Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресії

Консолідація міжнародної підтримки з боку ВРУ може відбуватися як безпосередньо через політичні заяви, накладання санкцій та інших обмежень на Російську Федерацію, так і через вибудовування сталої співпраці з міжнародними партнерами у сферах, які пов’язані із забезпеченням національної безпеки та оборони, захистом суверенітету та територіальної цілісності тощо.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Слуга народу 43,16%

Партія «Слуга народу» досить стримано заповідає здійснювати законодавчий супровід ініціатив президента України В. Зеленського, які спрямовані на відновлення територіальної цілісності та державного суверенітету України. Політичне наповнення цієї позиції програми відсутнє, що також можна пояснити специфікою підходу команди В. Зеленського до побудови максимально нейтральної комунікації з виборцями.
На рівні програми можна знайти обіцянку створити систему інформаційної реінтеграції громадян України, які проживають на окупованих територіях.
Серед публічних заяв президента України можна виділити його налаштованість на політико-дипломатичний шлях урегулювання конфлікту на Донбасі. Окремими кроками цього шляху стали перезавантаження роботи української частини у Тристоронній контактній групі, зустрічі з лідерами Франції та ФРН щодо активізації Нормандського формату та ініціатива розведення сил і засобів у Станиці Луганській .
Чіткішу картину щодо ініціатив В.Зеленського, які може підтримати партія, але не вказує в програмі, можна побачити у політичному документі за результатами Саміту Україна - ЄС. Такими кроками, згідно з текстом, є консолідація міжнародної підтримки щодо:

 • Засудження порушення суверенітету і територіальної цілісності України;
 • забезпечення безперешкодного доступу міжнародних організацій та правозахисних інституцій до районів, які тимчасово перебувають поза контролем Уряду України;
 • Звільнення усіх незаконно затриманих та ув’язнених громадян України на Кримському півострові та в Росії;
 • Імплементації політики невизнання, включно із застосуванням обмежувальних заходів;
 • Засудження дій Росії щодо надання права громадянам України на окупованих територій, які на отримання громадянства Росії за спрощеною процедурою;
 • Звільнення Росією 24 військовослужбовців, захоплених у листопаді 2018 року, а також їхні судна відповідно до наказу Міжнародного трибуналу з морського права;
 • Забезпечення Росією безперешкодного і вільного судноплавства до та з Азовського моря відповідно до міжнародного права;
 • конкретні кроки, здійснені ЄС для підтримки регіону Приазов’я;
 • Підтримки зусиль Нормандського формату, ОБСЄ, у тому числі роботи Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та Тристоронньої контактної групи;
 • Посилення переговорних зусиль, спрямованих на стале та мирне врегулювання конфлікту, з метою повної імплементації Мінських домовленостей;
 • Продовження санкції проти Росії, тривалість яких залишається чітко прив'язаною до повного виконання Мінських домовленостей .

Окремою ініціативою , яка може потребувати законодавчого забезпезпечення, є іноземне інвестування у відновлення Донбасу.
Варто додати позицію, озвучену лідером партії Д. Разумковим, який наголошував на необхідності виконання Мінських угод попри їх недосконалість, а також про переговори безпосередньо з Росією, а не підконтрольними їй сепаратистами на окупованих територіях Донбасу. Не виключає Д. Разумковим і можливість розширення переговорного формату за рахунок США та Великої Британії .

На сторінку партії

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

Бачення політики повернення територій Донбасу «Опозиційної платформи – за життя» полягає у застосуванні діалогу та компромісів задля припинення бойових дій, забезпечення політичного врегулювання конфлікту. Першочерговими кроками для врегулювання конфлікту на думку ОПЗЖ мають стати: забезпечення прямих перемовин у чотирикутнику Київ – Донецьк – Луганськ - Москва; припинення економічної блокади Донбасу; надання автономного статусу Донбасу як невід’ємній складовій частині України шляхом внесення змін до Конституції та законів України; прийняття закону про амністію, закону про вибори та закону про вільну економічну зону на Донбасі (що, за великим рахунком відповідає політичній частині Мінських домовленостей і відповідає баченню Росії про порядок їх виконання). Як вважає Ю.Бойко, іншого сценарію для досягнення миру, окрім прямих переговорів, не існує.
Разом з тим, позиція В.Рабіновича полягає у необхідності відстоювати тезу про належність Криму Україні у переговорах з представниками російської влади. Думку про те, що Крим належить Україні декларує й В.Медведчук, не зважаючи на свої дружні відносини з російським президентом В. Путінин.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Передвиборна програма «Новий курс України» партії ВО «Батьківщина» визначає головним пріоритетом зовнішньої політики відновлення територіальної цілісності та суверенітету України.
Першим кроком в забезпеченні мирного процесу повинно стати повернення Росією українських в'язнів сумління, полонених і заручників, які тримаються на її території або на окупованих територіях України. В публічних заявах лідерка партії Ю. Тимошенко наголошує на тому, що новій владі треба розпочати переговори про звільнення українських політичних в’язнів, військовополонених та заручників «з чистого аркуша», не опираючись на попередні напрацювання, які виявилися невдалими .
Партією визнається Мінський процес і Нормандський формат як переговорні майданчики. Втім особлива увага приділяється започаткуванню нового розширеного каналу переговорів за формулою «Будапешт +», де планується залучити до спільних зусиль США та Велику Британію. При цьому політична партія вимагає пакетного підходу до переговорів щодо Донбасу та Криму.
З метою відновлення територіальної цілісності України ВО «Батьківщина» планує провадити активну діяльність у рамках міжнародних організацій, таких як Рада Європи та ОБСЄ, а також використовуючи інституційні канали комунікації з європейськими політичними групами, як наприклад Європейською Народною Партією.
У повному тексті програми «Новий курс України» більш детально описується особливість формули «Будапешт+». Зокрема, головна ідея полягає у відновлення безпекових гарантій відповідно до підписаного у 1994 році Будапештського меморандуму. У порівнянні з Нормандським форматом до складу «Будапешт+» мали б увійти держави-підписанти, які зобов’язувалися надавати гарантії безпеки України (США, Велика Британія та Росія), а також представники Франції, Китаю, Німеччини. Від ЄС пропонується залучити — Високого представника ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки.
Також можна відмітити ініціативу щодо ухвалення законопроекту (№8205), що надає правовий статус та соціальні гарантії особам, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами. Під час передвиборчої кампанії цю ініціативу обстоює Григорій Немиря (№7 у списку).

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

Передвиборна програма ЄС передбачає, що тиск на агресора і гарантування міжнародної підтримки може забезпечити мир. Досягненням є створення потужної міжнародної коаліції, яка тримає режим Кремля під санкціями. Існує необхідність в збереженні такої міжнародної підтримки з тим щоб санкційний режим посилювався. В цьому контексті робота йтиме для утриманням уваги міжнародної спільноти до питань Криму та Донбасу, та притягнення Росії до відповідальності.
Міжнародна підтримка України може сприяти поверненню українських громадян, які утримуються Росією як заручники та політичні в’язні.
У програмі також говориться про необхідність державної підтримки громадянам, які вимушені були полишити окуповані Росією території.
На думку партії, повернення окупованих територій Донбасу під суверенітет України може бути прискорено в разі введення місії із підтримання миру під мандатом ООН.
В ефірі програми «Право на владу» у липні 2019 командувач десантно-штурмовими військами Михайло Забродський (№4 в списку ЄС) відмітив, що мир на Донбасі може бути встановлений лише на українських умовах – введення миротворців на державний кордон, а не тільки на лінію зіткнення, як того хоче російська сторона. «Контроль постачання пального, зброї, боєприпасів, контроль переміщення людей, в тому числі незаконних збройних формувань, роззброєння незаконних формувань, після цього – вибори на загальнодержавних засадах» .
Ірина Геращенко (№3 в списку ЄС) також декларувала як позицію партії, що реінтеграція Донбасу має відбутися виключно в рамках законодавчого поля України, а не на умовах Москви. Також вона наголосила, що «згідно українського законодавства всі регіони України рівні і мають українську мову як державну. Тому заяви про повернення Донбасу через російську мову вважаю неприпустимими і антиконституційними» .
П. Порошенко, як лідер партії, в своєму привітанні у Фейсбук з нагоди дня народження Олега Сєнцова підтвердив свою спрямованість на визволення усіх бранців режиму Кремля . Під час зустрічей з депутатами Європейського парламенту та іноземними представниками П. Порошенко піднімає теми продовження санкцій ЄС щодо Росії, а також можливості формування розширеної спеціальної спостережної комісії ЄП, яка займатиметься моніторингом порушення прав кримських татар в окупованому Криму.
Також лідер партії підтвердив позицію, що Нормандський формат є незмінним у проведенні переговорів з Росією за підтримки Франції та Німеччини .
У контексті підготовки до проведення саміту «Україна - ЄС», П. Порошенко закликав президента України В. Зеленського порушити перед європейською стороною питання щодо концентрації українських телевізійних каналів у власності прокремлівських діячів .
Члени виборчого списку партії «Європейська Солідарність» Андрій Парубій (№2), Вікторія Сюмар (№16) та Марія Іонова (№23) запропонували посилити кримінальну відповідальність за умисне невизнання української юрисдикції території Криму та окремих районів Донецької і Луганської областей (законопроект №10423 від 05.07.2019).
Окремим напрямом консолідації підтримки, який зазначений у «Євроатлантичній Хартії», є формування на рівні проєвропейських сил розуміння необхідності продовження політики залучення військової та оборонної допомоги Україні з боку міжнародних партнерів, як для модернізації ЗСУ, так і для зміцнення стійкості армії на тлі російської агресії. В цьому ж руслі можна сприймати і заклик щодо неприпустимості скорочення ЗСУ до відновлення суверенітету і територіальної цілісності держави.

На сторінку партії

Голос 5,82%

В політичній програмі увага до ситуації на окупованих територіях Донбасу та Криму є найбільшою. Задля якнайшвидшого припинення вогню і врегулювання ситуації на Донбасі, а згодом і відновлення територіальної цілісності, пропонується застосовувати увесь наявний дипломатичний інструментарій. Основним напрямом є активна та системна дипломатична діяльність України на міжнародних майданчиках.
Пріоритетом є посилення міжнародного тиску на Кремль, в тому числі й в контексті продовження санкцій щодо Росії та її ізоляції на міжнародній арені.
Передбачається активна робота щодо повернення усіх полонених та ув’язнених громадян України, що перебувають на окупованих територіях і в Росії. Пропонуються програми соціальної допомоги родинам, а також адаптації до мирного життя після звільнення вказаних громадян.
Розвиток Донбасу та суміжних з Кримським півостровом територій може стати гарним прикладом для добровільної реінтеграції територій, які нині знаходяться під окупацією.
Партія виступає проти формування місцевих органів самоврядування за участі представників терористичних угруповань, підконтрольних Кремлю.
Наступні питання політична партія «Голос» також відносить до зовнішньополітичного боку, зокрема фокус на роботі з внутрішньопереміщеними особами та громадянами України, які вимушені проживати на окупованих територіях, спрощення у питаннях інтеграції у приймаючі громади, доступ до виборчого права та державних послуг, в тому числі доступ для громадян з окупованих територій до соціальних гарантій, освіти та отримання документів українського зразка на підконтрольних територіях. Окремо винесена у програмі також тематика Криму. Чітко постулюється, що Крим є частиною України й не може бути предметом для торгу. Йдеться про побудову державної політики, як всередині держави, так і у зовнішньополітичному вимірі, спрямовану на звільнення та реінтеграцію Криму.
У публічній заяві партії «Голос» про активізацію гібридної війни Росії проти України зазначено, що Росія використовує виборчий період в Україні для просування своїх гібридних інтересів. На цьому тлі партія заявляє про неприпустимість залаштункових домовленостей і вимагає відкритості. «Цивілізований діалог України з Росією потрібен, але він можливий лише за умови, що обидві країни демонструють готовність до конструктивної взаємодії, а переговори супроводжуються відкритою комунікацією з громадянами» - йдеться у заяві.
На рівні публічних заяв та звернень політичної партії «Голос» можна також відзначити звернення партії до правоохоронних органів щодо ініціативи російсько-українського телемосту.
На рівні заяв кандидатів згадується необхідність захисту інформаційної політики ЗМІ від впливу проросійських політиків та олігархів. Такий захист повинен бути частиною інформаційної безпеки держави. Сергій Притула (№30 в списку партії) пропонує з цією метою реформувати Нацраду з питань телебачення і радіомовлення, яка має отримати розширені повноваження для протидії та попередження як російської пропаганди, так і олігархічного тиску на редакційну політику медіа .

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

Формула врегулювання вбачається у виконанні Будапештського меморандуму, підписанні прямої військової угоди із США та відновленні економіки. Політична сила виступає категорично проти реалізації Мінських угод, визнаючи їх незаконними.
Відповідно до бачення РП Україна в першу чергу сама відповідальна за відновлення миру, і не має чекати на допомогу ззовні. Лише сильна країна може консолідувати підтримку міжнародної спільноти, що ґрунтуватиметься на українських позиціях. Як зазначив О. Ляшко з трибуни ВРУ: «Сильна армія, дипломатія та обороноздатність – запорука миру. Коли ти сильний – тебе поважають» (07.06.2019). Необхідність виконання Будапештського меморандуму та право України на повернення ядерного статусу з огляду на порушення гарантій з боку підписантів зазначені у передвиборній програмі партії. Лідер партії не виключає можливості проведення прямих переговорів з президентом РФ, проте не допускає поступок з українського боку.
РП критикує міжнародних партнерів України за слабкість позицій у протидії агресору, коли пояснює, чому Україна має зміцнюватись зсередини та брати відповідальність за припинення війни в свої руки. «І ніхто, крім нас, українців, не зацікавлений у тому, щоб повернути території, бо країна перебуває під зовнішнім впливом. З одного боку – російські війська на Донбасі, з іншого боку – іноземні посольства роздають команди. Влада нам щодня розказує про хороші результати міжнародних санкцій. А як же бути з будівництвом «Північного потоку-2», яке, як каже Німеччина, вже не зупиниться? Нам розказують про санкції, а самі будують транзит в обхід України та позбавляють нашу державу транзитного потенціалу. Наші партнери-французи розказують про санкції, а Президент Франції Макрон їде у Москву і підписує угоду на півтора мільярди євро на розробку шельфу Арктики у Росії. Ось вам і всі санкції.», – заявив О. Ляшко.

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

Серед програмних завдань «Сили і честі» – формування дієвих механізмів повернення анексованого Криму та деокупації частини Донецької та Луганської областей шляхом дипломатичних та економічних заходів міжнародного впливу; формування нової концепції відносин із РФ, спрямованої на припинення бойових дій на Сході України, повернення окупованих територій, активізаці дієвих механізмів міжнародної допомоги Україні у протистоянні російській агресії. Лідер партії вважає, що Крим і Донбас – це невід'ємні частини України. Вони повернуться, коли ми зможемо створити умови, які будуть для жителів Криму і Донбасу зразком.
В свою чергу, О. Сотник вважає, що Україна має вести перемовини щодо припинення війни та деокупації Донбасу та Криму тільки спільно, не розділяючи їх, а також наголошує, що Україні слід застосувати Будапештський формат, який ще не був використаний у цьому питанні. Поділяє думку про те, що питання деокупації Криму і Донбасу треба розглядати одночасно й Р. Чубаров. При цьому він наголошує, що подальша відмова від поставок води до Криму не просто ускладнює життя окупантам, але має і вплив на екологічну ситуацію. Але «коли триває війна між двома державами, дуже важливо, щоб питання, пов'язані з безпекою багатьох людей, вирішувалися не однією стороною у формі ультиматумів». Тож на його думку, постачання води до Криму може бути відновлене лише тоді, коли буде ухвалено конкретний план деокупації Криму та виведення російських військ.
В. Замана додає, що досягти врегулювання ситуації на Донбасі виконанням Мінських угод проблематично і закликає знаходити інші шляхи за допомогою міжнародної спільноти, насамперед США та Великої Британії.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

Встановлення миру в Україні розглядається лише шляхом поетапного виконання Мінських угод та проведення прямих переговорів не тільки з президентом РФ, а й представниками невизнаних ЛДНР, що закріплено у передвиборній програмі партії. ОБ сприймає війну як конфлікт всередині країни із залученням іноземної підтримки. Мінські угоди розглядаються як міжнародно визнаний механізм, якому немає альтернативи. Але паралельно з мінським процесом має відбуватися робота і у нормандському форматі із залученням західних партнерів, про що сказав В. Новінський в ефірі телеканалу «Україна» 18 червня 2019.
Кандидати у народні депутати від ОБ визнають Крим українським. Зазначають, що питання Криму не може бути предметом торгу у переговорах з РФ. Формально заявляють, що виступають проти залежності від Росії. О. Вілкул відзначив: «Я дуже добре ставлюся до російської культури. <…> Але при цьому я не вважаю, що ми маємо стати колонією РФ».

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

Серед пріоритетів В. Гройсмана – консолідація міжнародного тиску на країну-агресора і посилення політики санкцій, насамперед, з метою звільнення українських моряків та військових кораблів, а також відновлення вільного судноплавства в акваторії Азовського моря. Просував питання міжнародної консолідації у відповідь на зазіхання з боку російської сторони на суверенітет та територіальну цілісність України й один з лідерів УСГ П. Петренко.

На сторінку партії

Свобода 2,15%

Питанню консолідації міжнародної підтримки протидії агресії РФ та політиці повернення окупованих територій Донбасу та Криму відведено значну увагу партії.
Щодо консолідації міжнародної підтримки, то у передвиборчій програмі сформульовано завдання ініціювати «зміну безплідних Мінських угод та Нормандського формату на Будапештський формат за участі США і Великої Британії» (п. 29) та «створення антиросійської коаліції країн для відновлення суверенітету та територіальної цілісності України» (п. 32). Крім того, програмою пропонується «розірвати дипломатичні відносини з РФ. Ініціювати міжнародний трибунал із розслідування злочинів проти людства, здійснених РФ» (п. 31). Про те, що розірвати договори з РФ потрібно було ще у 2014 р., заявляв Олег Осуховський . Політик зауважував, що «свободівці ще в минулому скликанні ініціювали в парламенті і припинення дії договорів з РФ, і припинення дипломатичних та економічних відносин, впровадження віз для громадян Росії» .
Відповідно, ці ж погляди відображені у загальній візії партії. Крім припинення дипломатичних відносин, пропонується розірвати усі міжнародні договори з РФ та не допустити їх відновлення до повної деокупації Росією українських територій (п. 8.2), а також не допустити участі України в наддержавних утвореннях, ініційованих Москвою (п. 8.9.). Виокремлено завдання «домогтися офіційного визнання Росії агресором та стороною воєнного конфлікту на сході України, висунення проти неї як держави і проти її воєнно-політичного керівництва звинувачень у вчиненні воєнних злочинів» та «ініціювати створення міжнародного трибуналу з розслідування злочинів проти людства, здійснених РФ у ході агресії проти України» (п. 8.3). Пропонується запровадити візовий режим з РФ (п. 3.4.), а також «санкції та ембарґо проти фізичних та юридичних осіб РФ та інших держав за підтримку терористичних дій і підрив територіальної цілісності України» (п. 8.5.).
Щодо політики повернення окупованих територій Донбасу та Криму, у передвиборчій програмі партія виступає за збереження унітарного устрою із забороною «надання будь-якої автономії, «спеціального статусу» чи «особливого порядку місцевого самоврядування» (п. 38). Крім того, партія схиляється до встановлення повної економічної блокади тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу (п. 39) і проведення виборів на тимчасово окупованих територіях лише «після повної деокупації та перепаспортизації населення» (п. 40).
Ці ж погляди відображено у програмному документі партії, зокрема у частині IХ «Донбас, Крим і Севастополь. Відновлення територіальної цілісності та подолання наслідків окупації».
Проти «особливого статусу» Донбасу висловлювався лідер партії Олег Тягнибок , депутати Олег Осуховський та Андрій Іллєнко .

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

ГП відстоює встановлення миру дипломатичним шляхом в багатосторонньому форматі із залученням не тільки Франції та Німеччини, а й США та Великої Британії. Вибір саме цих двох країн пояснюється тим, що вони є постійними членами Ради Безпеки ООН, мають сильні економіки, військову міць, потужні ОПК, є підписантами Будапештського меморандуму та можуть приймати і реалізовувати рішення швидко, на відміну від усіх міжнародних організацій. Політична сила критикує Мінські угоди, як такі що протирічать Конституції України (у частині про надання особливого статусу). Лунали тези про необхідність введення санкцій проти найближчого оточення президента РФ.
Особлива увага звертається на важливість дій самої України в цьому контексті, оскільки в першу чергу ми самі відповідальні за врегулювання проблеми. Наші кроки, як всередині країни так і на міжнародній арені визначать умови повернення тимчасово окупованих територій та характер зовнішньої підтримки у здійсненні цього: «Не можна бути на гачку ні перед Європою, ні перед Америкою, ні перед РФ. Тобто, не можна допускати нав’язування. Важлива тверда позиція та внутрішні зміни для залучення підтримки», – підкреслив А. Гриценко . ГП вважає побудову сильної економіки першим крок до перемоги. В програмі зазначено: «Беззаперечна економічна перевага над російським агресором допоможе на наших умовах повернути Крим і Донбас».
Наявна критика зовнішніх кроків України в контексті протидії агресії РФ, а саме непослідовності дій, що проявилась в тому, що Україна не була першою, хто запровадив санкції проти РФ після проведення виборів в ОРДЛО та захоплення українських військових моряків, а також не припинила торгівлю з агресором одразу. На думку політичної сили, це «підриває позиції України, псує її імідж та дає можливість європейцям загравати з Кремлем» .

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

Значну увагу у передвиборчій програмі присвячено поверненню окупованих територій. Зокрема, зауважується, що «повернення має відбутися невійськовим способом, але при постійному підвищенні обороноздатності країни». Програма містить положення про «єдину політику щодо окупованих Криму і частин Донецької і Луганської областей», а також політику «щодо людей, які залишились на окупованих територіях, у тому числі і кримських татар» .
Забезпечення лінії обмеження окупованих територій, «непереборну для противника» , та постійну готовність українських військ для відбиття можливої агресії з боку Росії відзначено у тому блоці передвиборчої програми, що стосується обороноздатності та захисту країни.
Представники «Самопомічі» активно виступали проти особливого статусу Донбасу. Цей статус, за словами Андрія Садового, спровокує «крах української незалежності» . Натомість «Самопоміч» наполягає на проведенні переговорів про припинення війни з РФ в «українському форматі», який би передбачав залучення США та Великобританії, а також «країн, для яких російська загроза є актуальною – в першу чергу Польщі та країн Балтії» . Схожу до позиції лідера партії негативну оцінку мінським домовленостям надавали Олег Березюк , Роман Семенуха , Олена Сотник й Оксана Сироїд. Зокрема, Сироїд зауважила, що «Мінськ – насправді капітуляційна угода, яка пропонує Україні мир на умовах Росії» . Сироїд звертала увагу на потребу припинення дипломатичних стосунків із РФ, розірвання договорів про дружбу, оголошення військового стану . Характеризуючи нещодавне рішення ПАРЄ про повернення російської делегації як «кінець Ради Європи», Оксана Сироїд зазначила, що «Україна більше не повинна виконувати політичну частину Мінських домовленостей з усіма особливими статусами й амністіями» . Разом з іншими депутатами фракції Сироїд застерігала від проведення виборів на окупованому Донбасі .
З метою визнати Росію країною-окупантом, заборонити торгівлю з окупованими територіями та встановити алгоритм деокупації 14 депутатів «Самопомічі» ініціювали Проект Закону про тимчасово окуповану територію України (№3593 від 08.12.2015) .

На сторінку партії