Вікторія Вдовиченко

Регіон:
ЄС
Країна:
Італія
Тема:
Європейська інтеграція

У 2018 р. уряд Італії продовжував підтримувати євроінтеграційні прагнення, а також суверенітет і територіальну цілісність України, сприяв програмі обміну досвідом у протистоянні гібридним загрозам РФ, не визнавав анексії Криму та на офіційному рівні підтримував санкційний режим проти РФ. Крім того, у контексті головування Італії в ОБСЄ Італія зайняла більш проактивну позицію щодо ситуації в Україні, у т.ч. у контексті проведення ключових реформ. У фокусі уваги були безпековий, військовий та соціально-гуманітарний виміри співпраці.

Політичний інтерес/залученість

Політичний інтерес до Італії визначався підтримкою реформ в Україні та її європейської інтеграції. У 2018 р. виявляли свій інтерес до Італійської Республіки депутати ВРУ та представники МЗС України. Акцент було зроблено на забезпеченні подальшої підтримки суверенітету та територіальної цілісності України з боку Італії, збереження санкційного режиму проти РФ, а також на економічній взаємодії двох країн та євроінтеграційних прагненнях України.

В аналітичній доповіді до щорічного Послання Президента України до ВРУ Італія згадується лише побіжно в контексті енергетичної безпеки, збільшення туристичного потоку та вибору країни для навчання українських студентів та працевлаштування трудових мігрантів.

Робочі зустрічі на парламентському рівні не були чисельними, що пояснюється обранням нового парламенту та уряду Італії. З одного боку, італійська частина Міжпарламентської групи дружби Україна – Італія й досі не створена, з іншого – українські представники не надто на цьому наполягали. Певну зацікавленість проявили депутати із фракцій БПП та «Самопоміч».

Інституційна співпраця

Протидія гібридним загрозам та «фейковим» повідомленням залишалась актуальним та непростим завданням для МЗС обох країн. Задля подолання популістських заяв окремих італійських політиків від партій «Ліга», «Рух 5 зірок», «Брати Італії» щодо можливості скасування санкцій проти РФ відбувалися консультації та роз’яснення на рівні посольств.

Стратегічне бачення

Стратегічне бачення подальшої взаємодії України та Італії після виконання Дорожньої карти співробітництва між Україною та Італією на 2016–2017 рр. не було представлено у документах на наступний період у зв’язку із вичікувальною позицією обох сторін. Попри підписання Меморандуму про взаєморозуміння між парламентами України та Італії у 2017 р., ще зарано говорити, що у 2018 р. обидві країни змогли посилити діалог на рівні політичних партій.

Діяльність

У 2018 р. відносини між Італією та Україною розвивались як на двосторонньому рівні, так і в рамках італійського головування в ОБСЄ. Зокрема, 30 січня в рамках візиту в Україну Міністра закордонних справ та міжнародного співробітництва Італійської Республіки А. Альфано в якості Діючого голови ОБСЄ відбулися його переговори з Міністром закордонних справ України П. Клімкіним, під час яких було обговорено ситуацію на Донбасі та майбутнє миротворчої місії.

У 2018 р. італійські лідери продовжували декларувати підтримку суверенітету і територіальної цілісності України і дотримання міжнародних санкцій проти РФ до повного виконання Мінських домовленостей, про що було зазначено міністрами попереднього та чинного урядів Італії: А. Альфано, Е. Моаверо Міланезі та ін. У більшості випадків Італія підтримувала позиції України у рамках ОБСЄ, ГА ООН, ПА НАТО, зокрема щодо невизнання анексії Криму, засудження російської агресії на Донбасі, масових порушень прав людини в Криму та на Донбасі з боку окупаційної влади, що є ознакою співпраці з Італією, разом із діяльністю в рамках міжнародних організацій.

Водночас неодноразовими були офіційні заяви та звернення МЗС України та Посольства України в Італії через негативні висловлювання італійських високопосадовців (наприклад, Міністра внутрішніх справ Італії М. Сальвіні), які ставили під сумнів територіальну цілісність України чи закликали до відмови від санкцій проти РФ.

Візит Голови комітету закордонних справ України Г. Гопко до Італії сприяв донесенню позиції України та підтримці України Італією в її безпекових та євроінтеграційних прагненнях (3-14 листопада). Під час зустрічей з Послом України італійські парламентарі від різних політичних партій були запрошені відвідати Україну, у т.ч. Схід.

Україна та Італія обговорювали аспекти розширення воєнно-політичного, сільськогосподарського, медичного співробітництва. Важливість протистоянню гібридним загрозам було визначено пріоритетним під час зустрічі на рівні заступників керівників МЗС і політичних директорів зовнішньополітичних відомств України та Італії. Крім того, відбулися зустрічі на рівні міністрів закордонних справ Італії та України (28 вересня та 7 грудня).

У лютому в Києві було проведено українсько-італійський бізнес-форум, участь у якому взяли представники 150 українських та 50 італійських компаній, а також міністри закордонних справ та Міністр інфраструктури України, Голова Держенергоефективності, заступники міністрів енергетики та аграрної політики. У липні у Падуї відкрився українсько-італійський бізнес-форум «Україна: нові стратегії міжнародної співпраці для підприємців Венето».

Результати

Аналіз розвитку двосторонніх відносин між Україною та Італією у 2018 р. свідчить, що попри окремі проблемні питання, пов’язані з трактуванням подій в Україні та проросійську налаштованість частини впливових політичних сил цієї країни, італійська сторона продовжувала декларувати прихильність загальноєвропейському курсу України та підтримку суверенітету і територіальної цілісності, а також продовження санкційної політики ЄС щодо РФ.

Співпраця Італії та України посилилася на рівні регіонів, і це дозволило вплинути на розуміння Італією українських викликів. Зокрема, йдеться про створення дорадчих рад у регіоні Венето та Апулья. Водночас напрацювання попередніх років для Міністерства фінансів й економічного розвитку та торгівлі України у партнерстві з італійськими колегами не були ефективно використані протягом 2018 р. Відповідно, найбільш успішними були відносини на рівні торгово-промислових палат та інших об’єднань підприємств обох країн (відкриття представництва Confindustria Ucraina у жовтні).

Товарообіг між двома країнами дещо зріс у 2018 р. – як експорт, так і імпорт, склавши відповідно 2,6 млрд дол. та 2,03 млрд дол.

Ознайомитися з повним текстом дослідження