Сила і честь 3,82%

Політична партія «Сила і честь», зареєстрована у 2009 р., у повний голос заявила про себе лише на президентських виборах 2019 року, коли її лідер Ігор Смешко взяв участь у перегонах і посів 6 місце (6,04 %).
Окремим пунктом програми політичної сили є розробка і прийняття Стратегії зовнішньої політики із зазначенням національних інтересів держави у сучасних умовах. Політична сила виступає за європейську та євроатлантичну інтеграцію України, вважає за необхідне розширити Мінський формат, приділяє увагу відносинам з Африкою та країнами-сусідами. Водночас, відсутнє бачення з питань просування іміджу України за кордоном. Питання подвійного громадянства розглядають як можливе, за умови обмеження його з країною-агресором тощо.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У відносинах з ЄС програма політичної партії «Сила і честь» пропонує зосередитись на реалізації євроінтеграційного курсу. Разом з тим, лідер партії Ігор Смешко припускає, що спочатку треба досягти європейського рівня життя в Україні, сформувати модель економіки для подолання бідності та збільшення критичної масу середнього класу. ЄС, на його переконання, повинен стати для нас джерелом нових технологій насамперед у сфері енергозбереження та ринком для української екологічної продукції – і не тільки сільськогосподарської, але й екологічного палива, меблів, а не деревини, машинобудування, програмного забезпечення тощо.
Окрім того, поглибленню взаєморозуміння України та ЄС повинно сприяти і подальше збільшення взаємних освітніх і наукових програм, культурних обмінів, туристичних потоків, адже широкі міжлюдські контакти є надійним підґрунтям для реалізації будь-якої політичної програми у сфері інтеграції.
Член постійної делегації України в ПАРЄ і №2 у списку «Силі і честі» Олена Сотник, зокрема, зазначала, що не вбачає проблеми у необхідності проведення референдуму щодо членства в ЄС. В свою чергу №3 у списку політичної сили – Рефат Чубаров – наголошує, що внесення змін до Конституції про курс країни в НАТО і ЄС наближає повернення Криму.

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Серед програмних положень «Сили і честі» – забезпечення зближення з НАТО, що сприятиме отриманню Плану дій щодо членства в Альянсі, а також – зосередження на реалізації євроатлантичного інтеграційного курсу. Р. Чубаров привертає увагу до того, що Російська Федерація використовує Крим як територію, за допомогою якої вона може максимально впливати на південному фланзі НАТО і закликає Альянс на це реагувати, адже якщо реакції не буде, то Чорне море стане російським морем.
Володимир Замана (№5 у списку партії), в свою чергу, додає до числа пріоритетів - сприяння формуванню регіонального безпекового пулу країн НАТО та партнерів для забезпечення безпеки в Азово-Чорноморському регіоні, недопущення його мілітаризації та нуклеаризації, а також розвиток Балто-Чорноморського економічного, політичного і оборонного співробітництва.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

На рівні програмних положень «Сила і честь» підтримує розвиток всебічного та багаторівневого стратегічного партнерства із США. О.Сотник пояснює, що необхідність побудови більш глибоких економічних і безпекових відносин із США є очевидною. Немає більшої гарантії безпеки для України від зазіхань РФ, ніж присутність великих американських корпорацій. Пріоритетом є стратегічне економічне партнерство із США, передусім, в енергетиці, сільському господарстві, інформаційній сфері, науковому співробітництві та співробітництві у сфері ВПК. Підтримка розбудови в Україні сильної економіки та державних інститутів може стати для США демонстрацією переваг цінностей вільного демократичного суспільства жителям колишніх республік СРСР, у тому числі Росії.

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

В контексті економічної дипломатії І. Смешко вважає, що не лише великим українським компаніям, але малим і середнім підприємствам слід надавати різноманітну державну допомогу для виходу на європейські ринки.
З іншого боку, в інвестиційній площині він пропонує діяти максимально прагматично: надавати широкі преференції та пільги компаніям із тих європейських країн, які реально допомагають нашій державі у протидії Росії.

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Щодо держав-сусідів, лідер «Сили і честі» І. Смешко вважає, що Україні у ближчій перспективі, вочевидь, слід шукати спільні інтереси у різних сферах і системно реалізовувати їх насамперед у нашому регіоні, зокрема у таких форматах, як Україна – Польща – Литва, Україна – Румунія тощо. На думку лідерів партії, безпекова співпраця з країнами Балтії, Польщі, Грузії, частиною Скандинавських країн сприяла б у реалізації Балто-Чорноморського союзу.

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Серед програмних завдань «Сили і честі» – формування дієвих механізмів повернення анексованого Криму та деокупації частини Донецької та Луганської областей шляхом дипломатичних та економічних заходів міжнародного впливу; формування нової концепції відносин із РФ, спрямованої на припинення бойових дій на Сході України, повернення окупованих територій, активізаці дієвих механізмів міжнародної допомоги Україні у протистоянні російській агресії. Лідер партії вважає, що Крим і Донбас – це невід'ємні частини України. Вони повернуться, коли ми зможемо створити умови, які будуть для жителів Криму і Донбасу зразком.
В свою чергу, О. Сотник вважає, що Україна має вести перемовини щодо припинення війни та деокупації Донбасу та Криму тільки спільно, не розділяючи їх, а також наголошує, що Україні слід застосувати Будапештський формат, який ще не був використаний у цьому питанні. Поділяє думку про те, що питання деокупації Криму і Донбасу треба розглядати одночасно й Р. Чубаров. При цьому він наголошує, що подальша відмова від поставок води до Криму не просто ускладнює життя окупантам, але має і вплив на екологічну ситуацію. Але «коли триває війна між двома державами, дуже важливо, щоб питання, пов'язані з безпекою багатьох людей, вирішувалися не однією стороною у формі ультиматумів». Тож на його думку, постачання води до Криму може бути відновлене лише тоді, коли буде ухвалено конкретний план деокупації Криму та виведення російських військ.
В. Замана додає, що досягти врегулювання ситуації на Донбасі виконанням Мінських угод проблематично і закликає знаходити інші шляхи за допомогою міжнародної спільноти, насамперед США та Великої Британії.

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Аналіз програмних документів партії та виступів її ключових представників не виявив чітко окресленої візії просування іміджу України закордоном.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Доволі чіткою є позиція І. Смешка у питанні подвійного громадянства. Він вважає, що це нормальна практика, хоча мають бути певні виключення – заборона на подвійне громадянство для держслужбовців, військовослужбовців, представників правоохоронних органів та спецслужб.
О. Сотник у свою чергу додає до числа пріоритетів партії розбудову комунікацій з діаспорою, захист їх інтересів, спрощення постановки на консульський облік та документального оформлення, забезпечення їх виборчих прав, вирішення питання з подвійним громадянством (за винятком другого громадянства з країною-агресором), захист трудових та соціальних прав.

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Позиція представників «Сили і честі» полягає в необхідності працювати у будь-яких міжнародних організаціях, включно з ПАРЄ та Міжпарламентським союзом і використовувати ці майданчики для протидії російській агресії.

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Кандидати від «Сили і честі» звертають увагу на африканський напрям. Зокрема, Світлана Андрущенко (№28 у списку) вважає, що Україна вже зараз повинна підняти питання про готовність долучитися до стратегії ЄС щодо Африки, виступити з дипломатичною ініціативою про можливість залучення країн Східного партнерства до Альянсу ЄС - Африка, який був проголошений у 2018 році.