Радикальна партія 4,01%

Жорстке відстоювання національних інтересів на міжнародній арені – головна теза відносно зовнішньої політики, задекларована Радикальною партією у своїй передвиборній програмі. У рамках передвиборчої кампанії кандидати у народні депутати України від політичної сили не артикулювали чіткого бачення зовнішньополітичних пріоритетів України та стратегій її реалізації на конкретних напрямках. Проте, позиція членів партії, висловлена на різних майданчиках, дозволяє стверджувати про підтримку євроінтеграційних та євроатлантичних спрямувань. Конкретно сформульованою метою є бажання укладення прямої військової угоди з США.
Радикальна партія Олега Ляшка (РП) була представлена у Верховній Раді VIII скликання. Представники фракції є членами або очільниками чисельних груп з міжпарламентських зв’язків з іноземними державами , а також постійними членами делегацій до Парламентських Асамблей Ради Європи, ОЧЕС, ОБСЄ. Народний депутат від РП В. Вовк є заступником голови комітету ВРУ у закордонних справах. Варто відзначити законотворчу активність представників фракції протягом роботи ВРУ VIII скликання, зокрема в контексті консолідації міжнародної підтримки протидії агресії РФ .
Перед позачерговими парламентськими виборами 2019 РП виступає з позиції пріоритетності національних інтересів у зовнішній політиці. Утім, окрім загальних тез про характер зовнішньої політики, яку має здійснювати Україна, жодних чітких стратегій не сформульовано. В результаті аналізу публічних виступів та заяв представників політичної сили можна зробити висновок про сприйняття міжнародної арени як ворожої до України. Як зазначив лідер партії О. Ляшко, «Ми не повинні ні на кого сподіватись, лише на себе. Партнери домовляються за нашою спиною, відстоюють лише свої інтереси. Треба відстоювати національні інтереси. Всі розглядають Україну як джерело ресурсів, ніхто не хоче бачити нас сильними.. Наше завдання контролювати виконання норми про членство в НАТО та ЄС, але в межах національного інтересу». Курс на ЄС та НАТО підтримується, але передусім з точки зору внутрішнього реформування.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Радикальна партія підтримує курс на євроінтеграцію, проте не визначає його ключовим. Ставлення до самого процесу артикулюється через призму внутрішньополітичних пріоритетів. Судячи з позиції РП, сутність євроінтеграції полягає у впровадженні європейських стандартів всередині країни задля її зміцнення. Вступ України до ЄС має відбутися на умовах рівних позицій. Як зазначив кандидат в народні депутати від РП В. Галасюк (№2 виборчого списку) в своєму блозі на «Цензор.нет» у січні 2019 р.: «Важливо не тільки коли, а й ким ми прийдемо в Євросоюз».
Попри підтримку наміру набуття членства в ЄС, лунає критика сьогоднішньої позиції ЄС відносно України, передусім у сфері економічного співробітництва, що йде в контексті наративу про відстоювання національних інтересів на міжнародній арені. Так, голова партії О. Ляшко зазначив, що ЄС хоче бачити в Україні сировинну базу . Проте, протягом роботи Верховної Ради VIII скликання фракція РП підтримувала законодавчі ініціативи, що стосувалися впровадження реформ європейського зразка задля адаптації українського законодавства до вимог ЄС (реформи судової системи, держслужби та ін.). РП послідовно виступає проти дозволу продажу лісу-кругляку та зняття мораторію на продаж с/г земель, чого хотів би ЄС.
Депутати від РП підтримали зміни до Конституції стосовно закріплення стратегічного курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію.

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Вступ України в НАТО не визначений стратегічною метою у програмних документах партії та у заявах кандидатів. Проте, голосування «за» зміни до Конституції щодо стратегічного курсу на набуття членства в НАТО та періодичні згадки про правильність таких намагань свідчать про підтримку цього напряму з боку РП. Зокрема, О. Ляшко в ефірі програми «Інтерв’ю з кандидатом» заявив, що вступ до НАТО є обов’язковим для України.
Народний депутат ВРУ VIII скликання від фракції РП та заступник голови Комітету у закордонних справах В. Вовк (№10 виборчого списку) під час виступу з трибуни ВРУ у березні цього року підкреслив принципову позицію О. Ляшка, що в свій час допомогла зберегти в Коаліційній угоді пункт про вступ до НАТО. Під час іншого виступу наголошував на правильності євроатлантичного курсу, відстоюючи необхідність допустити розміщення об’єктів інфраструктури Альянсу та окремих військових формувань ще до вступу України на двосторонній договірній основі.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

Співпраця із США, а саме мета набуття статусу головного військово-політичного союзника країни поза НАТО та укладення двосторонньої оборонної угоди є ключовим зовнішньополітичним пріоритетом РП. Такий характер співпраці із США є єдиною конкретною згадкою про зовнішню політику у передвиборній програмі. Лідер партії О. Ляшко пояснює стратегічну необхідність реалізації саме цієї мети тим, що укладення такого договору – «суттєво спростить процедури передачі Україні сучасної зброї, зокрема, протитанкових, протикорабельних та протиповітряних систем, а також посилить обороноздатність нашої держави».

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

РП відстоює необхідність просування України на європейські ринки як експортера готової продукції, а не сировини. В цьому контексті лунає критика зовнішньоекономічної політики, особливо стосовно реалізації економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС. Основною проблемою тут, на думку представників партії, є об’єм квот для українських товарів та митні тарифи ЄС після вичерпання квот. Кандидат у народні депутати від РП В. Галасюк (№2 списку) підкреслює, що «економічна політика має виходити з інтересів громадян, міжнародні угоди – інструмент для реалізації цього. Перегляд економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС – один з елементів антикризового плану розвитку економіки». З точки зору представників політичної сили Україна має стати виробником та іноватором, захищати власні ресурси та боротися за своє місце на глобальному економічному ринку.

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Чітке бачення розвитку відносин з сусідніми країнами відсутнє. Загальна позиція полягає у необхідності розвитку добросусідських відносин. Підкреслюється, що дружні стосунки вигідні не лише Україні, а й нашим сусідам. «Спільно об’єднавши зусилля ми зможемо знайти своє місце в світі. Ми можемо кооперуватися в економічному плані. Це нові ринки. Це нові можливості. Треба шукати те, що нас об’єднує, а не те, що роз’єднує», - заявив О. Ляшко.
РП критикує сусідні країни, а саме Угорщину, Румунію та Польщу, звинувачуючи їх у намірах скористатися слабістю України для просування власного порядку денного. Тому розвиток добросусідських відносин не має відбуватись за рахунок національних інтересів.
Окремо піднімалось питання відносин з Білоруссю. Під час прес-конференція на з’їзді партії у січні цього року, відповідаючи на питання білоруської кореспондентки, О. Ляшко зазначив, що його політсила націлена на дружні стосунки з країною. «Я впевнений,, що білоруси завжди будуть жити у мирі, братерстві і злагоді з українцями. Я гарантую повагу і підтримку Республіці Білорусь у світі».

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Формула врегулювання вбачається у виконанні Будапештського меморандуму, підписанні прямої військової угоди із США та відновленні економіки. Політична сила виступає категорично проти реалізації Мінських угод, визнаючи їх незаконними.
Відповідно до бачення РП Україна в першу чергу сама відповідальна за відновлення миру, і не має чекати на допомогу ззовні. Лише сильна країна може консолідувати підтримку міжнародної спільноти, що ґрунтуватиметься на українських позиціях. Як зазначив О. Ляшко з трибуни ВРУ: «Сильна армія, дипломатія та обороноздатність – запорука миру. Коли ти сильний – тебе поважають» (07.06.2019). Необхідність виконання Будапештського меморандуму та право України на повернення ядерного статусу з огляду на порушення гарантій з боку підписантів зазначені у передвиборній програмі партії. Лідер партії не виключає можливості проведення прямих переговорів з президентом РФ, проте не допускає поступок з українського боку.
РП критикує міжнародних партнерів України за слабкість позицій у протидії агресору, коли пояснює, чому Україна має зміцнюватись зсередини та брати відповідальність за припинення війни в свої руки. «І ніхто, крім нас, українців, не зацікавлений у тому, щоб повернути території, бо країна перебуває під зовнішнім впливом. З одного боку – російські війська на Донбасі, з іншого боку – іноземні посольства роздають команди. Влада нам щодня розказує про хороші результати міжнародних санкцій. А як же бути з будівництвом «Північного потоку-2», яке, як каже Німеччина, вже не зупиниться? Нам розказують про санкції, а самі будують транзит в обхід України та позбавляють нашу державу транзитного потенціалу. Наші партнери-французи розказують про санкції, а Президент Франції Макрон їде у Москву і підписує угоду на півтора мільярди євро на розробку шельфу Арктики у Росії. Ось вам і всі санкції.», – заявив О. Ляшко.

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Ця сфера зовнішньої політики стоїть поза увагою політичної сили. Питання іміджу України прослідковується лише в контексті необхідності внутрішнього зміцнення задля посилення міжнародних позицій.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Питання закордонного українства піднімалося представниками політичної сили в контексті загального заклику до посилення співпраці. Народний депутат В. Вовк (№10 виборчого списку) зазначив у своєму блозі, «що забезпечення глибокої та ефективної співпраці материнської України з майже 20 мільйонами закордонних українців - це святий обов'язок усіх органів державної влади України. Парламент створив для цього належну законодавчу базу. Уряд має реалізувати її на практиці».
Стосовно подвійного громадянства РП виступає за його заборону для депутатів та чиновників, але ця заборона не має стосуватись заробітчан та мешканців прикордонних територій з Румунією та Угорщиною.

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

РП не задекларувала бачення розвитку парламентського виміру діяльності України в міжнародних організаціях. Події, пов’язані із поверненням російської делегації до ПАРЄ викликали реакцію стосовно саме цієї організації, що полягає в недоцільності продовжувати членство там.

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

РП не приділяє значної уваги альтернативним географічним чи функціональним напрямкам зовнішньої політики, проте лідер партії О. Ляшко звертає увагу на необхідність поглиблення відносин України з Ізраїлем. У липні 2019 р. відбувся його візит до Єрусалиму, підсумовуючи який політик зазначив, що Ізраїль є прикладом для України в тому як потрібно розвивати країну в умовах війни. Було озвучене бажання залучити ізраїльські компанії до видобутку українського газу. Політична сила адвокатувала якнайшвидшу ратифікацію Угоди про ЗВТ з Ізраїлем, що було зроблено під час пленарного засідання ВРУ 11.07.2019.