Регіон:
Близький Схід
Країна:
Єгипет, Ірак, Об’єднані Арабські Емірати
Тема:
Європейська інтеграція

У 2018 р. політика України щодо Близького Сходу була зосереджена на активізації торговельно-економічних відносин та галузевого співробітництва, що відповідає завданню розширення економічної співпраці. Візити Президента та активність представників Уряду сприяли інтенсифікації взаємодії у галузях інвестицій, енергетики, сільського господарства, військово-технічного співробітництва, освіти, про що свідчить низка підписаних угод. Особлива увага української сторони була сконцентрована на країнах Перської затоки, зокрема Кувейті, Катарі, Саудівській Аравії. Проте відсутність чіткої стратегії розвитку відносин з країнами Близького Сходу не дозволяє використати весь потенціал співпраці.

Політичний інтерес/залученість

Близький Схід не є пріоритетним напрямком зовнішньої політики України, про що свідчить відсутність системної зацікавленості даним регіоном. Інтерес до співробітництва сформовано в контексті інтенсифікації торговельно-економічної взаємодії та міжгалузевої співпраці (заяви Першого заступника секретаря РНБО О. Гладковського про важливість співробітництва у військово-технічній сфери, Віце-прем’єр-міністра П. Розенка про необхідність інтенсифікації торговельно-економічної та науково-технічної взаємодії, зокрема з Єгиптом та КСА та ін.). Близькосхідний регіон не розглядається як напрямок у цілому. Увагу зосереджено, переважно на співробітництві з окремими країнами. Проте Президент України озвучив тезу про прагнення розвивати стабільні та конструктивні відносини з країнами арабського світу в цілому та підкреслив зацікавленість у набутті Україною статусу спостерігача в ОІС, що говорить про перспективи виходу взаємодії з регіоном на новий рівень.

Зацікавленість регіоном не виражена у формі офіційної позиції українських політиків та представників органів влади. Відсутня системна зацікавленість з боку ВРУ та комітету у зовнішніх справах зокрема.

Утиск прав кримськотатарського населення в окупованому Криму змушує українську сторону шукати міжнародної підтримки для вирішення цієї проблеми, в контексті чого країни Близького Сходу становлять особливий інтерес. Президент України та Віце-прем’єр-міністр звертали на це увагу, закликаючи лідерів країн регіону сприяти в захисті прав своїх єдиновірців.

У 2018 р. в аналітичній доповіді до щорічного Послання Президента України до ВРУ близькосхідному регіону приділено більше уваги, ніж у попередні роки. Країни регіону не зазначено ключовими союзниками або регіональними партнерами. Проте підкреслено необхідність інтенсифікації переговорів про ЗВТ з Єгиптом та іншими країнами Магрибу та поглиблення співробітництва з країнами Перської затоки задля розширення економічних зв’язків і зміцнення позицій у стратегічно важливих регіонах світу, що відповідає національним інтересам України. У безпековому вимірі проведено аналіз геополітичної ситуації на Близькому Сході та зазначено її негативний вплив на Україну, зокрема з точки зору економічних інтересів.

Інституційна співпраця

Відсутність стратегії розвитку відносин із країнами Близького Сходу негативно позначається на рівні взаємодії інститутів української влади. Наявна координація між Адміністрацією Президента та Урядом стосовно визначення та виконання конкретних завдань. Президент видав Укази стосовно взаємодії з певними країнами регіону (про уповноваження Міністра юстиції П. Петренка на підписання низки договорів з Марокко та про формування делегації для участі у переговорах з Йорданією). Законодавча гілка влади (Комітет ВРУ у закордонних справах) активна у напрямі ратифікації двосторонніх угод (підготовка до ратифікації Угоди про сприяння та взаємний захист інвестицій між Урядом України та Урядом Держави Катар).

Стратегічне бачення

Відсутність згадок про близькосхідний напрямок у ключових зовнішньополітичних документах та відсутність двосторонніх угод стратегічного характеру свідчить про брак стратегічного виміру відносин. Епізодична згадка про Близький Схід присутня у Воєнній доктрині у контексті складного та динамічного безпекового середовища. Саудівська Аравія окремо входить до переліку пріоритетних країн згідно з секторальною експортною стратегією. Підписання великої кількості двосторонніх угод з ОАЕ та Кувейтом у 2018 р. свідчить про покращення рівня стратегічного бачення регіону. Але відсутність чітко визначеної української позиції щодо інших стратегічних регіональних питань (ситуація в Сирії, курдське питання, палестино-ізраїльський конфлікт, статус Єрусалиму і т.д.) ускладнює вибудовування довгострокових партнерських відносин із країнами регіону.

Діяльність

Діяльність України на близькосхідному напрямку була зосереджена на поглибленні співробітництва у ключових сферах інтересів, серед яких торговельно-економічна взаємодія, інвестиції, енергетика, сільське господарство, військово-технічна галузь, туризм, гуманітарна сфера. У цьому контексті найбільш активна робота велась у напрямі активізації співпраці з Катаром, Кувейтом, Саудівською Аравією, ОАЕ та Єгиптом. Так, Президент України П. Порошенко відвідав Кувейт (18-19 березня), що стало першим за 15 років візитом голови держави до цієї країни, та Катар (19-20 березня), де Президент зустрівся з керівництвом країн та представниками бізнес-кіл. Відбулась низка візитів представників Уряду до вищезазначених країн задля поглиблення співробітництва у відповідних галузях (візити Міністра інфраструктури та Міністра внутрішніх справ до Катару, Віце-прем’єр-міністра до Кувейту, Міністра закордонних справ до Єгипту). Було проведено чергові засідання міжурядових комісій з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва з цими державами.

Наявна взаємодія на міжпарламентському рівні. 7 лютого члени Комітету у закордонних справах ВРУ провели зустріч із делегацією депутатської групи Національних Зборів Ліванської Республіки по зв’язкам з Україною, де обговорили важливість активізації співробітництва. 8-9 жовтня народний депутат С. Семенченко перебував з візитом в Іраку, де під час зустрічі з першим заступником голови Ради Представників К. аль-Каабі обговорив можливість створення групи з міжпарламентських зв’язків та поглиблення співпраці.

Задля реалізації завдання інтенсифікації торговельно-економічного співробітництва з країнами регіону та розширення експортного потенціалу українські делегації взяли участь у міжнародних виставках та конференціях (виставка продуктів харчування Gulfood в ОАЕ, міжнародна оборонна виставка IQDEX в ОАЕ, в Йорданському економічному форумі «На шляху до практичного виконання Плану економічного зростання Йорданії» та ін.).

Результати

Головним досягненням діяльності на близькосхідному напрямку є підписання низки угод за результатами візитів Президента до Катару та Кувейту. З Катаром підписано Угоду про безвізовий режим, Угоду про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, Угоду про створення Спільної комісії з економічного, торговельного і технічного співробітництва, Угоду про сприяння та взаємний захист інвестицій та ін. З Кувейтом досягнуто домовленості щодо спрощення візового режиму, підписано Угоду про співробітництво у військовій та інших сферах, Меморандум про взаєморозуміння про співробітництво у молодіжній сфері, сфері фізичної культури і спорту, Меморандум про взаєморозуміння та наукове співробітництво між Національною академією наук України та Кувейтським інститутом наукових досліджень.

За результатами засідань Міжурядових комісій було укладено низку важливих угод щодо співробітництва в окремих галузях: з Кувейтом – Угоду про співробітництво між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Кувейт у сфері культури та мистецтва, Угоду про співробітництво у сфері туризму; з ОАЕ – Меморандум про взаєморозуміння у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики; з Саудівською Аравією – Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва в сфері спорту та Меморандум про співробітництво між Національним бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами України та Бюро авіаційних розслідувань КСА. Крім того, підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією при МЗС України та Дипломатичною школою при МЗС ОАЕ.

За даними Державної служби статистики загальний обсяг торгівлі з країнами регіону за 9 місяців 2018 р. становив 4,7 млрд дол., з яких експорт – 4,3 млрд дол. (13% від загального), імпорт – 376 млн дол., що свідчить про значне позитивне сальдо. Значно зросли обсяги торгівлі (експорт та імпорт) з Бахрейном, Кувейтом, Йорданією. Головні торговельні партнери – Єгипет, Туніс, КСА, ОАЕ.

Ознайомитися з повним текстом дослідження