Батьківщина 8,18%

Політична позиція партії ВО «Батьківщина» у зовнішньополітичних питаннях будується під час поточної виборчої кампанії з урахуванням тематичного спрямування участі лідера партії Ю. Тимошенко у виборах президента України 2019. Розроблений всередині 2018 року «Новий курс України» є головним програмним документом і парламентської кампанії. До особливостей у зовнішньополітичній сфері можна віднести ініціативу запровадження переговорної формули «Будапешт+» для повернення територій та відновлення миру, а також вимогу пакетного розгляду теми окупованого Донбасу і Криму.
У липні 2019 року політична партія ВО «Батьківщина» відсвяткувала свою 20 річницю від заснування. Партія зі значним парламентським досвідом та проєвропейським курсом, який не піддається ревізії.
У Верховній Раді VIII скликання фракція партії була представлена 21 депутатом. Особливою зовнішньополітичною активністю, крім лідерки партії, у ВРУ VIII скликання вирізнялись народні депутати Борис Тарасюк, заступник голови Комітету ВРУ у закордонних справах, глава Постійної делегації ВРУ у ПА ЄВРОНЕСТ та Григорій Немиря, уповноважений спікер та радник із зовнішньополітичних питань. В ході президентської та парламентської кампанії 2019 років він відповідає за формування зовнішньополітичного бачення команди Ю. Тимошенко.
Можна виділити декілька особливостей цієї передвиборчої кампанії:

  • По-перше, це дотримання основних програмних положень, які формувались під час виборів до Верховної Ради у 2014 році, з урахуванням доповнень 2018 року під час підготовки до президентських виборів, коли командою партії та залученими експертами була розроблена детальна стратегічна програма «Новий курс України». Під час виборів до ВРУ зовнішньополітичні пріоритети були збережені.
  • По-друге, лідерка партії Ю. Тимошенко є досвідченим політиком, яка активною коментує та формує заяви зовнішньополітичного змісту.
  • По-третє, список кандидатів у народні депутати від ВО «Батьківщина» включає низку відомих політичних діячів з досвідом міжнародної та дипломатичної діяльності, які долучаються до формування політичної позиції партії у царині зовнішньої політики. Зокрема в списку присутні: Валентин Наливайченко (№2) лідер партії "Справедливість", екс-заступник голови МЗС України (2004 –2005 роки); Сергій Соболєв (№3), заступник голови партії «Батьківщина», заступник Голови Постійної делегації ВРУ VIII скликання у ПАРЄ; Григорій Немиря (№8), голова Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, член Української частини Парламентського комітету асоціації в ВРУ VIII скликання; Іван Крулько (№12), заступник Голови Постійної делегації у Парламентській асамблеї ГУАМ; Альона Шкрум (№22), співголова групи ВРУ VIII скликання з міжпарламентських зв’язків з Французькою Республікою; Маркіян Лубківський (№30), колишній речник МЗС України, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Хорватії (2006-2009 роки). Такий перелік політиків, які роблять заяви від імені партії та офіційно коментують зовнішньополітичні аспекти, вказує на пріоритетність теми зовнішньої політики для партії, в тому числі й в контексті майбутньої парламентської діяльності. Варто відмітити, що колишній очільник МЗС Б. Тарасюк т аодин з основних спікерів партії не балотується на позачергових виборах у липні 2019.

Основі напрями зовнішньополітичного порядку денного партії сформовані в перевиборній програмі «Новий курс» для України. 10 липня 2019 року був презентований новий стратегічний план «Треба діяти», який базуючись на попередній програмі, передбачає низку кроків соціального та економічного спрямування.

Європейський СоюзАналітика за темоюПорівняти позиції партій

На рівні політичної програми ВО «Батьківщина» обіцяє ефективну імплементацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, вказуючи що наше майбутнє — в цій організації.
Наближення України до ЄС в економічній, транспортній та енергетичній сферах ґрунтовно розглядається в програмі «Новий економічний курс України».

НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Партія в своїй програмі обстоює послідовний курс на набуття Україною Плану дій для членства (ПДЧ) в НАТО. Безпека України залежить від євроатлантичного спрямування.
В повній програмі «Новий курс України» передбачається, що впровадження комплексної програми відновлення ЗСУ, яку пропонує партія, призведе до повної відповідності всім чинним стандартам НАТО з подальшим набуттям членства в Альянсі.

СШААналітика за темоюПорівняти позиції партій

Стратегічну роль Сполучених Штатів у відносинах з Україною можна прослідкувати в згадці непересічної ролі офіційного Вашингтону у перемовинах щодо забезпечення миру на Донбасі. Програмний документ чітко вказує на необхідність запровадження нової формули перемовин України, західних партнерів і Росії шляхом включення США та Великої Британії.
Під час передвиборчої кампанії лідерка партії Ю. Тимошенко мала контакти з представниками дипкорпусу США, на яких наголошувалось на стратегічному партнерстві та важливості допомоги США у безпекових питаннях.
У «Новій економічній стратегії України», яку партія пропонує як спосіб швидкого економічного зростання нашої держави, торгівельно-фінансова активність США є одним з головний глобальних чинників, який буде впливати на глобальну стабільність у світі.
Під час презентації нового стратегічного плану партії «Треба діяти» наводився приклад плану «100 законодавчих годин» для Конгресу США у 2006-2007 роках в контексті формування політичної волі до швидких змін.

Економічна дипломатіяАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Хоча безпосередньо про питання економічної дипломатії не йдеться у скороченій версії програми ВО «Батьківщина», у ґрунтовній програмі «Новий економічний курс України» партійними фахівцями звертається глибока увага на окремі аспекти міжнародної торгівлі. Так, серед аналізу інших чинників формування економічної системи України вказується на те, що нині наша держава має значний дефіцит торговельного балансу, низький рівень міжнародних резервів, негативне сальдо міжнародної інвестиційної позиції. Поряд з борговими зобов'язаннями це може призвести до настання боргової кризи і кризи платіжного балансу у недалекому майбутньому. Одним з аспектів системної відповіді, в тому числі і на показники зовнішньої торгівлі, і інвестиційної привабливості України може стати прийняття Національної стратегії інноваційного розвитку України за прикладами країн OECD. Серед іншого це передбачає окремі інноваційні економічні проекти, а також транспортно-логістичну стратегію тощо
Презентований курс «Треба діяти» вказує на необхідності розвитку промислових підприємств авіаційної, ракетобудівної галузей, розвиток туризму та європейських транспортних коридорів як додаткових інструментах посилення нашої економічної присутності у світі, збільшення експорту товарів та послуг. Наголошено на необхідності співпраці зі всім світом. Ю. Тимошенко під час презентації також зазначила негативні наслідки від ліквідації профільних підрозділів в українських закордонних дипломатичних установах, які займалися питаннями налагодження економічної співпраці.

Політика щодо країн-сусідівАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Відносини з сусідами на рівні передвиборної програми згадуються лише у контексті порівняння рівня заробітних плат в Україні із західними сусідами, зокрема з Польщею. Так, вказується, що нині середня заробітна плата в Польщі у 3,5 рази вища, ніж в Україні.
Приклади Польщі, Білорусі часто наводяться в «Новому економічному курсі України» як приклади окремих вдалих економічних рішень, які сприяють економічному розвитку.
У стратегічному плані «Треба діяти» в розділі «Контрабанда — СТОП!» йдеться про запровадження системної електронної співпраці з усіма державами-сусідами з метою унеможливлення маніпуляцій з митними деклараціями .

Консолідація міжнародної підтримки протидії російській агресіїАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Передвиборна програма «Новий курс України» партії ВО «Батьківщина» визначає головним пріоритетом зовнішньої політики відновлення територіальної цілісності та суверенітету України.
Першим кроком в забезпеченні мирного процесу повинно стати повернення Росією українських в'язнів сумління, полонених і заручників, які тримаються на її території або на окупованих територіях України. В публічних заявах лідерка партії Ю. Тимошенко наголошує на тому, що новій владі треба розпочати переговори про звільнення українських політичних в’язнів, військовополонених та заручників «з чистого аркуша», не опираючись на попередні напрацювання, які виявилися невдалими .
Партією визнається Мінський процес і Нормандський формат як переговорні майданчики. Втім особлива увага приділяється започаткуванню нового розширеного каналу переговорів за формулою «Будапешт +», де планується залучити до спільних зусиль США та Велику Британію. При цьому політична партія вимагає пакетного підходу до переговорів щодо Донбасу та Криму.
З метою відновлення територіальної цілісності України ВО «Батьківщина» планує провадити активну діяльність у рамках міжнародних організацій, таких як Рада Європи та ОБСЄ, а також використовуючи інституційні канали комунікації з європейськими політичними групами, як наприклад Європейською Народною Партією.
У повному тексті програми «Новий курс України» більш детально описується особливість формули «Будапешт+». Зокрема, головна ідея полягає у відновлення безпекових гарантій відповідно до підписаного у 1994 році Будапештського меморандуму. У порівнянні з Нормандським форматом до складу «Будапешт+» мали б увійти держави-підписанти, які зобов’язувалися надавати гарантії безпеки України (США, Велика Британія та Росія), а також представники Франції, Китаю, Німеччини. Від ЄС пропонується залучити — Високого представника ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки.
Також можна відмітити ініціативу щодо ухвалення законопроекту (№8205), що надає правовий статус та соціальні гарантії особам, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами. Під час передвиборчої кампанії цю ініціативу обстоює Григорій Немиря (№7 у списку).

Просування іміджу України за кордономАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Хоча згадка є не безпосередньою в програмному документі, але частково можна співвіднести з бажанням партії продовжити збільшення бюджетних видатків на потреби розвитку українського кіно, книги, медіа програм на радіо і телебаченні.
У програмі «Треба діяти» Ю. Тимошенко наголосила на необхідності розвитку туризму, що несе в собі не тільки збереження культурної спадщини, а й показує світу нашу сутність як української нації.

Закордонні українці та питання подвійного громадянстваАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Програмний документ не дає чіткої відповіді на питання співпраці з українською діаспорою та відносно позиції партії щодо питання подвійного громадянства.
На офіційному сайті партії згадка про контакти з діаспорою датується груднем 2018 року, де йдеться про зустріч Ю. Тимошенко з новообраним президентом Світового конгресу Українців Павлом Гродом.
Публічна заява була зроблена лідеркою партії щодо необхідності захисту українських громадян за кордоном в контексті засудження італійським судом громадянина України В. Марківа, службовця Національної гвардії України.
У контексті громадянства України, партія ВО «Батьківщина» підтримала законопроект №3433 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України)» .

Парламентський вимір діяльності міжнародних організаційАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Партія ВО «Батьківщина» одна з небагатьох політичних сил, які відзначають співпрацю з міжнародними організаціями, такими як Рада Європи та ОБСЄ, хоча і не прописують це детально в своїй передвиборній програмі
Про важливість парламентського виміру може свідчити не тільки активна участь депутатів від ВО «Батьківщина» в Парламентській асамблеї Ради Європи, а й кількість та тон заяв від лідера партії Ю. Тимошенко та низки кандидатів-спікерів щодо зовнішньої політики, які безпосередньо стосувались реакції України на рішення ПАРЄ щодо повернення російської делегації. Серед пропозицій керівництва партії, які лунали, було проведення зустрічі Постійної делегації ПАРЄ від України за участі спікера парламенту, президента і МЗС для пошуку виходу із ситуації .

Зовнішня політика України поза межами ЄС та НАТОАналітика за темоюПорівняти позиції партій

Розвиток зовнішньої політики за іншими напрямами не є предметом висвітлення передвиборної програми партії. Втім у розділі «Нова стратегія миру» програми «Новий курс України» йдеться про те, що до нової формули перемовин «Будапешт+» мав би також бути долучений Китай.
Одночасно повна програма партій «Новий курс України» в її економічній частині звертає значну увагу на економічний показники росту та стабільності фінансово-кредитних систем Китаю, Індії, Японії і т. д .
Окремо під час зустрічі з послом Японії в Україні лідерка партії наголосила на співпраці з Японією щодо запровадження в Україні сучасних енергозберігаючих та екологічних технологій та співробітництва в ІТ-секторі.