Сергій Герасимчук

Регіон:
Cхідне партнерство
Країна:
Молдова
Тема:
Публічна дипломатія

Відносини між Україною та Молдовою впродовж року вирізнялися високою динамікою активності. Покращилась ситуація у сфері міжінституційної співпраці. Водночас на рівні політичного інтересу відбувся певний спад, а висока двостороння активність та декларації, зазвичай, не давали значних результатів.

Політичний інтерес/залучення

Аналітична доповідь до щорічного Послання Президента України до ВРУ за 2018 р. містить згадки про Республіку Молдова. Передусім, йдеться про зацікавленість України в передбачуваності на своїх південно-західних кордонах (включно з Придністровською ділянкою українсько-молдовського кордону) у контексті парламентських виборів у Молдові (лютий 2019 р.) і про дестабілізуючу роль Російської Федерації на цьому тлі. Згадується також про хід запровадження спільного митного контролю на придністровській ділянці українсько-молдовського кордону за активного сприяння EUBAM.

Належним впродовж року був рівень взаємної залученості і співпраці по лінії депутатських груп. Наприкінці листопада в Кишинеу відбулося спільне засідання Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Молдова. Окрім того, про інтерес до співпраці на міжпарламентському рівні свідчить започаткування роботи Міжпарламентської асамблеї «Грузія-Молдова-Україна».

Водночас кількість згадок про Молдову у виступах українських політиків помітно скоротилася, порівнюючи з минулим роком.

Інституційна співпраця

По лінії взаємодії міністерств і відомств слід відзначити роботу МЗС України щодо забезпечення діяльності Спільної українсько-молдовської демаркаційної комісії, яка провела у жовтні своє 62 засідання в Кишиневі, а в грудні – 63 засідання у Києві. Під час роботи Спільної комісії сторони обговорили виконання рішень і підготовку підсумкових демаркаційних документів, а також затвердили план демаркації українсько-молдовського державного кордону на 2018 р. і першочергові завдання роботи на 2019 р.

Впродовж року започатковано роботу Комісії з охорони і сталого розвитку річки Дністер, підписано Меморандум про співпрацю між Міністерством оборони Молдови і Укрооборонпромом, активно працює також Міжурядова українсько-молдовська комісія з торговельно-економічного співробітництва. Згадані факти, серед іншого, свідчать і про зростання інституційної співпраці міністерств і відомств України на молдовському напрямі.

Стратегічне бачення

Змін у стратегічному баченні не відбулося. На стратегічному рівні зберігається занепокоєння України щодо присутності обмеженого військового контингенту Російської Федерації на території невизнаного Придністров’я, а також щодо планів із федералізації Молдови за нав’язаними ззовні сценаріями, що можуть створити негативні прецеденти для України.

Діяльність

Міждержавний діалог перебуває на достатньо високому рівні. З січня по грудень відбулося вісім офіційних зустрічей високого рівня. Тільки по парламентській лінії за участю українського і молдовського спікерів відбулося три зустрічі: дві – на полях міжпарламентської конференції України, Молдови, Грузії, і одна – на полях вже новоутвореної Міжпарламентської асамблеї «Грузія-Молдова-Україна».

Окрім цього, відбувалися офіційні візити як представників Республіки Молдова до України, так і візити українських посадовців до Молдови. У квітні Прем’єр-міністр РМ П. Філіп перебував із робочим візитом у Києві, де провів ряд зустрічей, зокрема, з Президентом України П. Порошенком і Прем’єр-міністром України В. Гройсманом. У жовтні В. Гройсман з одноденним візитом відвідав Молдову для участі у саміті Глав урядів ОДЕР-ГУАМ.

Під час листопадового візиту до України П. Філіпа прем’єр-міністри обох держав констатували належний рух з виконання «Дорожної карти», що стосується прикордонного співробітництва. Також у листопаді представники України, Грузії та Молдови на консультаціях у Кишиневі домовились про спільне вирішування проблем, пов’язаних із відновленням територіальної цілісності трьох країн.

Відбулася низка зустрічей і телефонних розмов Міністра закордонних справ України П. Клімкіна і Міністра закордонних справ і європейської інтеграції РМ Т. Уляновскі.

Результати

Серед досягнень, здобутих упродовж року, – взаємна підтримка у ході голосувань ГА ООН, прогрес в економічній співпраці (за 11 місяців 2018 р. Україна і Молдова наростили взаємний товарообіг до майже 838 млн дол.), підписання міжурядового протоколу, що регулює питання здійснення регулярних міжнародних перевезень і збільшує кількість днів, дозволених для перебування на території Молдови екіпажам транспортних засобів. Відкрито спільний пункт пропуску Паланка-Маяки-Удобне. Крім того, започатковано роботу Комісії з охорони і сталого розвитку річки Дністер та підписано Меморандум про співпрацю між Міністерством оборони Молдови й Укрооборонпромом.

Крім того, під час свого офіційного візиту до України Міністр закордонних справ і європейської інтеграції Республіки Молдова Т. Уляновскі разом зі своїм українським колегою П. Клімкіним підписали план консультацій, що спрямований на розвиток співпраці у сфері європейської інтеграції терміном на 2019-2020 рр.

Водночас незавершеність процесу демаркації, а також гальмування запровадження спільного митного контролю свідчить про те, що результати роботи подекуди не відповідають рівню активності сторін.

Ознайомитися з повним текстом дослідження