Сергій Герасимчук

Регіон:
Чорноморський регіон
Країна:
Румунія
Тема:
Публічна дипломатія

У двосторонніх відносинах із Румунією зберігається позитивна динаміка. Чи не єдиним суперечливим питанням порядку денного у 2018 р. стала проблема імплементації Закону України «Про освіту». Натомість в інших галузях відносини відповідають рівню стратегічного партнерства.

Політичний інтерес/залучення

Аналітична доповідь до щорічного Послання Президента України до ВРУ за 2018 р. згадує про те, що офіційний Бухарест однозначно висловився за повну підтримку територіальної цілісності та незалежності України, а також її євроатлантичних прагнень. Згадується про те, що за ініціативи Бухареста на тлі зростання військової напруженості в Чорноморському регіоні та агресії з боку РФ, Бухарест посунув проблемні питання у двосторонніх відносинах між Україною та Румунією на другий план.

Голова ВРУ А. Парубій у своїх заявах також згадував Румунію і відніс її до числа держав, які перебувають «на передньому краї боротьби» з російською агресією.

Інституційна співпраця

По лінії інституційної співпраці слід відзначити роботу МЗС. У квітні відбулася зустріч співголів Змішаної міжурядової Українсько-Румунської комісії з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин (ЗМК). У ході зустрічі було порушене питання стану імплементації Протоколу VI засідання ЗМК, а також обговорена ще низка нагальних питань, зокрема, у сфері науки, освіти, культури.

У результаті належної роботи українського МЗС, Держприкордонслужби України і Міністерства оборони на початку вересня на Дунаї відбулися перші спільні українсько-румунські навчання «Riverine-2018». З румунського боку у навчаннях брали участь кораблі ВМС і прикордонної поліції, з українського – кораблі ВМС ЗСУ та катери Морської охорони Держприкордонслужби.

Водночас брак координації між МЗС та МЕРТ призвів до того, що незважаючи на запрошення румунської сторони, не було забезпечено участь представника МЕРТ у бізнес-форумі на полях саміту Тримор’я у Бухаресті у вересні.

Брак координації між МЗС та СБУ також призвів до непорозуміння з Румунією щодо червневих обшуків СБУ у Центрі румунської культури імені Єудоксіу Гурмузакі у м. Чернівці.

Стратегічне бачення

У сфері стратегічного бачення змін не відбулося. Згадки про Румунію у стратегічних документах відповідають поточному рівню партнерства.

Діяльність

Серед пріоритетів у діяльності у 2018 р. – безпекова співпраця, економіка та інфраструктура, врегулювання суперечностей у питаннях освіти. Інтенсивною була діяльність МЗС обох країн. Так, на початку січня в Чернівцях відбулася зустріч голів зовнішньополітичних відомств України і Румунії П. Клімкіна і Т. Мелешкану, були проведені переговори щодо прав румунської національної меншини у зв’язку з прийняттям нового Закону України «Про освіту». Продовженням зазначених домовленостей стали засідання експертних груп з української та румунської сторони навесні та восени 2018 р., які працювали над Протоколом про співробітництво в галузі освіти між Міністерством освіти і науки України та Міністерством національної освіти Румунії. Крім того, у квітні у Києві відбулась зустріч співголів ЗМК. У вересні у Бухаресті мало місце підготовче засідання спів-секретарів ЗМК, а у грудні у Бухаресті проведено VII-е засідання ЗМК. Співголови ЗМК узгодили залишити відкритим поточне засідання та продовжити переговори з метою підписання протоколу, що знаходитьcя на завершальній стадії.

Крім того, 17-18 травня відбулося засідання Робочої групи з питань транспорту та інфраструктури між Україною та Румунією. Сторони дійшли згоди ввести з 1 січня 2019 р. дві пари поїздів (4 поїзди) в обидві сторони, які забезпечать з’єднання між м. Сучава (Румунія) та м. Чернівці (Україна) з пересадкою на станцїї Вадул-Сірет.

У грудні 2018 р. відбулось десяте засідання Головних Прикордонних Уповноважених України і Румунії.

Окрім цього, Україна та Румунія взяли участь у чотирьох багатонаціональних навчаннях на території Румунії та Чорному морі.

Результати

Хоча поточний рік не приніс великого прориву у двосторонніх відносинах, між Україною та Румунією триває конструктивний політичний та економічний діалог. У січні-вересні 2018 р. на 11,6% у порівнянні з відповідним періодом 2017 р. зріс обсяг товарообігу між Україною та Румунією.

Також до числа помітних результатів можна віднести проведення спільних прикордонних триденних навчань на р. Дунай.

У рамках робочого візиту голови Державної прикордонної служби України П. Цигикала до Бухареста у грудні підписано Протокол між Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Антикорупційним Генеральним Управлінням Міністерства внутрішніх справ Румунії про співробітництво у сфері запобігання та протидії корупції, робота щодо узгодження якого велась протягом 2018 р.

Слід також взяти до уваги заяву компанії оператора газотранспортної системи Румунії Transgaz щодо можливості побудови ще одного газового інтерконектора, який сполучатиме Румунію та Україну. План розвитку Transgaz на 2018-2027 рр. передбачає з’єднання ГТС Румунії з ГТС України у напрямку Гєреєшть-Сірет.

На багатосторонньому рівні Румунія продовжує підтримувати Україну, вже традиційно виступає співавтором ініційованих Україною проектів резолюцій ГА ООН. Румунія також однією з перших висловила занепокоєння у зв’язку з прямою агресією і захопленням РФ трьох кораблів ВМС України разом з екіпажами біля Керченської протоки та підтримала територіальну цілісність і суверенітет України, права України використовувати свої територіальні води.

Ознайомитися з повним текстом дослідження