Країна:
Ізраїль
Тема:
Європейська інтеграція

Попри наявну активність на міжурядовому та міжпарламентському рівнях, ступінь політичної зацікавленості щодо Ізраїлю знизився у порівнянні з минулими роками. Діяльність органів української влади було сконцентровано переважно на підготовці до створення зони вільної торгівлі. Продовжується взаємодія у пріоритетних галузях двосторонньої співпраці. Відносини з Ізраїлем мають потенціал набуття стратегічного характеру з огляду на лобістські можливості країни та досвід розвитку в умовах постійної загрози національній безпеці. Проте низька активність на найвищому рівні та майже повна відсутність взаємодії на політичному рівні свідчать про недостатній рівень реалізації цього потенціалу.

 Політичний інтерес

У 2018 р. спостерігається зниження рівня зацікавленості відносно Ізраїлю з боку українських політиків. Інтерес щодо співробітництва прослідковується лише у питанні поглиблення торговельно-економічної взаємодії, а саме стосовно інтенсифікації підготовки до підписання Угоди про ЗВТ. Зокрема, про це заявляв Президент України П. Порошенко під час зустрічі з Міністром з питань охорони навколишнього середовища, Міністром у справах Єрусалиму та спадщини Держави Ізраїль З. Елькіним. Відзначено зацікавленість у співробітництві в окремих галузях, на чому наголосив Прем’єр-міністр України В. Гройсман, виділивши пріоритетні сфери, що становлять взаємний інтерес (сільське господарство, туризм, переробка вуглеводнів, зв’язок, медицина, енергоефективність, екологія).

В аналітичній доповіді до щорічного Послання Президента України до ВРУ 2018 р. Ізраїль також фігурує в контексті необхідності розширення зовнішньоекономічних зв’язків. Зазначено зацікавленість у залученні інвестицій, отриманні новітніх технологій та використанні лобістського потенціалу країни. Першочерговим завданням виділено підписання та ратифікацію Угоди про ЗВТ. Проте Ізраїль не входить до переліку ключових союзників чи регіональних партнерів. Згадка про Ізраїль міститься у геополітичному аналізі міжнародного безпекового середовища, де країну позначено одним із ключових акторів на Близькому Сході.

Інституційна співпраця

Взаємодія органів державної влади відбувалася в рамках реалізації пріоритетного завдання двосторонніх відносин – створення ЗВТ, що закріплено у плані пріоритетних дій Уряду на 2018 р. У цьому контексті налагоджено ефективний зв’язок у трикутнику «Президент-КМУ-ВРУ». Низка міністерств залучена до реалізації вищезазначеної мети на практичному рівні (МЗС, Міністерство освіти, Міністерство культури, МЕРТ).

Стратегічне бачення

У ключових зовнішньополітичних документах України немає згадок про Ізраїль, що свідчить про відсутність стратегічного виміру двосторонніх відносин. Важливість країни визначено з точки зору економічних інтересів України, що доводить включення Ізраїлю до ТОП-20 перспективних ринків для експорту згідно з Експортною стратегією України, зокрема Дорожньою картою стратегічного розвитку торгівлі 2017-2021.

Діяльність

Цього року діяльність України щодо Ізраїлю було сконцентровано на першочерговому завданні у порядку денному двосторонніх відносин – підготовці до підписання Угоди про ЗВТ. У цих рамках відбулась зустріч Голови Адміністрації Президента України І. Райніна зі співголовою Міждержавної Спільної українсько-ізраїльської Комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва, міністром екології Держави Ізраїль З. Елькіним, під час якої було обговорено практичні кроки щодо пришвидшення підписання угоди. 19 червня у м. Єрусалим відбулося 11-те засідання Спільної українсько-ізраїльської Комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва, під час якого сторони узгодили на політичному рівні готовність Угоди про ЗВТ, переговори щодо якої тривали майже шість років. Вже 1 серпня Україна та Ізраїль завершили юридичну перевірку тексту угоди.

Взаємодія на рівні голів держав відбулася лише в рамках зустрічі на полях 48-го щорічного засідання Всесвітнього економічного форуму в Давосі та носила декларативний характер. Президент України П. Порошенко та Прем’єр-міністр Ізраїлю Б. Нетаньягу обговорили питання двосторонньої взаємодії та шляхи її подальшого розвитку.

Наявна активність із боку представників законодавчої гілки влади. 29-31 травня голова ВРУ А. Парубій здійснив візит в Ізраїль, де зустрівся зі спікером Кнесету Ю. Едельштейном, віце-спікером Кнесету, головою парламентської групи дружби Ізраїль-Україна Т. Плосков, Президентом Ізраїлю Р. Рівліним та ін. 6 лютого голова Комітету у закордонних справах ВРУ Г. Гопко провела зустріч із політичним директором МЗС Ізраїлю А. Ушпізом для обговорення питання інтенсифікації двосторонніх зв’язків.

З метою поглиблення співробітництва у пріоритетних сферах відбулася низка зустрічей на рівні міністерств. Міністр освіти Л. Гриневич відвідала Ізраїль, де зустрілась з Міністром науки та технологій О. Акунісом . 29 травня Віце-прем’єр-міністр України П. Розенко провів зустріч із Міністром абсорбції Ізраїлю С. Ландвер. Увагу було сконцентровано на питаннях співробітництва у соціальній сфері. Для підняття взаємодії в сфері культури на новий рівень Міністр культури Є. Нищук зустрівся з Послом Ізраїлю.

З цією ж метою Україна була активно представлена на виставках та конференціях. 6 лютого українська делегація взяла участь у міжнародній туристичній виставці «IMTM 2018». 18-19 березня відбувся перший Українсько-ізраїльський інноваційний форум, де завданням української сторони була популяризація українських технологічних продуктів та сервісів на міжнародній арені, формування та просування міжнародного бренду України. 16 квітня в Тель-Авіві пройшла ізраїльсько-українська освітня конференція 2018: Формуючи майбутнє освіти.

Результати

Головним результатом діяльності стало завершення процесу переговорів щодо створення зони вільної торгівлі та готовність тексту угоди. 21 листопада Кабінет Міністрів України схвалив проект Угоди про ЗВТ та уповноважив Першого віце-прем’єр-міністра України С. Кубіва підписати її.

За результатами візиту в Ізраїль Міністра освіти Л. Гриневич сторони домовились про відновлення роботи українсько-ізраїльського Комітету з науково-технічного співробітництва та про проведення спільного конкурсу дослідних проектів. Було визначено 7 напрямів для наукової співпраці:, розробка нових технологій транспортування енергії, енергоефективності, нових технологій високотехнологічних транспортних систем, космічної промисловості, нових технологій виготовлення та обробки матеріалів, створення наноматеріалів, технологічне відновлення та розвиток сільського господарства.

За даними Державної служби статистики за 9 місяців 2018 р. обсяг торгівлі між Ізраїлем та Україною склав 605 млн дол., що на 42,5 млн дол. більше у порівнянні з відповідним періодом у минулому році. Сальдо торгівлі – позитивне для України і складає 309,5 млн дол.

Ознайомитися з повним текстом дослідження