Іван Ус

Регіон:
Cхідне партнерство
Країна:
Грузія
Тема:
Європейська інтеграція

У 2018 р. зовнішня політика України щодо Грузії базувалась на певному прориві в двосторонніх відносинах, який відбувся  попереднього року. Активна діяльність посольства України в Грузії у рік столітнього ювілею встановлення дипломатичних відносин між країнами значно підвищила якість двостороннього діалогу та підготувала добре підґрунтя для його подальшого розвитку вже після президентських виборів в Грузії кінця 2018 р. Як і роком раніше, завдяки спільній позиції щодо широкого кола питань обидві країни підтвердили свою готовність й надалі продовжувати співпрацю в рамках стратегічного партнерства.

Політичний інтерес/залученість

На рівні з традиційними сферами взаємодії та широким порядком денним двосторонніх відносин у 2018 р. високий рівень зацікавленості щодо подальшого розвитку двосторонніх відносин підсилювався ще й фактором президентських виборів у Грузії. Україно-грузинські відносини (хоч й опосередковано) ще донедавна мали сильне внутрішньополітичне забарвлення. Враховуючи фактор російського впливу на обидві держави, Україна об’єктивно не може стояти осторонь політичних процесів у Грузії, звісно, поважаючи суверенітет дружньої країни. Офіційні представники української держави були присутні в якості спостерігачів на президентських виборах в Грузії. Втім, український політикум на рівні парламентських сил не робив значних заяв щодо ситуації в Грузії або розвитку двосторонніх відносин. Президент П. Порошенко в своєму Посланні до ВРУ вже традиційно згадав Грузію лише в контексті російської агресії проти цієї країни у 2008 р. Однак у  своєму привітанні новообраному президентові Грузії С. Зурабішвілі Президент України побажав «всіляких успіхів у служінні Грузії заради демократичного європейського розвитку країни та консолідації суспільства» та висловив переконання «у подальшому поглибленні стратегічного партнерства між нашими країнами».

Інституційна співпраця

Призначення Посла України в Грузії в 2017 р. позитивно сприяло фасилітації діяльності тих державних органів влади, які в 2018 р. відповідали за подальше просування україно-грузинських відносин, включно з АП, Кабміном, ВРУ. У штатному режимі виконувався план двостороннього порядку денного на рівні відповідних міністерств і відомств. Здійснювалась співпраця в багатосторонньому форматі в таких міжнародних організаціях, як ПАСЕ, ОЧЕС, ГУАМ, а також та під егідою НАТО і ЄС.

Стратегічне бачення

Декларація про встановлення стратегічного партнерства між Україною та Грузією 2017 р. заклала фундамент для подальшого розвитку спільних заходів щодо виконання стратегічних пріоритетів обох держав по наближенню до НАТО та ЄС. Утім, з моменту підписання декларації рівень її виконання здебільшого був спрямований на перспективу реалізації у 2019 р. і наступних років з урахуванням внутрішньополітичних процесів в обох країнах. Договірна-правова база двосторонніх відносин поповнилась трьома новими документами.Діяльність

У 2018 р. продовжилась активна діяльність на грузинському напрямку на всіх рівнях. Українській стороні вдалося підтримати високу динаміку офіційних візитів до Грузії та провести двосторонні зустрічі на найвищому рівні. Перший віце-спікер Верховної Ради І. Геращенко та інші народні депутати працювали спостерігачами від ПАРЄ на президентських виборах в Грузії. 16 грудня офіційна делегація України на чолі з Першим Віце-прем’єр-міністром України С. Кубівим взяла участь у церемонії інавгурації новообраного Президента Грузії С. Зурабішвілі.

На початку жовтня спікер парламенту А. Парубій у складі делегації українських парламентарів здійснив робочий візит до Грузії для участі в роботі інавгураційній сесії Міжпарламентської асамблеї Грузії, Молдови та України. Попередній робочий візит спікера українського парламенту до Грузії відбувся 25-27 травня і передбачав участь в урочистій церемонії, присвяченій сторіччю Першої Демократичної Республіки Грузії. У серпні, у десяту річницю окупації території Грузії з боку Російської Федерації, з візитом солідарності в країну прибув віце-прем’єр міністр України П. Розенко.

У вересні під час зустрічі Міністра внутрішніх справ України А. Авакова з Віце-прем’єр-міністром, міністром внутрішніх справ Грузії Г. Гахарія, МВС України та Грузії домовились взаємодіяти у боротьбі з організованою злочинністю та «злодіями у законі». У жовтні Україна та Грузія  домовились про створення чотирьохсторонньої міждержавної групи для боротьби з транснаціональною злочинністю, до якої також долучаються Азербайджан і Туреччина. Досить активною була діяльність українських дипломатів саме по лінії МЗС. 27 березня відбулася зустріч Директора Дипломатичної академії України ім. Г. Удовенка при МЗС України С. Корсунського з заступником Міністра закордонних справ Грузії В. Махароблішвілі. 24 квітня у м. Батумі народні депутати України, представники Міністерства оборони України та Національної поліції України, Посол України в Грузії І. Долгов взяли участь у роботі Міжнародної конференції «Україна – Грузія – НАТО: сучасні виклики безпеки Чорноморського регіону», що проходила в рамках реалізації Проекту «Україна – Солідарність – НАТО».

Результати

За результатами 2018 р. україно-грузинські відносини продовжували нарощувати темп. У жовтні Прем’єр-міністр України В. Гройсман і прем’єр-міністр Грузії М. Бахтадзе підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про взаємне скасування візових вимог. Підписання відбулося в Кишиневі, де керівники урядів брали участь у саміті ГУАМ. Відповідно до Угоди громадяни Грузії та України отримали можливість відвідувати обидві країни без міжнародних паспортів. Крім того, у 2018 р. були підписані Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між МінТОТ України та Офісом державного міністра Грузії з питань примирення і громадянської рівності та Меморандум про співробітництво у сфері конкурентної політики між Антимонопольним комітетом України та Агенцією з конкуренції Грузії.

З’явився новий багатосторонній майданчик субрегіональної співпраці в рамках Міжпарламентської асамблеї «Молдова – Україна – Грузія». Вже після захоплення 24 українських моряків наприкінці листопада 2018 р. новостворена Міжпарламентська асамблея «Молдова – Україна – Грузія» прийняла спільну резолюцію, яка засудила агресію РФ проти України в Керченській протоці й Азовському морі. Україна та Грузія вкотре підтримали один одного на шляху зближення з НАТО та ЄС, засудили агресивну політику РФ у регіоні. Втім, перспектива двосторонніх відносин на стратегічному напрямі в подальшому багато в чому буде залежати від спадкоємності державних пріоритетів в оточенні новообраного президента Грузії та в самій Україні.

Україна посіла перше місце за кількістю туристів, які відвідали Грузію за дев’ять місяців 2018 р. Загальний товарообіг у 2018 зріс, склавши 480 млн дол. експорту та 133 млн. дол. імпорту, з  позитивним сальдо для України.

Ознайомитися з повним текстом дослідження