Парламентський вимір діяльності міжнародних організацій

Майданчики міжнародних організацій необхідні для активізації політичного діалогу, підтримки курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію, заходів з протидії російській збройній агресії, у тому числі підтримки державами-партнерами санкційної політики у відношенні держави-агресора, просування пропозицій до документів, які схвалює міжнародна організація, в інтересах України.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Слуга народу 43,16%

Програма політичної партії не звертає безпосередньої уваги на інструменти парламентської дипломатії та міжнародної співпраці ВРУ. Традиційно згадки про парламентський вимір міжнародних організацій пов’язаний із результатами літньої сесії ПАРЄ в червні 2019 і поверненням делегації РФ. Глава партії Д. Разумков висловився проти виходу Постійної делегації ВРУ з ПАРЄ попри повернення до структури російської делегації. Головним аргументом є те, що в разі виходу України делегація від новообраного українського парламенту вже не зможе там відстоювати інтереси .
Своє розчарування щодо рішення ПАРЄ про повернення російської делегації без обмежень неодноразово висловлював президент України В. Зеленський.

На сторінку партії

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

ОПЗЖ підтримує участь України в роботі органів Ради Європи і негативно поставилась до рішення Спікера Верховної Ради Андрія Парубія відкликати запрошення на парламентські вибори в України представників ПАРЄ. Таку думку передусім висловлює депутат від ОПЗЖ і член української делегації в ПАРЄ Юлія Льовочкіна, яка також наголошує на використанні майданчику ПАРЄ для діалогу про мир та двосторонні українсько-російські відносини.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Партія ВО «Батьківщина» одна з небагатьох політичних сил, які відзначають співпрацю з міжнародними організаціями, такими як Рада Європи та ОБСЄ, хоча і не прописують це детально в своїй передвиборній програмі
Про важливість парламентського виміру може свідчити не тільки активна участь депутатів від ВО «Батьківщина» в Парламентській асамблеї Ради Європи, а й кількість та тон заяв від лідера партії Ю. Тимошенко та низки кандидатів-спікерів щодо зовнішньої політики, які безпосередньо стосувались реакції України на рішення ПАРЄ щодо повернення російської делегації. Серед пропозицій керівництва партії, які лунали, було проведення зустрічі Постійної делегації ПАРЄ від України за участі спікера парламенту, президента і МЗС для пошуку виходу із ситуації .

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

Безпосередньо ця тема не згадується у передвиборній програмі. Зважаючи на той факт, що Володимир Ар’єв (№17 в списку ЄС) є головою Постійної української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи, варто зазначити його позицію після повернення делегації РФ до ПАРЄ, що українські парламентарі мають утриматись від участі в ПАРЄ «допоки Парламентська асамблея Ради Європи не доб’ється від Росії виконання головних принципів, які були закладені в прийнятих резолюціях (…)»
Лідер парті ЄС П.Порошенко написав листа керівництву країн-членів РЄ, в якому висловив обурення тим, що основним фактором у поверненні Росії до ПАРЄ стало фінансове питання. При тому була звернута увага, що Росія не виконала жодної резолюції Парламентської асамблеї. Голова Верховної Ради Андрій Парубій (№2 в списку) скасував запрошення спостерігачам від ПАРЄ в Україну для спостереженням на виборах до ВРУ з огляду на результати голосування в ПАРЄ.
Опосередковано можна говорити і про позицію на продовження активного використання можливостей ПА ОБСЄ. Так, А. Герасимов (№11 в списку ЄС) як голова Постійної делегації ВРУ при ПА ОБСЄ, повідомив, що Комітет із політичних питань і безпеки Парламентської асамблеї ОБСЄ підтримав резолюцію проти окупації та мілітаризації Криму Росією, яку підготувала делегація України і яка була підписана парламентарями 13 країн світу. На думку представника партії ЄС, зважаючи на вкрай тривожні події по відношенню до України на міжнародній арені, прийняття Резолюції Парламентською Асамблеєю ОБСЄ – це серйозна перемога українського парламенту .

На сторінку партії

Голос 5,82%

Партія «Голос» опублікувала декілька публічних заяв, які стосувались роботи літньої сесії ПАРЄ, де приймалось рішення щодо повернення Російської делегації. Заява партії «Голос» до засідання Парламентської асамблеї Ради Європи містила заклик до делегацій країн Ради Європи не підтримувати зняття санкцій з РФ. Також наголошувалось на необхідності дотримання принципів захисту прав людини, закладених в Статуті Ради Європи .
Заява партії «Голос» про активізацію гібридної війни Росії проти України містить негативну оцінку щодо повернення Росії до ПАРЄ. Одночасно в позитивному річищі відмічається робота Постійної делегації ВРУ в ПАРЄ, а також міжнародних партнерів щодо недопущення цього кроку . Лідер партії подякував українським делегатам в ПАРЄ та зазначив, що приклад діяльності парламентарів різних політичних сил в Парламентський асамблеї є прикладом і дня внутрішньої політики .

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

РП не задекларувала бачення розвитку парламентського виміру діяльності України в міжнародних організаціях. Події, пов’язані із поверненням російської делегації до ПАРЄ викликали реакцію стосовно саме цієї організації, що полягає в недоцільності продовжувати членство там.

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

Позиція представників «Сили і честі» полягає в необхідності працювати у будь-яких міжнародних організаціях, включно з ПАРЄ та Міжпарламентським союзом і використовувати ці майданчики для протидії російській агресії.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

Комплексне бачення партією діяльності у цій сфері відсутнє. Зазначена позиція стосовно ПАРЄ. Представники партії відстоюють важливість продовження роботи української делегації та вважають цю структуру нейтральним майданчиком для початку діалогу між українськими та російськими парламентарями. «Діалог потрібно починати якнайскоріше, адже це в інтересах як України, та і Росії. Як член ПАРЄ я продовжуватиму їздити та брати участь в роботі ПАРЄ, яка завжди послідовно підтримувала Україну, незалежно від демаршів попередньої коаліції, яка розсварилась з усіма», – зазначив В. Новінський.

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

Щодо парламентськоговиміру діяльності рамках міжнародних організацій, то тут УСГ окреслила свою позицію лише щодо ПАРЄ. УСГ підтримує припинення роботи в сесії Парламентської асамблеї Ради Європи на знак протесту проти рішення про знищення санкційного механізму, що дозволяє представникам Росії повернутись до Асамблеї. Про це заявив Віктор Єленський, народний депутат України, член української делегації в ПАРЄ, №10 у списку партії «Українська стратегія Гройсмана».

На сторінку партії

Свобода 2,15%

Бачення розвитку парламентського виміру діяльності в рамках міжнародних організацій партією у передвиборчій програмі чи програмному документі не представлене.

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

ГП відстоює необхідність посилення українського лобі в Європейському Парламенті. Кандидат у народні депутати від політичної сили М. Катеринчук зазначає, що «дуже важливо, щоб до наступного парламенту зайшла фракція «Громадянської позиції», яка вже сьогодні лобіює інтереси України у складі третьої за чисельністю фракції Європейського Парламенту – Альянсу лібералів та демократів за Європу».

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

Прямі згадки про розвиток парламентського виміру діяльності в рамках міжнародних організацій відсутні. Щоправда, у 2016 році Оксана Сироїд звертала увагу на те, що парламент має стати «набагато більш активним гравцем у формуванні зовнішньої політики України, а уряд має бути відповідальним перед парламентом за те, як він цю політику артикулює і виконує» , тим самим підкреслюючи важливість міжінституційної співпраці у досягненні цілей та просування пріоритетів зовнішньої політики України.

На сторінку партії