Голос 5,82%

Політична партія «Голос» є новим учасником політичного життя в Україні, яка інституціоналізувалася лише у травні 2019 року. Це не дає змогу на даний час повно оцінити як ідеологічне підґрунтя та позиції по окремим сферам цього політичного проекту. Проєвропейський шлях для України та повернення миру на Донбас, відновлення територіальної цілісності є найбільш артикульованими частинами зовнішньополітичного блоку.
З позицій зовнішньополітичного спрямування, а також ресурсу для ефективного використання парламентської дипломатії партія «Голос» має низку особливостей. Перш за все, однією з принципових вимог формування партійної команди була відсутність попереднього досвіду роботи народним депутатом. З одного боку, це дає можливість прийти до парламенту новим людям з відповідним досвідом, але з іншого — це значний часовий лаг для напрацювання навичок законотворчої діяльності, а також освоєння інструментів міжнародного співробітництва Верховної Ради України. Крім того, це ускладнює аналіз попередніх позицій щодо сфери зовнішньої політики окремих представників політичної сили.
Іншою особливістю списку є значна кількість осіб, які отримали профільну освіту з міжнародних відносин та/або освоювали спеціальність за кордоном. Втім, незначна частина з них мала дотичність до царини зовнішньої політики у своїй професійній діяльності. Окремо слід зазначити наявність у переліку кандидатів відомих громадських діячів, які опікуються питаннями ситуації в окупованому Криму та Донбасі, зокрема, співзасновниця ГО «Крим СОС» Таміла Ташева (№26 у списку) та співзасновниця Благодійного фонду «Восток-SOS» Олександра Дворецька (№29 у списку).
Відсутність окремих спікерів, які б могли системно представити бачення партії з питань зовнішньої політики не дає змогу відчути всі аспекти зовнішньополітичних орієнтирів політичної сили. Однак, політична програма партії «Голос» має окремий розділ, присвячений питанням зовнішньої політики.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Політична програма партії «Голос» в розділі присвяченому питанням зовнішньої політики, в частині відносин з ЄС чітко фіксує, що курс на набуття членства в ЄС є основою зовнішньої політики.
Окремою позицією в контексті розвитку українською науки зазначено повноцінне входження України до європейського дослідницького простору.

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Політична програма партії декларує, що поряд з набуттям членства в ЄС основоположним курсом на посилення безпеки України буде приєднання до НАТО.
Управління українською армією буде за стандартами НАТО. Зокрема, програма передбачає підвищення кваліфікації українських військових медиків, впроваджуючи програми стажування та навчання у структурах НАТО.
Як контрибутор безпеки Україна може запропонувати унікальний досвід протистояння гібридній агресії Росії, що може вплинути й на впровадження нових стандартів в НАТО. А впровадження стандартів НАТО в Україні може сприяти формуванню безпекового клімату в регіоні.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

Тема відносин зі Сполученими Штатами Америки не згадується безпосередньо в програмі партії, проте може опосередковано проходити в контексті євроатлантичної інтеграції України.
У заявах кандидатів згадується співпраця в контексті безпеки та оборони. Андрій Шараскін (№20 в списку партії), зокрема, зазначав про позитивну оцінку американськими військовими рівня підготовки українських військовослужбовців, особливо в контексті наявності практичного досвіду протистояння з Росією .
Крім того, лідер партії С. Вакарчук, як і значна частина кандидатів в ТОП-30 списку, має налагоджені зв’язки в США завдяки власному навчанню та підтримці програми «The Ukrainian Emerging Leaders» в Університету Стенфорду (Stanford University)

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Політичною програмою пропонується розвивати й диверсифікувати український експорт з метою зменшення його залежності від Росії. Задля цього пропонується спростити процедури торгівлі, зокрема через запровадження інституту уповноваженого економічного оператора, вдосконалення процедури «єдиного вікна» на митниці. Вказується також на посилення співпраці з митницями сусідніх країн ЄС в контексті обміну інформацією.
Зазначається, що сильний експорт і надходження валютного виторгу можуть позитивно вплинути на стан фінансово-кредитної сфери й, як наслідок, поліпшать добробут громадян.

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Політична програма партії декларує бажання розвивати дружні стосунки зі Східною Європою в широкому розумінні. Йдеться про країни Балтії, Польщі та інші. Вказується, що Україна має достатній потенціал щоб стати одним з регіональних лідерів у Східній Європі.
Водночас поки що відсутні заяви, які дали б можливість аналізу позиції партії щодо проблемних питань у відносинах з сусідами, наприклад, з Угорщиною.

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

В політичній програмі увага до ситуації на окупованих територіях Донбасу та Криму є найбільшою. Задля якнайшвидшого припинення вогню і врегулювання ситуації на Донбасі, а згодом і відновлення територіальної цілісності, пропонується застосовувати увесь наявний дипломатичний інструментарій. Основним напрямом є активна та системна дипломатична діяльність України на міжнародних майданчиках.
Пріоритетом є посилення міжнародного тиску на Кремль, в тому числі й в контексті продовження санкцій щодо Росії та її ізоляції на міжнародній арені.
Передбачається активна робота щодо повернення усіх полонених та ув’язнених громадян України, що перебувають на окупованих територіях і в Росії. Пропонуються програми соціальної допомоги родинам, а також адаптації до мирного життя після звільнення вказаних громадян.
Розвиток Донбасу та суміжних з Кримським півостровом територій може стати гарним прикладом для добровільної реінтеграції територій, які нині знаходяться під окупацією.
Партія виступає проти формування місцевих органів самоврядування за участі представників терористичних угруповань, підконтрольних Кремлю.
Наступні питання політична партія «Голос» також відносить до зовнішньополітичного боку, зокрема фокус на роботі з внутрішньопереміщеними особами та громадянами України, які вимушені проживати на окупованих територіях, спрощення у питаннях інтеграції у приймаючі громади, доступ до виборчого права та державних послуг, в тому числі доступ для громадян з окупованих територій до соціальних гарантій, освіти та отримання документів українського зразка на підконтрольних територіях. Окремо винесена у програмі також тематика Криму. Чітко постулюється, що Крим є частиною України й не може бути предметом для торгу. Йдеться про побудову державної політики, як всередині держави, так і у зовнішньополітичному вимірі, спрямовану на звільнення та реінтеграцію Криму.
У публічній заяві партії «Голос» про активізацію гібридної війни Росії проти України зазначено, що Росія використовує виборчий період в Україні для просування своїх гібридних інтересів. На цьому тлі партія заявляє про неприпустимість залаштункових домовленостей і вимагає відкритості. «Цивілізований діалог України з Росією потрібен, але він можливий лише за умови, що обидві країни демонструють готовність до конструктивної взаємодії, а переговори супроводжуються відкритою комунікацією з громадянами» - йдеться у заяві.
На рівні публічних заяв та звернень політичної партії «Голос» можна також відзначити звернення партії до правоохоронних органів щодо ініціативи російсько-українського телемосту.
На рівні заяв кандидатів згадується необхідність захисту інформаційної політики ЗМІ від впливу проросійських політиків та олігархів. Такий захист повинен бути частиною інформаційної безпеки держави. Сергій Притула (№30 в списку партії) пропонує з цією метою реформувати Нацраду з питань телебачення і радіомовлення, яка має отримати розширені повноваження для протидії та попередження як російської пропаганди, так і олігархічного тиску на редакційну політику медіа .

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Хоча політична програма партії не визначає і не описує в деталях цей напрям, в одній із публічних заяв партії йдеться про необхідність об'єднання зусиль різних політичних та громадських сил з метою посилення ролі України на зовнішньополітичній арені.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Питання не знайшло детального висвітлення у передвиборній програмі партії.
Окремі питання перебування українців за кордоном, в тому числі й трудових мігрантів, знайшли згадку в заявах лідерів партії. Так, 9 липня під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації (EBA) та членами Української ради бізнесу голова партії «Голос» Юлія Клименко (№2 в списку) наголосила на пріоритеті утримання та розвитку людського капіталу в Україні. На її думку, це має створити умови для того, щоб українські громадяни не полишали країну у пошуках працевлаштування за кордоном .
В контексті захисту громадян України за кордоном партія «Голос» звернулась до МЗС України з вимогою задіяти наявні дипломатичні інструменти щодо захисту несправедливо засудженого італійським судом нацгвардійця Віталія Марківа. Правозахисниця Леся Василенко (№17 в списку партії) вважає рішення суду упередженим і політично заангажованим з далекосяжними небезпечними політичними наслідками для України .

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Партія «Голос» опублікувала декілька публічних заяв, які стосувались роботи літньої сесії ПАРЄ, де приймалось рішення щодо повернення Російської делегації. Заява партії «Голос» до засідання Парламентської асамблеї Ради Європи містила заклик до делегацій країн Ради Європи не підтримувати зняття санкцій з РФ. Також наголошувалось на необхідності дотримання принципів захисту прав людини, закладених в Статуті Ради Європи .
Заява партії «Голос» про активізацію гібридної війни Росії проти України містить негативну оцінку щодо повернення Росії до ПАРЄ. Одночасно в позитивному річищі відмічається робота Постійної делегації ВРУ в ПАРЄ, а також міжнародних партнерів щодо недопущення цього кроку . Лідер партії подякував українським делегатам в ПАРЄ та зазначив, що приклад діяльності парламентарів різних політичних сил в Парламентський асамблеї є прикладом і дня внутрішньої політики .

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

У політичній програмі партії відмічено, що Україна може набути лідерської ролі на пострадянському просторі, де може слугувати прикладом для демократичних сил щодо трансформацій та реформ в пострадянських країнах.
В одній із публічних заяв партії згадуються відносини України з країнами Центральної Азії в контексті гібридної агресії Росії. Зокрема, вказано, що Росія після 4-х років блокади відкрила для України автотранспортний та залізничний транзит експортної продукції до Казахстану та Киргизстану. Партія вбачає тут закулісні домовленості частини старих опозиційних еліт, які активно намагаються просувати свої приватні інтереси.