США

Визначення базових параметрів, стратегічного бачення та основних цілей розвитку відносин зі США належить до ключових завдань української зовнішньої політики. Сьогодні США мають унікальне становище в міжнародній системі, яке зберігатиметься і в середньостроковій перспективі.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Слуга народу 43,16%

Згадки про співпрацю із США відсутні серед тез політичної програми партії «Слуга народу». В одному з коментарів щодо зовнішньополітичних пріоритетів команди В. Зеленського Святослав Юраш (№27 в списку партії) відзначив, що команда, яка працює над зовнішньополітичним блоком, серед іншого, виступає за посилення співпраці із США .
Під час неодноразових зустрічей з офіційними представниками США глава Української держави неодноразово зазначав стратегічний характер відносин та неоціненну політичну та безпекову допомогу.
Нещодавно президент В. Зеленський заявив, що очікує також сприяння США у блокуванні проекту газопроводу «Північний потік 2», оскільки європейські партнери знаходяться під тиском свого національного бізнесу і не в стані його заблокувати .
Як президентом України, так і лідером партії не виключається можливість включення США до офіційного переговорного формату щодо забезпечення миру на Донбасу та деокупації українських територій.

На сторінку партії

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

Критичними є погляди представників ОПЗЖ на відносини із США. В.Медведчук, зокрема, переконаний, що з 2014 року Україна перебуває під американським управлінням, що заважає реальним проявам української політики, впливає на незалежність і суверенітет України.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Стратегічну роль Сполучених Штатів у відносинах з Україною можна прослідкувати в згадці непересічної ролі офіційного Вашингтону у перемовинах щодо забезпечення миру на Донбасі. Програмний документ чітко вказує на необхідність запровадження нової формули перемовин України, західних партнерів і Росії шляхом включення США та Великої Британії.
Під час передвиборчої кампанії лідерка партії Ю. Тимошенко мала контакти з представниками дипкорпусу США, на яких наголошувалось на стратегічному партнерстві та важливості допомоги США у безпекових питаннях.
У «Новій економічній стратегії України», яку партія пропонує як спосіб швидкого економічного зростання нашої держави, торгівельно-фінансова активність США є одним з головний глобальних чинників, який буде впливати на глобальну стабільність у світі.
Під час презентації нового стратегічного плану партії «Треба діяти» наводився приклад плану «100 законодавчих годин» для Конгресу США у 2006-2007 роках в контексті формування політичної волі до швидких змін.

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

Питання співробітництва України та США безпосередньо не згадується у передвиборній програмі, однак звернення до теми присутні у виступах та заявах лідера партії.
Коментуючи результати зустрічі президентів США та Росії під час саміту «Великої двадцятки» у Японії, П. Порошенко заявив про порушення принципу, яким він керувався під час своєї каденції у міжнародній політиці – нічого про Україну без України. «Те, що переговори відбулися без попередніх консультацій з українською стороною в перший же місяць перебування на посту президента України В. Зеленського є дуже тривожним сигналом».
Загалом, 4 липня 2019 П. Порошенко на своїй сторінці у Facebook, вітаючи партнерів із США з Днем незалежності, відмітив високий стратегічний рівень партнерства, координацію зусиль та спільне бачення безпекових викликів Києвом та Вашингтоном. За останні 5 років досягнутий рекордний рівень відносин, завдячуючи особисто Президенту США Д. Трампу, команді підтримки України та наявній двопалатній підтримці в Конгресі США .
Під час зустрічі п’ятого президента України П. Порошенка з тимчасовим повіреним у справах США в Україні В. Тейлором на початку липня було відмічено тверду позицію США щодо територіальної цілісності України. В контексті невиконання Росією рішення Міжнародного трибуналу з морського права щодо негайного звільнення 24 українських моряків лідером Європейської Солідарності було запропоновано за підтримки Вашингтона скликати позачергове засідання РБ ООН за вказаною тематикою.

На сторінку партії

Голос 5,82%

Тема відносин зі Сполученими Штатами Америки не згадується безпосередньо в програмі партії, проте може опосередковано проходити в контексті євроатлантичної інтеграції України.
У заявах кандидатів згадується співпраця в контексті безпеки та оборони. Андрій Шараскін (№20 в списку партії), зокрема, зазначав про позитивну оцінку американськими військовими рівня підготовки українських військовослужбовців, особливо в контексті наявності практичного досвіду протистояння з Росією .
Крім того, лідер партії С. Вакарчук, як і значна частина кандидатів в ТОП-30 списку, має налагоджені зв’язки в США завдяки власному навчанню та підтримці програми «The Ukrainian Emerging Leaders» в Університету Стенфорду (Stanford University)

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

Співпраця із США, а саме мета набуття статусу головного військово-політичного союзника країни поза НАТО та укладення двосторонньої оборонної угоди є ключовим зовнішньополітичним пріоритетом РП. Такий характер співпраці із США є єдиною конкретною згадкою про зовнішню політику у передвиборній програмі. Лідер партії О. Ляшко пояснює стратегічну необхідність реалізації саме цієї мети тим, що укладення такого договору – «суттєво спростить процедури передачі Україні сучасної зброї, зокрема, протитанкових, протикорабельних та протиповітряних систем, а також посилить обороноздатність нашої держави».

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

На рівні програмних положень «Сила і честь» підтримує розвиток всебічного та багаторівневого стратегічного партнерства із США. О.Сотник пояснює, що необхідність побудови більш глибоких економічних і безпекових відносин із США є очевидною. Немає більшої гарантії безпеки для України від зазіхань РФ, ніж присутність великих американських корпорацій. Пріоритетом є стратегічне економічне партнерство із США, передусім, в енергетиці, сільському господарстві, інформаційній сфері, науковому співробітництві та співробітництві у сфері ВПК. Підтримка розбудови в Україні сильної економіки та державних інститутів може стати для США демонстрацією переваг цінностей вільного демократичного суспільства жителям колишніх республік СРСР, у тому числі Росії.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

Позиція ОБ відносно США є вкрай негативною. Представники партії звинувачують Сполучені Штати у втручанні у внутрішні справи України та закидають зовнішнє управління. В цьому контексті 21 березня 2019 р. голова фракції В. Новінський (балотується по мажоритарному округу від ОБ) під час інтерв’ю у кулуарах ВРУ заявив: «Суверенітет і незалежність України повністю в руках американських кураторів. Усі рішення погоджуються з американським послом».

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

В. Гройсман наполягає на союзництві із США в енергетичному протистоянні з Росією, наголошує, що Київ зацікавлений у поставках скрапленого газу із США.
В свою чергу, Л.Гриневич вважає, що США є партнером, який допоможе Україні розвинути електронні освітні ресурси, сформувати національну електронну освітню платформу.

На сторінку партії

Свобода 2,15%

У передвиборчій програмі США згадано лише в контексті ініціювання зміни Мінських угод та Нормандського формату на Будапештський формат за участі Сполучених Штатів (п. 29). На Будапештському форматі у своїх заявах неодноразово акцентував лідер «Свободи» Олег Тягнибок .
Подібним є контекст і програмного документа, де зазначається про необхідність укласти двосторонню угоду зі США «про повномасштабну військову допомогу Україні, а також щодо надання летального озброєння та довгострокової військово-технічної допомоги» (п. 8.18.).

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

Встановлення союзницьких відносин із США є однією із зовнішньополітичних цілей ГП, що відображено у передвиборній програмі. Виходячи з позиції партії, оскільки набуття членства в НАТО не короткострокова перспектива, Україна має зміцнювати зовнішньополітичні зв’язки вже зараз, на двосторонній основі. Тому для підвищення обороноздатності країни до моменту вступу до Північноатлантичного альянсу А. Гриценко пропонує встановити союзницькі відносини із США, а також Великою Британією . .

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

Окреслення відносин зі Сполученими Штатами Америки, ролі двостороннього співробітництва і перспектив розвитку у передвиборчій програмі відсутнє. Щоправда, дванадцять членів фракції політичної партії «Самопоміч» входять у Депутатську групу ВРУ з міжпарламентських зв’язків із США, а це найбільше представництво у подібних групах від «Самопомічі». На важливості двосторонніх відносин неодноразово наголошували депутати партії.
Так, наприклад, за словами Оксани Сироїд, «уряд США був і залишається для нас основним партнером у нашій безпековій та й іншій співпраці», з огляду на те, що «США стоять з нами пліч-о-пліч у підтримці нашої територіальної цілісності і не лише на словах» . У свою чергу у необхідності підтримувати і розвивати стосунки України та США, зокрема у форматах робочих поїздок, переконаний і Олег Березюк .
У 2014 р. Семен Семенченко разом із депутатами інших політичних сил з метою отримання військової допомоги Україні відвідав США, де зустрівся у тому числі і з сенатором Джоном Маккейном. Під час поїздки було обговорено питання створення міжпарламентської робочої групи для лобіювання інтересів України в політичних колах США, а також проведено цілий ряд двосторонніх зустрічей із метою висвітлення подій в Україні та посилення військової агресії з боку РФ. Крім того, Семенченко наголошував на потребі звернення Парламенту України до Конгресу США на предмет прискорення надання Україні повноцінної військової допомоги та статусу особливого союзника .
У свою чергу голова партії Андрій Садовий зазначає необхідність залучення США до проведення переговорів про припинення війни з РФ у так званому «українському форматі» .

На сторінку партії