Коментар Міністерства закордонних справ України з нагоди обрання нової очільниці Секретаріату Ради Європи

Регіон:
ЄС
Тема:
Рада Європи
Джерело:
http://mfa.gov.ua

Новообрана Генеральний секретар Ради Європи пані Марія Пейчинович-Бурич  (Хорватія) вступає на посаду восени цього року у часи, коли Рада Європи переживає одну з найсерйозніших криз у своїй історії. Ця криза була викликана системними проблемами,  які беруть свій початок ще з 90-х років, і кульмінацією яких стала повна дискредитація одного з найважливіших органів Ради Європи – Парламентської асамблеї.     

Як МЗС України вже заявляло, з рішенням про безумовне повернення Росії до ПАРЄ  Рада Європи втратила свій авторитет, а відтак і здатність ефективно захищати верховенство права, права людини та демократію в усіх державах-членах.

Попередній Генеральний секретар, на жаль, не зміг вивести Організацію на шлях розв’язання кризи, а більшість його дій навпаки призвели до її поглиблення. Рада Європи не спромоглася дати адекватну відповідь ані на російську агресію в Грузії, ані на міграційну кризу в Європі, і виявилася політично слабкою перед триваючою  російською агресією в Україні.

Ми будемо уважно стежити за діями нової Генерального секретаря, аналізувати наскільки вони, на відміну від дій попереднього керівника Секретаріату РЄ, зможуть створити передумови для відновлення довіри до Організації, а відтак – повернення їй провідної ролі у просуванні стандартів демократії, верховенства права і прав людини на континенті.

Очікуємо на конкретні кроки Генерального секретаря задля забезпечення виконання Росією вимог, що містяться у рішеннях Ради Європи щодо припинення російської агресії проти України, в тому числі щодо звільнення незаконно захоплених українських моряків, українських політичних в’язнів, які незаконно утримуються в окупованому Криму та на території РФ, припинення системних переслідувань кримських татар та зняття заборони на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу на тимчасово окупованому півострові.

Пропонуємо новій очільниці Секретаріату РЄ розробити нову стратегію ефективного управління людськими, фінансовими та адміністративними ресурсами Організації, які дозволять позбавитися марнотратства і забезпечити ефективне функціонування її інституційних механізмів.

Вважаємо важливим ще раз критично підійти до бачення реформ РЄ, яке було запропоновано до обрання нової керівниці Секретаріату.
Закликаємо до конструктивної співпраці і взаємодії Генсекретаря з Комітетом міністрів Ради Європи та його головуванням, яке здійснює політичне керівництво організацією.

 У такому розумінні МЗС України готове співпрацювати з новою Генсекретарем у створенні умов для того, щоб Рада Європи змогла отримати шанс на шлях до відновлення авторитету. МЗС буде тісно співпрацювати із наступним головуванням Грузії в КМ РЄ для досягнення цих цілей.