Економічна дипломатія

ВРУ має у своєму арсеналі політичні, інституційні та законодавчі інструменти розвитку економічної дипломатії. Особливо актуальним є завдання «економізації» української дипломатії в сенсі зовнішньополітичного забезпечення просування на світових ринках економічних інтересів української держави, зокрема українського експорту.

Докладніше про тему

Порівняйте позиції партій

Слуга народу 43,16%

Передвиборча програма пропонує прийняття програми «комерційної дипломатії» для просування товарів українського виробництва на глобальні ринки.

На сторінку партії

Опозиційна платформа “За життя” 13,05%

Основним пріоритетом ОПЗЖ в контексті економічної дипломатії є захист інтересів України — насамперед, у питаннях економіки, розвитку, залучення інвестицій та зростання добробуту громадян. Серед зовнішньополітичних ініціатив, спрямованих на досягнення цієї мети – припинення політики обопільних санкцій та відновлення взаємовигідних торговельно-економічних зв’язків з Росією та країнами СНД; перегляд умов участі України у Світовій організації торгівлі та зоні вільної торгівлі з Європейським Союзом; збереження транзитного потенціалу країни, створення Тристороннього газотранспортного консорціуму.
Крім того, голова Політради ОПЗЖ Віктор Медведчук зазначає, що в разі відновлення прямих закупівель у російського «Газпрому», Україна отримуватиме 25% знижку. Він також наполягає, що «холодна економічна логіка вимагає зближення з Москвою».
Разом з тим, співпрацю з МВФ інший лідер ОПЗЖ В.Рабінович вважає економічним зашморгом для України.

На сторінку партії

Батьківщина 8,18%

Хоча безпосередньо про питання економічної дипломатії не йдеться у скороченій версії програми ВО «Батьківщина», у ґрунтовній програмі «Новий економічний курс України» партійними фахівцями звертається глибока увага на окремі аспекти міжнародної торгівлі. Так, серед аналізу інших чинників формування економічної системи України вказується на те, що нині наша держава має значний дефіцит торговельного балансу, низький рівень міжнародних резервів, негативне сальдо міжнародної інвестиційної позиції. Поряд з борговими зобов'язаннями це може призвести до настання боргової кризи і кризи платіжного балансу у недалекому майбутньому. Одним з аспектів системної відповіді, в тому числі і на показники зовнішньої торгівлі, і інвестиційної привабливості України може стати прийняття Національної стратегії інноваційного розвитку України за прикладами країн OECD. Серед іншого це передбачає окремі інноваційні економічні проекти, а також транспортно-логістичну стратегію тощо
Презентований курс «Треба діяти» вказує на необхідності розвитку промислових підприємств авіаційної, ракетобудівної галузей, розвиток туризму та європейських транспортних коридорів як додаткових інструментах посилення нашої економічної присутності у світі, збільшення експорту товарів та послуг. Наголошено на необхідності співпраці зі всім світом. Ю. Тимошенко під час презентації також зазначила негативні наслідки від ліквідації профільних підрозділів в українських закордонних дипломатичних установах, які займалися питаннями налагодження економічної співпраці.

На сторінку партії

Європейська солідарність 8,10%

Серед ідей, які зазначені у передвиборній програмі «Європейської солідарності», вказується на необхідність спрощення умов експорту та імпорту товарів шляхом запровадження інституту авторизованих економічних операторів та спільних з ЄС транзитних процедур.
Під час програмних виступів голова Комітету ВРУ VIII скликання з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна (№14 в списку ЄС) заявила, що у перші місяці роботи у новому скликанні ВРУ команда партії планує завершити законодавче реформування митниці. Йдеться про перехід на електронне оформлення документів та старт режиму спільного транзиту з країнами ЄС .

На сторінку партії

Голос 5,82%

Політичною програмою пропонується розвивати й диверсифікувати український експорт з метою зменшення його залежності від Росії. Задля цього пропонується спростити процедури торгівлі, зокрема через запровадження інституту уповноваженого економічного оператора, вдосконалення процедури «єдиного вікна» на митниці. Вказується також на посилення співпраці з митницями сусідніх країн ЄС в контексті обміну інформацією.
Зазначається, що сильний експорт і надходження валютного виторгу можуть позитивно вплинути на стан фінансово-кредитної сфери й, як наслідок, поліпшать добробут громадян.

На сторінку партії

Радикальна партія 4,01%

РП відстоює необхідність просування України на європейські ринки як експортера готової продукції, а не сировини. В цьому контексті лунає критика зовнішньоекономічної політики, особливо стосовно реалізації економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС. Основною проблемою тут, на думку представників партії, є об’єм квот для українських товарів та митні тарифи ЄС після вичерпання квот. Кандидат у народні депутати від РП В. Галасюк (№2 списку) підкреслює, що «економічна політика має виходити з інтересів громадян, міжнародні угоди – інструмент для реалізації цього. Перегляд економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС – один з елементів антикризового плану розвитку економіки». З точки зору представників політичної сили Україна має стати виробником та іноватором, захищати власні ресурси та боротися за своє місце на глобальному економічному ринку.

На сторінку партії

Сила і честь 3,82%

В контексті економічної дипломатії І. Смешко вважає, що не лише великим українським компаніям, але малим і середнім підприємствам слід надавати різноманітну державну допомогу для виходу на європейські ринки.
З іншого боку, в інвестиційній площині він пропонує діяти максимально прагматично: надавати широкі преференції та пільги компаніям із тих європейських країн, які реально допомагають нашій державі у протидії Росії.

На сторінку партії

Опозиційний блок 3,03%

Повернення України до традиційних ринків, а саме РФ та СНД в цілому є головною тезою ОБ відносно економічної дипломатії. «Для реального росту економіки необхідно відбудовувати традиційні торговельні відносини України з РФ та ринками СНД, оскільки економіка наша орієнтована туди», – зазначив В. Новінський .. Характер економічного співробітництва з ЄС піддається критиці.
Інша ключова позиція полягає у важливості реалізації транзитного потенціалу України, що знаходиться на перетині найбільших ринків. «Необхідно максимально реалізовувати транзитний потенціал та бути мостом між різними економіками, тоді ми будемо сильними», – підкреслив О. Вілкул в ефірі телеканалу «Україна» в березні цього року. Є. Мураєв підтвердив цю думку: «Ми повинні бути не лінією дотику інтересів геополітичних гравців, а місцем, де зустрічаються торгівці. Ми знаходимось між двома великими ринками. Я маю на увазі ЄВРАЗЕС та ЄС. Я хочу, щоб суди приїжджали робити гроші. Це зробить країну успішнішою, рівень життя вищим».

На сторінку партії

Українська стратегія Гройсмана 2,41%

Незважаючи на те, що у відносинах з ЄС, США, державами Африки та Китаєм В.Гройсман приділяє увагу економічним аспектам співпраці, економічна дипломатія не згадується у числі пріоритетів партії

На сторінку партії

Свобода 2,15%

У передвиборчій програмі положення щодо економічної дипломатії відсутні.
У розділі «Економічний націоналізм» програмного документа партії зазначено потребу «диверсифікувати імпортні джерела енергоносіїв – не більше ніж 30% від однієї держави-постачальника. Запровадити та розвивати спеціальні торговельні програми (…). Не допустити повернення монополії іноземних енергетичних компаній на українському ринку» (п. 2.4.5.).
Олег Осуховський звертав увагу на потребу спрямувати зусилля української дипломатії проти будівництва Північного потоку-2 .

На сторінку партії

Громадянська позиція 1,04%

Одним і завдань зовнішньої політики визначено домінування економічної складової у відносинах з міжнародними партнерами. ГП відстоює необхідність просування економічних інтересів України на зовнішніх ринках, але окрім загальних заяв з цього приводу, конкретних стратегій немає.

На сторінку партії

Самопоміч 0,62%

У тій частині програми, що стосується економічного розвитку («стрибка»), згадується заохочення інвестицій в українську економіку світовими компаніями. Андрій Садовий апелює до свого особистого досвіду переконання великих світових компаній відкривати в Україні виробництва й офіси, посилаючись при цьому на успішні кейси у Львові . На необхідності пошуку нових ринків збуту та нових інвестиційних партнерів у контексті завдань зовнішньої політики України наголошувала і віце-спікер Оксана Сироїд .

На сторінку партії