Опозиційний блок 3,03%

Головною метою Опозиційного блоку у сфері зовнішньої політики є набуття Україною нейтрального позаблокового статусу, що має бути закріплено в Конституції після затвердження на всеукраїнському референдумі. Політична сила негативно ставиться до європейської та євроатлантичної інтеграції. Виступає за нормалізацію відносин з РФ, проте не на умовах підкорення та залежності. Зовнішня політика має базуватися на внутрішній силі, оскільки стабільна сильна держава дозволить бути суб’єктом на міжнародній арені.
Опозиційний блок (ОБ) йде на вибори після об’єднання з Партією миру і розвитку, Наші, Відродження та Довіряй справам. Частина кандидатів є народними депутатами України VIII скликання ВРУ у складі фракцій Опозиційний блок та Відродження. Попри те, що народні депутати від вищезазначений політичних сил є членами груп дружби з низкою країн (зокрема, КНР, Словенією, Францією та ін.) та членами делегацій у Парламентських Асамблеях ОБСЄ та ПАРЄ, їх діяльність не продемонструвала ефективності у зовнішньополітичній сфері.
Принципова позиція ОБ стосовно зовнішньої політики полягає в тому, що Україні необхідно вибудовувати зовнішньополітичну стратегію, беручи до уваги її геополітичне положення. Зважаючи на внутрішню слабкість, країна розглядається представниками політсили як поле протистояння глобальних гравців: «воюють руками українців з одного боку росіяни, з іншого – американці» (Є. Мураєв, №1 виборчого списку ОБ ). Як зазначив О. Вілкул (№2 у списку): «Ми проти колоніальної залежності і від НАТО, і від Росії» . Тому, на думку представників політичної сили, нейтралітет та позаблоковість України та економізація її зовнішньої політики є найкращим рецептом розвитку. Націленість на виконання цього завдання згадується у передвиборній програмі партії.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Ставлення ОБ до європейської інтеграції негативне. У реалізації цього курсу представники політичної сили вбачають втрату Україною свого суверенітету. На переконання представників політсили, декларування такої мети націлене на маніпуляцію населенням. Як зазначено у передвиборній програмі: «Солодкі казки про вступ до Європейського Союзу в найближчий час та швидку перемогу над Росією спрямовані тільки на обман людей».
Піддається критиці і економічна складова відносин України з ЄС. Як зазначив лідер виборчого списку ОБ Є. Мураєв під час зустрічі з виборцями у м. Курахово 3 липня 2019, у відносинах з Україною ЄС відстоює, передусім, власні інтереси, зокрема отримання доступу до нашого ринку та ресурсів.
Депутати фракції, що представляють політсилу у ВРУ VIII скликання виступали категорично проти змін до Конституції стосовно закріплення стратегічного курсу на ЄС та НАТО. У березні цього року представники партії подали позов до суду щодо порушення регламенту під час голосування, чим відкрито протидіяли цим змінам.

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

ОБ відстоює курс на позаблоковість, що виключає можливість вступу України в НАТО. Негативне ставлення до євроатлантичних прагнень України пояснюється з геополітичної точки зору. Представники партії запевняють, що на території України ведеться боротьба між двома військовими блоками - НАТО та ОДКБ. «Росія ніколи не дозволить, щоб Україна посилила Північно-Атлантичний Альянс, так само як Альянс не дозволить, щоб Україна посилила блок ОДКБ. Єдиний вихід – бути позаблоковою нейтральною державою», зазначив в цьому контексті Є. Мураєв. Заступник голови фракції у парламенті та другий номер у партійному списку О. Вілкул додає, що приєднання до військових чи політичних союзів може вирішуватися лише на референдумі.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

Позиція ОБ відносно США є вкрай негативною. Представники партії звинувачують Сполучені Штати у втручанні у внутрішні справи України та закидають зовнішнє управління. В цьому контексті 21 березня 2019 р. голова фракції В. Новінський (балотується по мажоритарному округу від ОБ) під час інтерв’ю у кулуарах ВРУ заявив: «Суверенітет і незалежність України повністю в руках американських кураторів. Усі рішення погоджуються з американським послом».

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Повернення України до традиційних ринків, а саме РФ та СНД в цілому є головною тезою ОБ відносно економічної дипломатії. «Для реального росту економіки необхідно відбудовувати традиційні торговельні відносини України з РФ та ринками СНД, оскільки економіка наша орієнтована туди», – зазначив В. Новінський .. Характер економічного співробітництва з ЄС піддається критиці.
Інша ключова позиція полягає у важливості реалізації транзитного потенціалу України, що знаходиться на перетині найбільших ринків. «Необхідно максимально реалізовувати транзитний потенціал та бути мостом між різними економіками, тоді ми будемо сильними», – підкреслив О. Вілкул в ефірі телеканалу «Україна» в березні цього року. Є. Мураєв підтвердив цю думку: «Ми повинні бути не лінією дотику інтересів геополітичних гравців, а місцем, де зустрічаються торгівці. Ми знаходимось між двома великими ринками. Я маю на увазі ЄВРАЗЕС та ЄС. Я хочу, щоб суди приїжджали робити гроші. Це зробить країну успішнішою, рівень життя вищим».

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

ОБ не має стратегії розвитку відносин з сусідніми з Україною державами. Представники політичної сили вважають, що Україна має напружені відносини с усіма сусідами з огляду на проблемні питання спільної історії та мовне питання. Звинувачують сусідні країни в тому, що вони користуються слабкістю України для просування власних інтересів: «всі сусіди займають недружню до нас позицію. Угорці, румуни, поляки, росіяни. Всі хочуть наші території. Зацікавлені у внутрішніх конфліктах, щоб мати привід для «захисту свого населення», – заявив Є. Мураєв.

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Встановлення миру в Україні розглядається лише шляхом поетапного виконання Мінських угод та проведення прямих переговорів не тільки з президентом РФ, а й представниками невизнаних ЛДНР, що закріплено у передвиборній програмі партії. ОБ сприймає війну як конфлікт всередині країни із залученням іноземної підтримки. Мінські угоди розглядаються як міжнародно визнаний механізм, якому немає альтернативи. Але паралельно з мінським процесом має відбуватися робота і у нормандському форматі із залученням західних партнерів, про що сказав В. Новінський в ефірі телеканалу «Україна» 18 червня 2019.
Кандидати у народні депутати від ОБ визнають Крим українським. Зазначають, що питання Криму не може бути предметом торгу у переговорах з РФ. Формально заявляють, що виступають проти залежності від Росії. О. Вілкул відзначив: «Я дуже добре ставлюся до російської культури. <…> Але при цьому я не вважаю, що ми маємо стати колонією РФ».

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

ОБ обходить увагою питання просування іміджу України за кордоном. Виходячи з позицій озвучених представниками політсили, її зовнішньополітичний порядок денний сконцентровано здебільшого на пошуках способів закріплення України на міжнародній арені як сильного всередині та незалежного від зовнішніх сил актора.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Бачення цього виміру зовнішньополітичної діяльності представлено в загальному вигляді. Згадується важливість формування українського лобі та необхідність захисту прав громадян України - трудових мігрантів. Політична сила ініціювала в парламенті розгляд питання захисту заробітчан. «Як мінімум, ми повинні створити умови, щоб українці, які вимушені працювати за кордоном, могли мати такі ж трудові права, що й громадяни ЄС, мати цивілізовані умови праці. Для повноцінного захисту прав трудових мігрантів - українців на міжнародному рівні в країнах, де вони працюють, проектом постанови передбачається ратифікація Україною низки конвенцій МОТ», заявив О. Вілкул.
ОБ виступає за заборону подвійного громадянства лише для політиків та держслужбовців, а не для всіх інших громадян. На цьому наголошував голова політради партії Б. Колесніков

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Комплексне бачення партією діяльності у цій сфері відсутнє. Зазначена позиція стосовно ПАРЄ. Представники партії відстоюють важливість продовження роботи української делегації та вважають цю структуру нейтральним майданчиком для початку діалогу між українськими та російськими парламентарями. «Діалог потрібно починати якнайскоріше, адже це в інтересах як України, та і Росії. Як член ПАРЄ я продовжуватиму їздити та брати участь в роботі ПАРЄ, яка завжди послідовно підтримувала Україну, незалежно від демаршів попередньої коаліції, яка розсварилась з усіма», – зазначив В. Новінський.

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

В програмних документах партії та у виступах кандидатів у народні депутати згадок про інші напрями зовнішньої політики немає. Увага зосереджена на критиці задекларованого Україною курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію та довкола проблеми припинення війни. Як альтернативний варіант проведення зовнішньої політики вбачається врегулювання відносин з РФ та активізація економічних відносин з СНД.