НАТО

Співпраця з НАТО включає як зовнішні контакти, так і значний обсяг внутрішнього законодавства, яке забезпечує реформування сектору безпеки та оборони, адаптації та наближення до стандартів Альянсу. ВРУ виконує як функції законодавчої підтримки євроатлантичного курсу України, так і має власні можливості для кооперації за цим напрямом.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

Програмні положення ОПЗЖ заперечують можливість євроатлантичної інтеграції України, оскільки партія планує домогтися забезпечення активного нейтралітету України у військово-політичній сфері та неучасть у будь-яких військово-політичних союзах, посилаючись на розділ ІХ Декларації про Державний суверенітет України.
Глава Політради ОПЗЖ Віктор Медведчук переконаний, що вступ до НАТО загрожує українській державності, а закріплення в українській Конституції відповідного положення є злочином.

На сторінку партії

Слуга народу 43,16%

Що стосується євроатлантичного напряму, то планується ухвалити законодавчі акти, що сприятимуть розширенню співпраці з НАТО. В програмі не вказується оцінка політичною партією ініціативи президента України щодо проведення референдуму щодо членства в НАТО. Хоча під час зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Є. Столтенбергом В. Зеленський не згадував про референдум, говорячи про стратегічний курс на НАТО, втім за її результатами він підтвердив такий намір - провести референдум щодо членства в НАТО після масштабної інформаційно-роз’яснювальної кампанії для населення України .
У сфері безпеки та оборони партія обіцяє «відновити реформування Збройних сил України за стандартами НАТО», не вдаючись у пояснення, що означає відновлення, і коли Україна припиняла реформи відповідно до стандартів НАТО та РНП.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Партія в своїй програмі обстоює послідовний курс на набуття Україною Плану дій для членства (ПДЧ) в НАТО. Безпека України залежить від євроатлантичного спрямування.
В повній програмі «Новий курс України» передбачається, що впровадження комплексної програми відновлення ЗСУ, яку пропонує партія, призведе до повної відповідності всім чинним стандартам НАТО з подальшим набуттям членства в Альянсі.

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

Європейська солідарність приділяє значну увагу майбутньому членству України в НАТО. Відсіч російському агресору можлива лише за допомогою союзників України: ЄС та НАТО.
Поряд з виконанням критеріїв для набуття членства в ЄС, вказується на можливість отримання Плану дій членства в НАТО вже у 2023 році. Вимоги НАТО є основою для модернізації та реформування збройних сил.
Більш конкретні ідеї щодо євроатлантичного спрямування містяться у програмному документі «Євроатлантична Хартія» , запропоновані від імені П. Порошенка іншим проєвропейським силам. Зокрема, варто відзначити такі програмні тези:

  • виконання Річної національної програми співробітництва Україна – НАТО на 2019 рік, належну підготовку і виконання таких програм у подальші роки;
  • підготовку та подання у грудні 2019 року до Північноатлантичної ради НАТО та Генерального секретаря НАТО звернення про намір України отримати План дій щодо членства в НАТО;
  • дотримання органами влади Плану заходів з реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору (Указ Президента України «Питання європейської та євроатлантичної інтеграції» від 20 квітня 2019);
  • приєднання України до Програми розширених можливостей НАТО;
  • співпрацю з ЄС і НАТО у протидії загрозам інформаційної безпеки та кібербезпеки, протидії транснаціональній злочинності, забезпеченні стійкості критичної інфраструктури, посиленні охорони кордонів, мінімізації ризиків у сфері міграції;
  • співробітництво України з НАТО щодо моніторингу ситуації та спільного реагування на агресію Російської Федерації, включаючи мілітаризацію, в акваторіях Чорного та Азовського морів і районі Керченської протоки з метою забезпечення свободи судноплавства в регіоні;
  • впровадження упродовж 2020 року принципів ефективного оборонного менеджменту, підготовки, управління, планування, бюджетного забезпечення, закупівель, прийнятих у державах-членах НАТО;
На сторінку партії

Голос 5,82%

Політична програма партії декларує, що поряд з набуттям членства в ЄС основоположним курсом на посилення безпеки України буде приєднання до НАТО.
Управління українською армією буде за стандартами НАТО. Зокрема, програма передбачає підвищення кваліфікації українських військових медиків, впроваджуючи програми стажування та навчання у структурах НАТО.
Як контрибутор безпеки Україна може запропонувати унікальний досвід протистояння гібридній агресії Росії, що може вплинути й на впровадження нових стандартів в НАТО. А впровадження стандартів НАТО в Україні може сприяти формуванню безпекового клімату в регіоні.

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

Вступ України в НАТО не визначений стратегічною метою у програмних документах партії та у заявах кандидатів. Проте, голосування «за» зміни до Конституції щодо стратегічного курсу на набуття членства в НАТО та періодичні згадки про правильність таких намагань свідчать про підтримку цього напряму з боку РП. Зокрема, О. Ляшко в ефірі програми «Інтерв’ю з кандидатом» заявив, що вступ до НАТО є обов’язковим для України.
Народний депутат ВРУ VIII скликання від фракції РП та заступник голови Комітету у закордонних справах В. Вовк (№10 виборчого списку) під час виступу з трибуни ВРУ у березні цього року підкреслив принципову позицію О. Ляшка, що в свій час допомогла зберегти в Коаліційній угоді пункт про вступ до НАТО. Під час іншого виступу наголошував на правильності євроатлантичного курсу, відстоюючи необхідність допустити розміщення об’єктів інфраструктури Альянсу та окремих військових формувань ще до вступу України на двосторонній договірній основі.

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

Серед програмних положень «Сили і честі» – забезпечення зближення з НАТО, що сприятиме отриманню Плану дій щодо членства в Альянсі, а також – зосередження на реалізації євроатлантичного інтеграційного курсу. Р. Чубаров привертає увагу до того, що Російська Федерація використовує Крим як територію, за допомогою якої вона може максимально впливати на південному фланзі НАТО і закликає Альянс на це реагувати, адже якщо реакції не буде, то Чорне море стане російським морем.
Володимир Замана (№5 у списку партії), в свою чергу, додає до числа пріоритетів - сприяння формуванню регіонального безпекового пулу країн НАТО та партнерів для забезпечення безпеки в Азово-Чорноморському регіоні, недопущення його мілітаризації та нуклеаризації, а також розвиток Балто-Чорноморського економічного, політичного і оборонного співробітництва.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

ОБ відстоює курс на позаблоковість, що виключає можливість вступу України в НАТО. Негативне ставлення до євроатлантичних прагнень України пояснюється з геополітичної точки зору. Представники партії запевняють, що на території України ведеться боротьба між двома військовими блоками - НАТО та ОДКБ. «Росія ніколи не дозволить, щоб Україна посилила Північно-Атлантичний Альянс, так само як Альянс не дозволить, щоб Україна посилила блок ОДКБ. Єдиний вихід – бути позаблоковою нейтральною державою», зазначив в цьому контексті Є. Мураєв. Заступник голови фракції у парламенті та другий номер у партійному списку О. Вілкул додає, що приєднання до військових чи політичних союзів може вирішуватися лише на референдумі.

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

Тема європейської та євроатлантичної інтеграції – це базове питання у філософії УСГ. На думку представників партії, Майбутнє України в НАТО, оскільки членство в Північноатлантичному Альянсі – це той інструмент, який буде запобіжником всіх тих проблем, які існують сьогодні, передусім на сході. Співпраця з НАТО безпосередньо згадується у Програмі УСГ: передбачається отримання пришвидшеного плану набуття членства в НАТО.
В. Гройсман у своїх виступах також неодноразово наголошував на необхідності приведення ЗСУ до стандартів НАТО.

На сторінку партії

Свобода 2,15%

Співпраця з НАТО у передвиборчій програмі фігурує разом із ЄС з акцентом на вступ у них України, а саме: досягнення «вигідних для України умов, чітких гарантій, конкретних заходів і термінів вступу» (п. 30). Аналогічно до європейської, євроатлантична інтеграція також присутня і в положеннях програмного документа, насамперед у контексті завдання «вжити системних, а не декларативних, заходів щодо інтеграції України до євроатлантичних (…) структур безпеки» (п. 8.10). НАТО згадано також крізь призму «створення сучасної системи протиповітряної оборони України, сумісної з системами ППО держав-членів НАТО» (п. 8.12).
Шанси України приєднатися до НАТО та стати вагомим важелем колективної безпеки відзначав депутат від «Свободи» Олег Осуховський .

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

Членство в НАТО, наряду з євроінтеграцією, вважається зовнішньополітичним пріоритетом ГП. Для набуття членства в Альянсі Україна має зміцнити свої позиції, оскільки важливо бути бажаним союзником на рівних правах. В передвиборній програмі вказано, що «НАТО – це не лише воєнний блок. Насамперед – це високий рівень достатку громадян, це – високі стандарти життя».
Попри націленість на євроатлантичну інтеграцію А. Гриценко вважає, що Україна не стане членом НАТО найближчим часом. Зважаючи на це , –під час Київського безпекового форуму у квітні цього року він заявив, що «Україна не повинна просити в НАТО ПДЧ. Україна має сама розробити ПДЧ, затвердити його власним рішенням і його виконувати, інформуючи наших партнерів в Брюсселі і інших столицях. Чому? Тому що критерії набуття членства в ЄС та НАТО значною мірою перетинаються по своїй суті, і ці критерії, особливо коли йдеться про НАТО, не настільки військові як багато хто думає. Там максимум 20 відсотків вимог військового характеру. Все решта це цивільний сектор: це наше з вами щоденне життя, економіка, юстиція, рівні можливості».

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

У передвиборчій програмі зазначено про налагодження постійної співпраці з НАТО з метою отримання членства в Альянсі. Необхідність втілення стандартів НАТО у систему командування й управління ЗСУ зазначено у контексті зміцнення обороноздатності та захисту країни.

На сторінку партії