Регіон:
ЄС
Країна:
Чехія
Тема:
Європейська інтеграція

З 1 вересня Чехія збільшує квоту для працівників з України – кількість дозволів на роботу збільшиться з 19 до 40 тисяч. Це найвища цифра – для інших держав Чехія видасть максимум 2 тис дозволів.

Відповідне розпорядження про затвердження програми із залучення іноземної трудової сили уряд Чехії ухвалив у понеділок, 26 серпня. У такий спосіб чеська влада намагається вирішити проблему дефіциту робочої сили в країні.

Посол України в Чехії Євген Перебийніс розповів OBOZREVATEL про причини такого лояльного ставлення до українців, ситуацію на ринку праці загалом у Чехії, переваги і недоліки затвердженої програми, а також про те, що треба робити Україні, аби не залишитися без своїх працездатних громадян.

– Уряд Чехії затвердив положення про збільшення квот. Навіщо це їм?

– У Чехії складна ситуація на ринку праці. За різними оцінками, їм потрібно від 200 до 400 тис. робочих рук. Тут найменший рівень безробіття в ЄС – менше 2%. І не тільки тому, що чехи не хочуть йти на маленькі зарплати. Основна проблема – у них немає працівників. І тому чехи вступають у конкурентну боротьбу за потенційну робочу силу – з Польщею та іншими країнами.

Традиційно так склалося, що саме українці є найбільш бажаними працівниками в Чехії: цьому сприяє історична і мовна близькість. А також те, що на ринку праці Чехії українці перебувають понад 25 років. І всі задоволені їхньою працездатністю, а також швидкою мовною і ментальною адаптацією.

Ті бізнесмени, з яким я зустрічався, хвалять українських працівників, кажучи, мовляв, “от би всі були як українці, ми б тоді й проблем не знали”.

– Ви розумієте, скільки українців зараз працює у Чехії?

– Згідно зі статистикою чеського уряду, в країні офіційно проживають 130 тис. громадян України. Тобто у них є тимчасовий або постійний дозвіл на проживання в Чехії.

Звичайно, є частина громадян, які не входять до цієї цифри – це українці, які працюють у Чехії нелегально. Точну цифру назвати складно. Очевидно, мова йде про декілька десятків тисяч.

 

– А як все таки потрібно?

– Моя порада – робити все офіційним шляхом.

Майже рік тому чеський уряд ухвалив рішення збільшити квоту для видачі робочих віз громадянам України з 19 600 до 40 тис. А з 1 вересня набуває чинності рішення про впорядкування “Програми Україна” з видачі робочих віз. Тобто, так почне заповнюватися ця квота в 40 тис.

Згідно з цією програмою, чеські роботодавці через відповідні торгові палати можуть клопотати про видачу віз конкретним українським громадянам, яких вони обрали собі на роботу.

Тому не варто звертатися до недобросовісних посередників – так можна позбутися не тільки зарплати, але й соцвиплат, а також отримати заборону на в’їзд.

– Яке значення цієї програми?

– У неї є дві сторони. З одного боку – добре що така програма затверджена, адже вона впорядковує трохи хаотичний процес працевлаштування, виплати соцстрахування і зарплат. У підсумку – нечесні роботодавці стануть менше наживатися на українцях.

Наприклад, тепер рівень оплати праці не може бути меншим, ніж оплата праці громадян Чехії. Крім того, уряд Чехії ухвалив рішення, що для приїжджаючих за “Програмою Україна” зарплата повинна бути встановлена з коефіцієнтом 1,2 – тобто, навіть більше, ніж у самих чехів. Це було зроблено спеціально для стимулювання інтересу до роботи в Чехії саме в українців.

– А інша сторона програми яка?

– Зворотний бік – це викачування робочої сили з України. І ми як посольство вбачаємо в цьому велику проблему. Звичайно, ми не можемо ображатися на чехів – вони роблять те, що потрібно їм. Тому це вже завдання України – робити свої відповідні кроки. Поки ж виходить так, що всі, окрім України, борються за трудові ресурси.

Про це говорив і президент України – необхідно, щоб і Україна вступала в конкуренцію за свої ж трудові ресурси. Треба не тільки зупинити відтік робочої сили за кордон, а й стимулювати повернення тих, які вже виїхали. Зробити це можна тільки шляхом ухвалення відповідних програм, які будуть стимулювати підняття зарплат і рівня життя в Україні.

– Україна – це єдине джерело поповнення робочою силою для Чехії?

– Крім України, в Чехії затвердили схожі проекти також для Сербії, Чорногорії (там квота до 2 тис. робочих), Монголії, Молдови та Філіппін (до 1 тис.), для Індії – 600, а для Казахстану – 300.

Тому українська квота – 40 тис., найбільша. Хоча ця цифра може здатися і невеликою порівняно з тією ж Польщею, де працює понад 1 млн українців.

– Наскільки Чехія доброзичлива для українців  чи немає випадків дискримінації на національному ґрунті, як це присутнє в Польщі?

– У певної категорії населення Чехії є деякі побутові стереотипи і упередження щодо українців: за 25 років склався стереотип, що вони працюють на низькокваліфікованих посадах – будівельники, прибиральниці тощо.

Хоча це не зовсім так – багато українців роблять серйозний внесок в імідж Чехії та України, будучи великими бізнесменами, митцями, співаками, вченими і т. д.

– Чеська програма розрахована на витік працівників з України  чи все ж таки це буде перетікання українських працівників із інших країн? З тієї ж Польщі.

– Це може бути перетікання з Польщі – тому що зарплати в Чехії трохи вищі. Але з іншого боку, очікується і перетікання трудової сили з Польщі та Чехії – далі в Німеччину. Бо з наступного року вона теж збирається лібералізувати ринок праці для працівників із України. А там зарплати ще вищі.

Міграція працівників зі сходу на захід – не тільки наша проблема, ми не перші, хто з нею зіткнувся. Так, 2 млн поляків працює за кордоном. Чехи теж їдуть. Але для України це особливий виклик – адже хто буде замінювати українців в Україні?

Для цього і потрібна відповідна урядова програма.