Слуга народу 43,16%

Політична партія «Слуга народу» є новим політичним об’єднанням, яке своєю стратегічною метою ставить втілення курсу президента України Володимира Зеленського. Тому, не дивно, що політична програма у сфері зовнішньополітичних пріоритетів є максимально нейтральною та малоінформативною, що є цілковитою аналогією до передвиборчої програми кандидата у президенти України В. Зеленського. Більшість тем серед визначених нами зовнішньополітичних пріоритетів залишись без конкретних відповідей чи позиції партії.
У своєму підході до побудови списку кандидатів у народні депутати України керівництво партії виходить з пріоритетів домінування питань внутрішньої політики. Так перші 20 місць у списку займають особи, які позиціонують себе як експерти в окремих галузях внутрішньої політики, гуманітарної сфери та економіки. Це природно зумовлює низький інтерес до питань визначення зовнішньополітичних орієнтирів партії та переважну орієнтацію на запити громадян у соціальній сфері.
Координатором робочої групи, яка займається наповненням зовнішньополітичної програми партії «Слуга народу» є Святослав Юраш (№27 у списку партії). Часто коментарі зовнішньополітичного спрямування надає Ірина Верещук, очільниця Міжнародного центру балтійсько-чорноморських досліджень та консенсусних практик (№29 в списку партії).
Головним спікером партії на даний час виступає її голова Дмитро Разумков, який під час публічних виступів і заяв коментує як питання внутрішньої, так і зовнішньої політики. Під час кампанії виборів президента України Д. Разумков був одним із контактних осіб, з якими проводили зустрічі іноземні експерти та дипломати. Втім, навіть у коментарях голови партії йде відсилання до зовнішньополітичної позиції президента України В. Зеленського.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Політична програма партії «Слуга народу» є тезовою та досить малоінформативною. В контексті відносин з ЄС декларується ухвалення законів, які є необхідними в ході імплементації Угоди про асоціацію та розширення співпраці з Євросоюзом в інших сферах.
З точки зору проведення реформ в Україні, партія планує провести децентралізацію влади згідно з європейськими нормами, що передбачає передачу максимум повноважень виконкомам місцевих рад. Одночасно державні адміністрації буде переформовано в префектури європейського типу.
Сфери співпраці з ЄС, які потребуватимуть законодавчого забезпечення, можна визначити з огляду на майбутні пріоритети Спільної заяви за підсумками 21-го Саміту Україна – ЄС. Від України цей документ підписав президент України В.Зеленський. Отже, можна вважати, що глава держави і його партія погодились серед іншого на:

 • Співпрацю з ЄС у протидії гібридним загрозам, у тому числі за допомогою стратегічних комунікацій;
 • Необхідність відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення і забезпечення ефективного функціонування усіх антикорупційних установ;
 • Завершення реформи ринку газу та електроенергії, включаючи завершення процесу розукрупнення (анбандлінгу), з метою сталої інтеграції до Енергетичного ринку ЄС;
 • Подальше зближення законодавства України із законодавством ЄС у сфері цифрової економіки;
 • Законодавчу роботу та практичне впровадження відповідного законодавства українськими інституціями для відкриття переговорів щодо Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (АСАА) .

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Що стосується євроатлантичного напряму, то планується ухвалити законодавчі акти, що сприятимуть розширенню співпраці з НАТО. В програмі не вказується оцінка політичною партією ініціативи президента України щодо проведення референдуму щодо членства в НАТО. Хоча під час зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Є. Столтенбергом В. Зеленський не згадував про референдум, говорячи про стратегічний курс на НАТО, втім за її результатами він підтвердив такий намір - провести референдум щодо членства в НАТО після масштабної інформаційно-роз’яснювальної кампанії для населення України .
У сфері безпеки та оборони партія обіцяє «відновити реформування Збройних сил України за стандартами НАТО», не вдаючись у пояснення, що означає відновлення, і коли Україна припиняла реформи відповідно до стандартів НАТО та РНП.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

Згадки про співпрацю із США відсутні серед тез політичної програми партії «Слуга народу». В одному з коментарів щодо зовнішньополітичних пріоритетів команди В. Зеленського Святослав Юраш (№27 в списку партії) відзначив, що команда, яка працює над зовнішньополітичним блоком, серед іншого, виступає за посилення співпраці із США .
Під час неодноразових зустрічей з офіційними представниками США глава Української держави неодноразово зазначав стратегічний характер відносин та неоціненну політичну та безпекову допомогу.
Нещодавно президент В. Зеленський заявив, що очікує також сприяння США у блокуванні проекту газопроводу «Північний потік 2», оскільки європейські партнери знаходяться під тиском свого національного бізнесу і не в стані його заблокувати .
Як президентом України, так і лідером партії не виключається можливість включення США до офіційного переговорного формату щодо забезпечення миру на Донбасу та деокупації українських територій.

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Передвиборча програма пропонує прийняття програми «комерційної дипломатії» для просування товарів українського виробництва на глобальні ринки.

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

В традиційному для програми форматі партія декларує підтримку планів президента України В. Зеленського щодо перезавантаження відносин із найближчими сусідами України на заході.
Такі заяви зроблені в контексті результатів зустрічі глав держав України й Польщі 4 липня 2019 в Брюсселі, де президент РП висловив сподівання на примирення двох країн в історичних питаннях. В. Зеленський відмітив, що сприймає українсько-польські відносини як стратегічне партнерство і не допустить домінування тематики складних моментів історії на порядку денному взаємин . Вже в липні польська сторона нагадала В. Зеленському про домовленість і попросила дозволу на ексгумацію тіл польських жертв на Волині .
Відповідні очікування щодо відновлення відносин є й у політичного керівництва Угорщини, про що неодноразово лунали публічні заяви .

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Партія «Слуга народу» досить стримано заповідає здійснювати законодавчий супровід ініціатив президента України В. Зеленського, які спрямовані на відновлення територіальної цілісності та державного суверенітету України. Політичне наповнення цієї позиції програми відсутнє, що також можна пояснити специфікою підходу команди В. Зеленського до побудови максимально нейтральної комунікації з виборцями.
На рівні програми можна знайти обіцянку створити систему інформаційної реінтеграції громадян України, які проживають на окупованих територіях.
Серед публічних заяв президента України можна виділити його налаштованість на політико-дипломатичний шлях урегулювання конфлікту на Донбасі. Окремими кроками цього шляху стали перезавантаження роботи української частини у Тристоронній контактній групі, зустрічі з лідерами Франції та ФРН щодо активізації Нормандського формату та ініціатива розведення сил і засобів у Станиці Луганській .
Чіткішу картину щодо ініціатив В.Зеленського, які може підтримати партія, але не вказує в програмі, можна побачити у політичному документі за результатами Саміту Україна - ЄС. Такими кроками, згідно з текстом, є консолідація міжнародної підтримки щодо:

 • Засудження порушення суверенітету і територіальної цілісності України;
 • забезпечення безперешкодного доступу міжнародних організацій та правозахисних інституцій до районів, які тимчасово перебувають поза контролем Уряду України;
 • Звільнення усіх незаконно затриманих та ув’язнених громадян України на Кримському півострові та в Росії;
 • Імплементації політики невизнання, включно із застосуванням обмежувальних заходів;
 • Засудження дій Росії щодо надання права громадянам України на окупованих територій, які на отримання громадянства Росії за спрощеною процедурою;
 • Звільнення Росією 24 військовослужбовців, захоплених у листопаді 2018 року, а також їхні судна відповідно до наказу Міжнародного трибуналу з морського права;
 • Забезпечення Росією безперешкодного і вільного судноплавства до та з Азовського моря відповідно до міжнародного права;
 • конкретні кроки, здійснені ЄС для підтримки регіону Приазов’я;
 • Підтримки зусиль Нормандського формату, ОБСЄ, у тому числі роботи Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та Тристоронньої контактної групи;
 • Посилення переговорних зусиль, спрямованих на стале та мирне врегулювання конфлікту, з метою повної імплементації Мінських домовленостей;
 • Продовження санкції проти Росії, тривалість яких залишається чітко прив'язаною до повного виконання Мінських домовленостей .

Окремою ініціативою , яка може потребувати законодавчого забезпезпечення, є іноземне інвестування у відновлення Донбасу.
Варто додати позицію, озвучену лідером партії Д. Разумковим, який наголошував на необхідності виконання Мінських угод попри їх недосконалість, а також про переговори безпосередньо з Росією, а не підконтрольними їй сепаратистами на окупованих територіях Донбасу. Не виключає Д. Разумковим і можливість розширення переговорного формату за рахунок США та Великої Британії .

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Тема безпосередньо не згадується в політичний програмі партії.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Відповідно до заяв президента В. Зеленського під час його інавгураційної промови необхідно активізувати співпрацю з представниками української діаспори по всьому світу. На цьому тлі в програмі політичної партії «Слуга народу» в різних розділах містяться дві ініціативи.
По-перше, пропонується розробити державні програми системних контактів з українськими діаспорами. По-друге, очікується запровадження режиму найбільшого сприяння іноземним інвесторам з українським корінням.
Пропозиції щодо подвійного громадянства не оприлюднювались офіційно, втім була хвиля коментарів Д. Разумкова і інших представників партії, які пов’язані з реакцією на публічні звинувачення окремих кандидатів в народні депутати від партії «Слуга народу» в наявності подвійного громадянства . Представники наголошували на необхідності уніфікованого підходу до перевірки кандидатів від всіх партій, а також на неможливості позбавлення громадянства за наявність другого.

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Програма політичної партії не звертає безпосередньої уваги на інструменти парламентської дипломатії та міжнародної співпраці ВРУ. Традиційно згадки про парламентський вимір міжнародних організацій пов’язаний із результатами літньої сесії ПАРЄ в червні 2019 і поверненням делегації РФ. Глава партії Д. Разумков висловився проти виходу Постійної делегації ВРУ з ПАРЄ попри повернення до структури російської делегації. Головним аргументом є те, що в разі виходу України делегація від новообраного українського парламенту вже не зможе там відстоювати інтереси .
Своє розчарування щодо рішення ПАРЄ про повернення російської делегації без обмежень неодноразово висловлював президент України В. Зеленський.

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Окремо тема не розглядається у програмному політичному документі партії «Слуга народу».
Відсутні і можливі заяви спікерів партії щодо інших географічних напрямів зовнішньої політики України.