сторінку партії

Голос 5,82%

Питання не знайшло детального висвітлення у передвиборній програмі партії.
Окремі питання перебування українців за кордоном, в тому числі й трудових мігрантів, знайшли згадку в заявах лідерів партії. Так, 9 липня під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації (EBA) та членами Української ради бізнесу голова партії «Голос» Юлія Клименко (№2 в списку) наголосила на пріоритеті утримання та розвитку людського капіталу в Україні. На її думку, це має створити умови для того, щоб українські громадяни не полишали країну у пошуках працевлаштування за кордоном .
В контексті захисту громадян України за кордоном партія «Голос» звернулась до МЗС України з вимогою задіяти наявні дипломатичні інструменти щодо захисту несправедливо засудженого італійським судом нацгвардійця Віталія Марківа. Правозахисниця Леся Василенко (№17 в списку партії) вважає рішення суду упередженим і політично заангажованим з далекосяжними небезпечними політичними наслідками для України .

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

Питання закордонного українства піднімалося представниками політичної сили в контексті загального заклику до посилення співпраці. Народний депутат В. Вовк (№10 виборчого списку) зазначив у своєму блозі, «що забезпечення глибокої та ефективної співпраці материнської України з майже 20 мільйонами закордонних українців - це святий обов'язок усіх органів державної влади України. Парламент створив для цього належну законодавчу базу. Уряд має реалізувати її на практиці».
Стосовно подвійного громадянства РП виступає за його заборону для депутатів та чиновників, але ця заборона не має стосуватись заробітчан та мешканців прикордонних територій з Румунією та Угорщиною.

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

Доволі чіткою є позиція І. Смешка у питанні подвійного громадянства. Він вважає, що це нормальна практика, хоча мають бути певні виключення – заборона на подвійне громадянство для держслужбовців, військовослужбовців, представників правоохоронних органів та спецслужб.
О. Сотник у свою чергу додає до числа пріоритетів партії розбудову комунікацій з діаспорою, захист їх інтересів, спрощення постановки на консульський облік та документального оформлення, забезпечення їх виборчих прав, вирішення питання з подвійним громадянством (за винятком другого громадянства з країною-агресором), захист трудових та соціальних прав.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

Бачення цього виміру зовнішньополітичної діяльності представлено в загальному вигляді. Згадується важливість формування українського лобі та необхідність захисту прав громадян України - трудових мігрантів. Політична сила ініціювала в парламенті розгляд питання захисту заробітчан. «Як мінімум, ми повинні створити умови, щоб українці, які вимушені працювати за кордоном, могли мати такі ж трудові права, що й громадяни ЄС, мати цивілізовані умови праці. Для повноцінного захисту прав трудових мігрантів - українців на міжнародному рівні в країнах, де вони працюють, проектом постанови передбачається ратифікація Україною низки конвенцій МОТ», заявив О. Вілкул.
ОБ виступає за заборону подвійного громадянства лише для політиків та держслужбовців, а не для всіх інших громадян. На цьому наголошував голова політради партії Б. Колесніков

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

Конкретних згадок про питання подвійного громадянства немає ані в програмі УСГ, ані у виступах представників цієї політичної сили.
Питання української діаспори теж не належить до пріоритетів політсили.

На сторінку партії

Свобода 2,15%

У передвиборчій програмі партії прямої згадки про співпрацю із закордонними українцями та про подвійне громадянство немає.
Однак позиції партії щодо цих питань висвітлені у програмному документі – у частині, присвяченій захисту життєвого простору, громадянству та міграції. Так, зокрема, наголошується на потребі «ухвалити новий закон про громадянство, згідно з яким громадянство надаватиметься лише особам, які народилися в Україні або є етнічними українцями, що повернулися з-за кордону для постійного проживання і роботи в Україні» (п. 4.1.). Партія ставить завдання «сприяти масовому поверненню в Україну етнічних українців. Забезпечити пільгові умови повернення на Батьківщину українців та їхніх нащадків, народжених за кордоном» (п. 4.2.). Однак при цьому про надання їм подвійного громадянства мова не іде. До того ж партія займає чітку позицію на викорінення нині незаконної практики подвійного громадянства до позбавлення українського громадянства осіб, які є громадянами іншої держави (п. 4.8) та передбачення суворої кримінальної відповідальності за незаконне надання та отримання громадянства (п. 4.9.).
Українську діаспору згадано у контексті спеціальних державних програм, покликаних лобіювати українські інтереси у світі (п. 8.17). Окремо наголошено на потребі «активізувати роботу з українцями Придністров’я щодо захисту їхньої ідентичності, самоврядних, мовних, освітніх, релігійних прав» (п. 8.16).

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

Одним з напрямків діяльності у зовнішній політиці має бути захист прав українських громадян за кордоном. Про це сказав А. Гриценко під час інтерв’ю для Obozrevatel (13.06.2019). Політична сила відстоює необхідність активізації та поглиблення всіх цивілізованих форм і методів співпраці із закордонними українцями і не лише з тих країн, де українці відіграють значну роль у суспільному житті. Однак, стратегії та плани дій відносно вирішення цієї проблеми не були сформульовані публічно.
Питання подвійного громадянства не фігурує в центрі уваги політичної сили. ГП виходить з того, що відповідно до статті 4 Конституції України в нашій державі існує єдине громадянство. М. Томенко під час ефіру на телеканалі «ZIK» 19 червня наголосив на необхідності заборони подвійного громадянства для депутатів та чиновників. Для всіх інших необхідний перехідний період, а далі ця проблема має бути врегульована на законодавчому рівні.

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

Одним із проголошених завдань парії визначено зміцнення зв’язків з українцями у світі. Партія прихильно ставиться до подвійного громадянства для тих українців, які «народились за кордоном, але хочуть розбудовувати нашу державу (за винятком громадян Росії)», про що зазначається у програмі .
Про українську діаспору як величезний потенціал, що воліє і шукає можливість стати для України опорою у зовнішньополітичній комунікації, зазначала у своєму виступі Оксана Сироїд у 2016 році . На роль діаспори звертав увагу і Семен Семенченко у 2014 р., наголошуючи на необхідності «консолідувати зусилля української діаспори в США з представниками України, щоб ефективно лобіювати інтереси України» .

На сторінку партії