Ганна Шелест

Регіон:
Азіатсько-Тихоокеанський регіон
Країна:
Україна
Тема:
Європейська інтеграція

ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ

 1.   Інвентаризація підписаних угод та меморандумів. Головні питання: 
 2.   що з меморандумів потребує оновлення або підвищення до рівня угод;
 3.   які сфери є непокритими але потребують документального наповнення по кожній країні;
 4.   які країни серед переліку пріоритетних є проблемними з точку зору нормативно-правового оформлення.
 5. Інвентаризація наявних робочих органів міждержавного та міжвідомчого рівня (наявність, необхідність, коли останній раз збирались, ефективність, стан імплементації ухвалених рішень). 
 6. Інвентаризація візових режимів:
 7. Візові та безвізові режими, їх стан та рівень для громадян України (особливо у порівнянні з безвізовими режимами для громадян РФ та ЄС). 
 8. Наявні переговори щодо візової лібералізації з країнами регіону та їх стан. Cтримуючі фактори. 
 9. Візові вимоги для громадян країн регіону, можливості перегляду та запити від урядів щодо їх перегляду/спрощення (передусім для представників бізнесу та туристів). Пріоритет – КНР, Індія, Сінгапур, Індонезія, Малайзія. Cтримуючі фактори. 

 

КАДРОВЕ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 1. Розглянути можливість відкриття нового Посольства України на Шрі-Ланці, яке б також відповідало за Мальдіви, для розвантаження Посольства України в Делі, яке покриває шість країн (Бангладеш, Мальдіви, Непал, Шрі-Ланку та Бутан), що є критично багато для однієї установи.
 2. Посилити спроможності ПУ в Таїланді для належного покриття М’янми та Лаосу. Розглянути можливість відкриття консульства у М’янмі з огляду на збільшення туристичного потоку та перспектив співробітництва після “відкриття” країни. 
 3. Розглянути можливість відкриття консульства на Філіппінах
 4. Посилення спроможностей ПУ в регіоні за рахунок фахівців зі знанням місцевих мов. Можливість залучення за контрактом місцевих з діаспори / випускників українських ВНЗ / місцевих зі знанням мови. 
 5. Посилення економічних секцій ПУ у Сінгапурі, Таїланді, Індія (особливо для Бангладеш, Шрі-Ланки), Індонезії, Малайзії, Пакистані. 
 6. Перегляд країн  відповідальності у військових аташе, забезпечення належного представництва у тих  країнах, які найбільш  інтересуються українським ВПК та спільними проектами (в першу чергу, Індія, Бангладеш, В’єтнам, Тайланд, Малайзія, КНР, Японія, Південна Корея). 

 

ПОЛІТИЧНИЙ БЛОК

 1. Серед країн Азійського регіону приділити більше уваги політичному діалогу на найвищому рівні з Бангладеш, Індонезією, Індією, Малайзією, Пакистаном та Південною Кореєю. Активізувати на рівні Уряду підходи до економічної співпраці у роботі із Південною Кореєю, В’єтнамом та Індонезією.
 2. Опрацювати можливість організації візитів на рівні президента та прем’єр-міністра до КНР, Південної Кореї, Індії, Сінгапуру, Таїланду, Малайзії, Казахстану. 
 3. Зосередитись на просуванні та заохоченні взаємовигідного співробітництва у сфері спільних з КНР виробництв, інвестиційного залучення, співпраці у сферах енергетики (включаючи з відновлюваною), нафтогазової промисловості, інфраструктури, цивільної авіації.
 4. Вивчити досвід Японії у використанні технологій у державній сфері та реформи медичної сфери.
 5. Проведення переговорів щодо вироблення спільної взаємовигідної позиції України та Казахстану щодо подолання перепон, які створює Росія для українського експорту і транзиту, відновлення та нарощування обсягів товарообігу тощо.
 6. Активізувати парламентський вимір співпраці з Індією, Таїландом, Південною Кореєю, Японією, Індонезією.
 7. Проведення переговорів з Індією та Пакистаном щодо питань ядерної безпеки, можливість спільних розробок, навчання студентів (за прикладом програми з Туреччиною), тощо. 

 

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК

 1. Провести road-show українських товарів у країнах Центральної Азії
 2. Провести аудит участі українських підприємств у великих виставках та ярмарках країн Азії, включно з ВПК, на предмет необхідності державної підтримки або виходу з єдиним українським стендом. 
 3. Для детального вивчення ринку необхідне проведення регіональних бізнес форумів у Казахстані та Узбекистані із залученням місцевої бізнес спільноти, що дозволить подальше більш ефективне позиціонування та просування української продукції.

 

ГУМАНІТАРНИЙ БЛОК

 

 1. Ініціювати створення асоціацій випускників українських ВНЗ (за прикладом британських та американських) за ініціативи та організаційної підтримки посольств у відповідних країнах. Можливе створення “клубу” випускників, який 2 рази на рік зустрічався б в посольстві, та у разі візитів українських делегацій з їх очільниками. Можливі формати є сніданок або вечеря з випускниками, запрошення на святкування Дня незалежності тощо, окремі заходи. 
 2. Посилення експертної співпраці з КНР на рівні університетів та дослідницьких центрів. Можливість використання спеціального фінансування МЗС щодо участі українських експертів у заходах на території КНР. 
 3. Інтенсифікувати культурний вимір співпраці з країнами Південної Азії, розглянути можливість участі у книжкових виставках, літературних фестивалях (наприклад, Kolkatta Book Fair – найбільша книжкова виставка у світі після Франкфуртського та Лондонського книжкових ярмарків потребує уваги українських книговидавців), розробити окрему кампанію популяризації України у соціальних мережах в якості туристичного напряму .
 4. Існуючі пропозиції знімати фільми Боллівуду в Україні можуть мати позитивний іміджевий вплив і потенційно залучити індійський туристів до України. 
 5. МЗС спільно з МОН провести нараду щодо стану справ з якістю освіти та відповідності стандартів відповідних країн, з метою аналізу проблем іноземних студентів, а саме: візові, корупція, якість освіти (наприклад, лише 14.87% індійських студентів, що впродовж 2015-2018 рр. навчалися в медичних університетах України змогли пройти іспит FMGE, обов’язковий для всіх випускників медичних ВНЗ, що навчалися не в Індії, країнах Співдружності чи США).
 6. Активізувати публічну дипломатію у регіоні Центральної Азії, у тому числі і шляхом організації та проведення експертних обговорень, конференцій, студентських обмінів, навчання студентів країн регіону в Україні тощо. Розробка інформаційної стратегії, спрямованої на країни регіону. 
 7. Переглянути підходи до роботи з українською діаспорою та експатами. Не обмежуватися святкування національних свят, опрацювати нові механізми роботи з новим поколінням та хвилею діаспори, особливо молодь та бізнес. 

 

БАГАТОСТОРОННІЙ ВИМІР

 1. Активізувати переговори щодо приєднання України до форуму «Азія – Європа» (АСЕМ) – передусім спираючись на прогрес у відносинах з КНР та європейських партнерів, що надасть доступ до діалогового майданчика між ЄС і понад 20 країнами Азії. Співпраця у рамках АСЕМ дозволить Україні приєднатися до перспективних економічних, фінансових, інфраструктурних, гуманітарних проєктів. Очевидними є переваги використання АСЕМ для пожвавлення контактів з економічними партнерами – на держави, що беруть участь у цьому форумі, припадає значна частка зовнішньої торгівлі України. 
 2. Проаналізувати можливість співпраці з Фондом «Азія-Європа» (АСЄФ, ASEF, під парасолькою АСЄМ), який реалізує понад 25 різноманітних проектів щорічно (переважно гуманітарного, культурного, освітнього характеру) із залученням представників Азії та Європи, і формує платформу політичного та економічного діалогу між лідерами країн Європи та Азії.