Самопоміч 0,62%

У передвиборчій програмі партії «Об’єднання «Самопоміч» (далі – «Самопоміч») містяться прямі згадки про зовнішню політику України, зокрема, що стосуються співпраці з Європейським Союзом та НАТО, протистояння агресії з боку Російської Федерації, зміцнення співпраці із закордонними українцями.
Депутатка Олена Сотник є секретарем Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції, депутат Семен Семенченко – першим заступником голови Комітету з питань національної безпеки і оборони.
Члени фракції політичної партії входять у Депутатські групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків із такими країнами: США (12 членів фракції), Ізраїлем (8), Польщею (8), Великобританією (7), з Китаєм (6), Іспанією (6), Об’єднаними Арабськими Еміратами (5), Литвою (4), Німеччиною (4), Францією (4), Канадою (3), Італією (3), Швейцарією (3), Афганістаном (2), Бельгією (2), Білоруссю (2), Грузією (2), Естонією (2), Індією (2), Колумбією (2), Кореєю (2), Кувейтом (2), Сінгапуром (2), Таїландом (2), Австрією (1), Азербайджаном (1), Бангладеш (1), Іраком (1), Кубою (1), Ліваном (1), Ліхтенштейном (1), Малайзією (1), Марокко (1), Молдовою (1), Норвегією (1), Перу (1), Саудівською Аравією (1), Словенією (1), Туреччиною (1), Угорщиною (1), Чилі (1), Швецією (1), Японією (1).

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі партії у контексті завдання посилення обороноздатності та захисту міститься чітка позиція щодо подальшого розвитку двосторонніх відносин України з Європейським Союзом, а саме: зміцнення співпраці з ЄС, забезпечення Спільного авіаційного простору, приєднання до Митного та Енергетичного союзів.
Посилання на європейські стандарти прочитуються в окресленні методів досягнення програмної мети партії, зокрема, у тій частині, що стосується покращення економічного добробуту населення, «щоб рівень оплати праці був як у Європі» , та впровадження «безумовного базового доходу європейського стандарту».
Партія акцентує увагу на «довіру їй Європи» з огляду на те, що «найбільша політична партія Європейського Союзу – Європейська Народна Партія (…) – прийняла «Самопоміч» до своїх лав» .
На європейській інтеграції як пріоритеті зовнішньої політики України наголошує народна депутатка Оксана Сироїд, віце-спікерка ВРУ.
Прямих згадок про Східне партнерство у передвиборчій програмі чи окремих заявах представників партії не знайдено.

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі зазначено про налагодження постійної співпраці з НАТО з метою отримання членства в Альянсі. Необхідність втілення стандартів НАТО у систему командування й управління ЗСУ зазначено у контексті зміцнення обороноздатності та захисту країни.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

Окреслення відносин зі Сполученими Штатами Америки, ролі двостороннього співробітництва і перспектив розвитку у передвиборчій програмі відсутнє. Щоправда, дванадцять членів фракції політичної партії «Самопоміч» входять у Депутатську групу ВРУ з міжпарламентських зв’язків із США, а це найбільше представництво у подібних групах від «Самопомічі». На важливості двосторонніх відносин неодноразово наголошували депутати партії.
Так, наприклад, за словами Оксани Сироїд, «уряд США був і залишається для нас основним партнером у нашій безпековій та й іншій співпраці», з огляду на те, що «США стоять з нами пліч-о-пліч у підтримці нашої територіальної цілісності і не лише на словах» . У свою чергу у необхідності підтримувати і розвивати стосунки України та США, зокрема у форматах робочих поїздок, переконаний і Олег Березюк .
У 2014 р. Семен Семенченко разом із депутатами інших політичних сил з метою отримання військової допомоги Україні відвідав США, де зустрівся у тому числі і з сенатором Джоном Маккейном. Під час поїздки було обговорено питання створення міжпарламентської робочої групи для лобіювання інтересів України в політичних колах США, а також проведено цілий ряд двосторонніх зустрічей із метою висвітлення подій в Україні та посилення військової агресії з боку РФ. Крім того, Семенченко наголошував на потребі звернення Парламенту України до Конгресу США на предмет прискорення надання Україні повноцінної військової допомоги та статусу особливого союзника .
У свою чергу голова партії Андрій Садовий зазначає необхідність залучення США до проведення переговорів про припинення війни з РФ у так званому «українському форматі» .

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У тій частині програми, що стосується економічного розвитку («стрибка»), згадується заохочення інвестицій в українську економіку світовими компаніями. Андрій Садовий апелює до свого особистого досвіду переконання великих світових компаній відкривати в Україні виробництва й офіси, посилаючись при цьому на успішні кейси у Львові . На необхідності пошуку нових ринків збуту та нових інвестиційних партнерів у контексті завдань зовнішньої політики України наголошувала і віце-спікер Оксана Сироїд .

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Згадки про політику щодо країн-сусідів у перевиборчій програмі відсутні. У заявах представників партії на предмет української політики сусідства фігурує лише Польща.
Зовнішню політику України щодо країн-сусідів, насамперед до Польщі, Оксана Сироїд, яка є співголовою Парламентської асамблеї України і Польщі, охарактеризувала як «слабку» . Відповідальність за те, що «останні роки у взаємовідносинах України і Польщі не були найпростішими», Сироїд покладає на обидві сторони, водночас наголошує на великому просторі для українсько-польської двосторонньої взаємодії . Важливість розвитку співпраці між Україною та Польщею Сироїд аргументує серед іншого і тим, що «завжди у протистоянні між українцями і поляками переможцем була Росія». Щоб цього не сталося, на думку Сироїд, «запобіжником від спекуляцій» стануть рішення ВРУ .
Народний депутат Олег Березюк називає конструктивний альянс Польщі та України «наріжним каменем безпеки Європи». За умови, якщо «Польща і Україна не порозуміються, Європа ризикує зануритися в безодню проблем, які будуть спровоковані віковічним ворогом демократії – східною деспотією» .
Чотири депутати фракції стали ініціаторами проектy Постанови ВРУ 4948 від 12.07.2016 про Заяву Верховної Ради України «У зв’язку з ухваленням Сенатом Республіки Польща Постанови від 7 липня 2016 року «Щодо вшанування пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян ІІ Речі Посполитої у 1939-1945 роках» .

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Значну увагу у передвиборчій програмі присвячено поверненню окупованих територій. Зокрема, зауважується, що «повернення має відбутися невійськовим способом, але при постійному підвищенні обороноздатності країни». Програма містить положення про «єдину політику щодо окупованих Криму і частин Донецької і Луганської областей», а також політику «щодо людей, які залишились на окупованих територіях, у тому числі і кримських татар» .
Забезпечення лінії обмеження окупованих територій, «непереборну для противника» , та постійну готовність українських військ для відбиття можливої агресії з боку Росії відзначено у тому блоці передвиборчої програми, що стосується обороноздатності та захисту країни.
Представники «Самопомічі» активно виступали проти особливого статусу Донбасу. Цей статус, за словами Андрія Садового, спровокує «крах української незалежності» . Натомість «Самопоміч» наполягає на проведенні переговорів про припинення війни з РФ в «українському форматі», який би передбачав залучення США та Великобританії, а також «країн, для яких російська загроза є актуальною – в першу чергу Польщі та країн Балтії» . Схожу до позиції лідера партії негативну оцінку мінським домовленостям надавали Олег Березюк , Роман Семенуха , Олена Сотник й Оксана Сироїд. Зокрема, Сироїд зауважила, що «Мінськ – насправді капітуляційна угода, яка пропонує Україні мир на умовах Росії» . Сироїд звертала увагу на потребу припинення дипломатичних стосунків із РФ, розірвання договорів про дружбу, оголошення військового стану . Характеризуючи нещодавне рішення ПАРЄ про повернення російської делегації як «кінець Ради Європи», Оксана Сироїд зазначила, що «Україна більше не повинна виконувати політичну частину Мінських домовленостей з усіма особливими статусами й амністіями» . Разом з іншими депутатами фракції Сироїд застерігала від проведення виборів на окупованому Донбасі .
З метою визнати Росію країною-окупантом, заборонити торгівлю з окупованими територіями та встановити алгоритм деокупації 14 депутатів «Самопомічі» ініціювали Проект Закону про тимчасово окуповану територію України (№3593 від 08.12.2015) .

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Про просування іміджу України за кордоном у перевиборчій програмі згадано дотично, зокрема у контексті запровадження оцінювання якості дипломатичної служби.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Одним із проголошених завдань парії визначено зміцнення зв’язків з українцями у світі. Партія прихильно ставиться до подвійного громадянства для тих українців, які «народились за кордоном, але хочуть розбудовувати нашу державу (за винятком громадян Росії)», про що зазначається у програмі .
Про українську діаспору як величезний потенціал, що воліє і шукає можливість стати для України опорою у зовнішньополітичній комунікації, зазначала у своєму виступі Оксана Сироїд у 2016 році . На роль діаспори звертав увагу і Семен Семенченко у 2014 р., наголошуючи на необхідності «консолідувати зусилля української діаспори в США з представниками України, щоб ефективно лобіювати інтереси України» .

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Прямі згадки про розвиток парламентського виміру діяльності в рамках міжнародних організацій відсутні. Щоправда, у 2016 році Оксана Сироїд звертала увагу на те, що парламент має стати «набагато більш активним гравцем у формуванні зовнішньої політики України, а уряд має бути відповідальним перед парламентом за те, як він цю політику артикулює і виконує» , тим самим підкреслюючи важливість міжінституційної співпраці у досягненні цілей та просування пріоритетів зовнішньої політики України.

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У передвиборчій програмі окремим пунктом виокремлено «прагматичні союзи із зовнішніми партнерами» (щоправда, без конкретизування, якими), а також ініціювання створення Центрально-Східного європейського військового альянсу.