Свобода 2,15%

У передвиборчій програмі «Всеукраїнського об’єднання «Свобода» (далі «Свобода») вказано на позицію партії щодо подальшого європейського та євроатлантичного інтеграційного курсу. Наголошено на потребі формувати новий вектор української геополітики у форматі Балто-Чорноморського Союзу. Значну увагу приділено консолідації міжнародної підтримки протидії агресії РФ та політиці повернення окупованих територій Донбасу та Криму. Деякі положення, винесені у передвиборчу програму, більш детально розписані у програмному документі партії.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Передвиборча програма партії «Свобода» наголошує на подальшому євроінтеграційному курсі України шляхом досягнення «вигідних для України умов, чітких гарантій, конкретних заходів і термінів вступу України до ЄС» (п. 30) . Стратегічним курсом держави, за партійною візією, має бути «європейський україноцентризм», що передбачає прагнення України «стати не лише географічним, але й геополітичним центром Європи» (п. 28).
Крім того, європейська інтеграція присутня і в положеннях основного програмного документа партії – «Програмі захисту українців» (далі – програмний документ), зокрема у частині VIIІ, що безпосередньо стосується зовнішньої політики. У програмному документі, окрім положень, які винесено у передвиборчу програму, наголошено на потребі «вжити системних, а не декларативних, заходів щодо інтеграції України до євроатлантичних та європейських структур безпеки», у т.ч. і шляхом нейтралізації усіх територіальних претензій до України та забезпечення виведення російських військ із території України (п. 8.10) .
Політика Східного партнерства партією не згадується.

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Співпраця з НАТО у передвиборчій програмі фігурує разом із ЄС з акцентом на вступ у них України, а саме: досягнення «вигідних для України умов, чітких гарантій, конкретних заходів і термінів вступу» (п. 30). Аналогічно до європейської, євроатлантична інтеграція також присутня і в положеннях програмного документа, насамперед у контексті завдання «вжити системних, а не декларативних, заходів щодо інтеграції України до євроатлантичних (…) структур безпеки» (п. 8.10). НАТО згадано також крізь призму «створення сучасної системи протиповітряної оборони України, сумісної з системами ППО держав-членів НАТО» (п. 8.12).
Шанси України приєднатися до НАТО та стати вагомим важелем колективної безпеки відзначав депутат від «Свободи» Олег Осуховський .

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі США згадано лише в контексті ініціювання зміни Мінських угод та Нормандського формату на Будапештський формат за участі Сполучених Штатів (п. 29). На Будапештському форматі у своїх заявах неодноразово акцентував лідер «Свободи» Олег Тягнибок .
Подібним є контекст і програмного документа, де зазначається про необхідність укласти двосторонню угоду зі США «про повномасштабну військову допомогу Україні, а також щодо надання летального озброєння та довгострокової військово-технічної допомоги» (п. 8.18.).

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі положення щодо економічної дипломатії відсутні.
У розділі «Економічний націоналізм» програмного документа партії зазначено потребу «диверсифікувати імпортні джерела енергоносіїв – не більше ніж 30% від однієї держави-постачальника. Запровадити та розвивати спеціальні торговельні програми (…). Не допустити повернення монополії іноземних енергетичних компаній на українському ринку» (п. 2.4.5.).
Олег Осуховський звертав увагу на потребу спрямувати зусилля української дипломатії проти будівництва Північного потоку-2 .

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Прямі згадки політики щодо країн-сусідів у передвиборчій програмі чи програмному документі відсутні.
У заявах та виступах окремих представників партії звернено увагу на відносини з Польщею, Угорщиною та Румунією у контексті непорозумінь щодо певних історичних подій чи мовного питання.
Олег Осуховський виступав на засіданні Парламентської асамблеї України та Польщі (12-13.06.2018 у м. Варшава), де відзначив, що конфлікти на історичному або мовному ґрунті у відносинах України з Польщею чи Угорщиною вигідні тільки РФ, а відтак закликав не піддаватися на провокації, зокрема навколо питання прав меншин в Україні . У цьому ж контексті депутат згадував і «мовні суперечки» з Румунією . На необхідності послідовної політики, у т.ч. і до Польщі та Угорщини, звертав увагу Андрій Іллєнко . До польського вектора у контексті прийняття в Польщі закону «Про заборону бандерівської ідеології» побічно зверталися Олег Осуховський та Андрій Іллєнко .

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Питанню консолідації міжнародної підтримки протидії агресії РФ та політиці повернення окупованих територій Донбасу та Криму відведено значну увагу партії.
Щодо консолідації міжнародної підтримки, то у передвиборчій програмі сформульовано завдання ініціювати «зміну безплідних Мінських угод та Нормандського формату на Будапештський формат за участі США і Великої Британії» (п. 29) та «створення антиросійської коаліції країн для відновлення суверенітету та територіальної цілісності України» (п. 32). Крім того, програмою пропонується «розірвати дипломатичні відносини з РФ. Ініціювати міжнародний трибунал із розслідування злочинів проти людства, здійснених РФ» (п. 31). Про те, що розірвати договори з РФ потрібно було ще у 2014 р., заявляв Олег Осуховський . Політик зауважував, що «свободівці ще в минулому скликанні ініціювали в парламенті і припинення дії договорів з РФ, і припинення дипломатичних та економічних відносин, впровадження віз для громадян Росії» .
Відповідно, ці ж погляди відображені у загальній візії партії. Крім припинення дипломатичних відносин, пропонується розірвати усі міжнародні договори з РФ та не допустити їх відновлення до повної деокупації Росією українських територій (п. 8.2), а також не допустити участі України в наддержавних утвореннях, ініційованих Москвою (п. 8.9.). Виокремлено завдання «домогтися офіційного визнання Росії агресором та стороною воєнного конфлікту на сході України, висунення проти неї як держави і проти її воєнно-політичного керівництва звинувачень у вчиненні воєнних злочинів» та «ініціювати створення міжнародного трибуналу з розслідування злочинів проти людства, здійснених РФ у ході агресії проти України» (п. 8.3). Пропонується запровадити візовий режим з РФ (п. 3.4.), а також «санкції та ембарґо проти фізичних та юридичних осіб РФ та інших держав за підтримку терористичних дій і підрив територіальної цілісності України» (п. 8.5.).
Щодо політики повернення окупованих територій Донбасу та Криму, у передвиборчій програмі партія виступає за збереження унітарного устрою із забороною «надання будь-якої автономії, «спеціального статусу» чи «особливого порядку місцевого самоврядування» (п. 38). Крім того, партія схиляється до встановлення повної економічної блокади тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу (п. 39) і проведення виборів на тимчасово окупованих територіях лише «після повної деокупації та перепаспортизації населення» (п. 40).
Ці ж погляди відображено у програмному документі партії, зокрема у частині IХ «Донбас, Крим і Севастополь. Відновлення територіальної цілісності та подолання наслідків окупації».
Проти «особливого статусу» Донбасу висловлювався лідер партії Олег Тягнибок , депутати Олег Осуховський та Андрій Іллєнко .

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі про просування іміджу України за кордоном мова не йде.
Водночас бачення цього напряму присутнє у програмному документі партії, що зазначає про розробку та впровадження дієвої державної програми становлення позитивного образу України у світі та залучення через спеціальні державні програми української діаспори до лобіювання українських інтересів у світі. Згадано про потребу впровадження ефективної системи інформаційного захисту України (п. 8.17), а також про створення та сприяння ефективному «функціюванню міжнародних інформаційних каналів для популяризації України у світі» (п. 5.9).
Олег Панькевич, заступник голови «Свободи», відзначав необхідність поширювати у світі інформацію про правдиву історію України . На потребі зміцнювати інформаційну політику для формування у світі бачення ситуації в Україні наголошував Олег Осуховський .

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі партії прямої згадки про співпрацю із закордонними українцями та про подвійне громадянство немає.
Однак позиції партії щодо цих питань висвітлені у програмному документі – у частині, присвяченій захисту життєвого простору, громадянству та міграції. Так, зокрема, наголошується на потребі «ухвалити новий закон про громадянство, згідно з яким громадянство надаватиметься лише особам, які народилися в Україні або є етнічними українцями, що повернулися з-за кордону для постійного проживання і роботи в Україні» (п. 4.1.). Партія ставить завдання «сприяти масовому поверненню в Україну етнічних українців. Забезпечити пільгові умови повернення на Батьківщину українців та їхніх нащадків, народжених за кордоном» (п. 4.2.). Однак при цьому про надання їм подвійного громадянства мова не іде. До того ж партія займає чітку позицію на викорінення нині незаконної практики подвійного громадянства до позбавлення українського громадянства осіб, які є громадянами іншої держави (п. 4.8) та передбачення суворої кримінальної відповідальності за незаконне надання та отримання громадянства (п. 4.9.).
Українську діаспору згадано у контексті спеціальних державних програм, покликаних лобіювати українські інтереси у світі (п. 8.17). Окремо наголошено на потребі «активізувати роботу з українцями Придністров’я щодо захисту їхньої ідентичності, самоврядних, мовних, освітніх, релігійних прав» (п. 8.16).

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Бачення розвитку парламентського виміру діяльності в рамках міжнародних організацій партією у передвиборчій програмі чи програмному документі не представлене.

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі зроблено акцент на потребі «формувати новий вектор української геополітики», а саме створити «нову європейську єдність Балто-Чорноморського Союзу» (п. 28). Аналогічно, розвиток напряму Балто-Чорноморської осі названо стратегічною метою зовнішньої політики України у програмному документі партії і наголошено на потребі «залучати до військово-політичного та економічного блоку держави Центрально-Східної Європи, Балтії, Скандинавії, Кавказу, Балкан, а також басейнів Чорного та Каспійського морів. Ініціювати взаємовигідні угоди з державами цього регіону» (п. 8.14). Звертається увага на необхідність налагодження військово-технічного співробітництва з іншими державами (п. 8.22), щоправда, не зазначається, з якими саме.