Країна:
Бутан, Індія, Мальдіви, Непал, Пакистан
Тема:
Публічна дипломатія

У 2018 р. посилилася військово-технічна співпраця між Україною та Індією, Україною і Пакистаном. У цій сфері розвивалися також взаємини між Україною та Бангладеш. Інтенсивнішою стала співпраця між Україною та Індією на міжурядовому рівні після проведення 6-го засідання українсько-індійської Комісії з торговельного, економічного, наукового, технічного, промислового та культурного співробітництва. Завдяки візитам парламентських груп дружби активізувався політичний діалог Україна-Шрі-Ланка. Водночас майже без уваги залишаються такі країни регіону як Непал, Бутан та Мальдіви.

Політичний інтерес/залученість

У цьогорічному Посланні до Верховної Ради Президент П. Порошенко згадував Азію як регіон у контексті перспектив торговельного партнерства. В аналітичній доповіді до щорічного Послання є декілька згадок про країни Південної Азії та сам регіон. Зокрема, у документі йдеться про те, що «багатовимірний» Південно-Азійський вузол потребує більшої уваги з огляду на зростання попиту на сучасне військове обладнання та фахівців, де шанси на застосування має український оборонний комплекс. Також у доповіді наголошується потреба активніше просуватися на індійський ринок та розвивати з Індією відносини всеохоплюючого характеру, зокрема активізувати політичний діалог. Політичний інтерес представників парламенту відобразився у створенні групи міжпарламентських зв’язків з Пакистаном та відвідинах Шрі-Ланки.

Інституційна співпраця

І парламент, і міністерства цього року співпрацювали задля покращення взаємин із країнами регіону на різних рівнях і в різних галузях. Важливим досягненням було проведення шостого засідання Міжурядової українсько-індійської Комісії (Київ, 6.02). Під час засідання розглядалися різногалузеві питання (проекти в авіаційній промисловості, нові сфери імпорту товарів, питання співпраці в межах міністерств культури й молоді та спорту) і, зокрема, було погоджено створення в рамках Комісії Робочої групи з питань сільського господарства. Існує певна нестача персоналу в українському Посольстві в Нью-Делі, що покриває шість країн регіону (окрім Індії ще Бангладеш, Мальдіви, Непал, Шрі-Ланку та Бутан). Почесний консул України в Республіці Бангладеш Ахмед Акбар Собхан покинув пост ще в червні, однак досі йому заміни не знайшлося.

Стратегічне бачення

Попри те, що поки єдиної стратегії роботи з країнами Південної Азії немає, в ряді важливих документів визначено основні сфери співробітництва між Україною та регіоном (торговельно-економічний, оборонно-технічний напрями та авіація). У прийнятій цьогоріч Стратегії розвитку оборонно-промислового комплексу України на період до 2028 року освоєння азійських ринків, де є потреба в продукції оборонно-промислового комплексу, визначено за мету, на яку мають бути спрямовані основні зусилля в довгостроковій перспективі. У рамках Експортної стратегії 2017-2021 рр. ринки Індії та Бангладеш визначено серед топ-20 ринків, які «за умови вибору правильних форм і інструментів роботи з ними, здатні показати досить швидкі результати». Що ж до стратегічних документів двостороннього характеру, то цього року відбулося два раунди переговорів щодо укладення важливої для потенційних інвесторів Двосторонньої інвестиційної угоди між Україною та Республікою Індія.

Діяльність

У 2018 р. зустрічей найвищого рівня між Україною та країнами регіону не було, однак відбулася низка вагомих профільних зустрічей. Під час шостого засідання Міжурядової українсько-індійської Комісії мала місце зустріч між Першим віце-прем’єр міністром – Міністром економічного розвитку і торгівлі України С. Кубівим та Державним міністром закордонних справ Індії М. Джаведом Акбаром, який є співголовою Комісії з індійського боку. Під час зустрічі обговорено низку питань торгово-економічної співпраці. С. Кубів запропонував індійській стороні українські інвестиційні проекти. 9 жовтня в Делі проведено сьоме засідання Спільного українсько-індійського комітету з науково-технічного співробітництва.

На полях міжнародної виставки озброєнь «Defexpo India 2018» (13.04) відбулася зустріч між головою української делегації, першим заступником секретаря РНБОУ О. Гладковським та міністром оборони Індії Н. Сітараман, де серед іншого обговорювалися питання участі України у програмі розвитку оборонної промисловості Make in India. У 2018 р. Індія брала участь в українсько-американських військових навчаннях «Сі Бриз-2018».

Важливі переговори між Україною та Пакистаном відбулися на полях оборонної виставки IDEAS-2018 (27-30.11, Карачі). Так під час зустрічі української делегації на чолі з О. Гладковським із міністром оборонної промисловості Пакистану З. Джалал Хан було визначено як перспективний напрями співпраці спільне виробництво у галузі бронетанкової техніки. Окрім цього на полях IDEAS-2018 відбулася зустріч української делегації із командувачем військово-повітряних сил Пакистану М. Анваром, у ході якого було обговорено співпрацю у сфері авіації.

Посол України в Республіці Індія І. Поліха (26-28.11) мав робочу зустріч із міністром закордонних справ Королівства Бутан Танді Джорджі, з яким обговорював перспективні напрями співпраці. Бутан – єдина із країн регіону, яка голосувала «за» резолюцію ООН щодо ситуації із правами людини в Криму у 2016 р.

Дещо активізувалася міжурядова співпраця з іншими країнами регіону: У 2018 році призначено керівника спільної Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва з афганського боку (створена у квітні 2017). Голів від обох країн також призначено до Українсько-пакистанської комісії з питань економічного співробітництва.

У 2018 р. дещо активізувалася співпраця із країнами регіону на міжпарламентському рівні. Зокрема, було створено групу з міжпарламентських зв’язків з республікою Пакистан (24.10), а група депутатів ВРУ з міжпарламентських зв’язків зі Шрі-Ланкою вперше в історії двосторонніх відносин відвідала цю країну (19-20.07). Окрім інавгураційного засідання асоціації міжпарламентської групи дружби та підписання меморандуму про співпрацю, під час цього візиту відбулися також зустрічі зі спікером парламенту та прем’єр-міністром країни. Шрі-ланкійська парламентська група дружби з Україною здійснила візит у відповідь (25-30.09), під час якого було проведено зустрічі з головою ВРУ та в міністерствах освіти, оборони, культури, молоді та спорту. Крім того у Києві відбувся Перший українсько-ланкійський бізнес-форум.

Результат

Цьогоріч пожвавилася співпраця між Україною та країнами регіону як на рівні ділових кіл, так і за військово-технічним напрямом. У жовтні державне підприємство «Спецтехноекспорт», яке входить до складу Укроборонпрому, відкрило своє друге представництво в Республіці Індія. Приблизно половина експорту цього підприємства в останні роки йде до Індії. Після проведення оборонної виставки «Defexpo India 2018» Україна та Індія підписали оборонних контрактів на суму 20 млн дол., а представники українського ОПК згідно з домовленостями долучаються до створення нового індійського танку. За результатами дев’яти місяців 2018 р. Індія є найбільшим імпортером українських продуктів харчування (10% усього експорту продукції). У перші сім місяців 2018 р. Індія потрапила до трійки країн, куди найбільше експортує Україна, обійшовши навіть Китай. Після шостого засідання Міжурядової українсько-індійської Комісії між Україною та Індією підписано Протокол про домовленості щодо співпраці на найближчу перспективу.

На прохання командування Військово-повітряних сил Бангладеш на початку року Україна відкрила сервісний центр з ремонту гелікоптерів Mі-8/Мі-17 у цій країні.

Продовжується активна військово-технічна співпраця між Україною та Пакистаном. Під час цьогорічної оборонної виставки IDEAS-2018 йшлося про перспективу спільного виробництва танків, а також співпрацю у сфері авіації. Україна також запропонувала Пакистану можливість організації навчання та підвищення кваліфікації пакистанських фахівців у вищих навчальних закладах України.

Групи студентів з Індії та Пакистану належать до найчисленніших серед іноземців, що навчаються в Україні.

Майже без уваги з боку України у 2018 р. залишалися такі країни регіону, як Непал, Бутан та Мальдіви.

Ознайомитися з повним текстом дослідження